За що у всьому світі люблять взуття Dr. Martens

- Advertisement -

Взуття Dr. Martens підходить практично під будь-який гардероб.

Сьогодні вже складно уявити собі більш демократичне взуття, ніж культові черевики Dr. Martens. Ці черевики були однаково популярні як у робітничого класу у післявоєнній Німеччині, так і в британських рок-зірок, які впливали на уми не одного покоління підлітків. За свою більш ніж піввікову історію черевики Dr. Martens не поміняли свій лаконічний і суворий вигляд.

Сьогодні вони можуть бути з різноманітних матеріалів і різноманітних креативних забарвлень, але найбільш впізнавані деталі залишилися незмінними – напівпрозора підошва з повітряною подушкою Air Wair і яскраво-жовта прострочка за ранту. Онлайн-магазин Мonoad заснували люди, які самі є справжніми фанатами бренду Dr. Martens. Тут на сайті інтернет-магазину https://monoad.ua/ru/ в каталозі є вибір і класичних моделей взуття Dr. Martens, і модних новинок.

Взуття Dr. Martens на сайті на monoad.com.ua.
Взуття Dr. Martens на сайті на monoad.com.ua.

Розповідаємо, як черевики Dr. Martens завоювали свій культовий статус і чому до цього дня вони залишаються одними з найпопулярніших у світі.

  • Довговічність взуття.

Зручні і міцні черевики Dr. Martens спочатку були надзвичайно популярні у військових залізничників і заводських робітників, тобто тих, кому потрібно було весь день проводити на ногах. У 60-ті роки вони увійшли в комплекти уніформ держслужбовців, так як могли носитися довгі роки, при цьому забезпечували комфорт і захищали стопи і кісточки від пошкоджень. Так британська поштова служба закупила для своїх працівників полегшений варіант моделі 1460 з трьома парами люверсів. А службовців поліції навіть змушували зафарбовувати жовту стрічку чорним кольором, щоб надати взуттю більш формальний вигляд.

Одна з найбільш впізнаваних деталей взуття Dr. Martens – каучукова підошва, яка легко переносить вплив масел, кислот, лугу і бензину. До того ж вона надзвичайно зносостійка – верх черевиків може з роками втратити товарний вигляд, але підошва хіба що трохи зітреться. Шкіра для черевиків вибирається м’яка, але товста і міцна, яку додатково просочують водовідштовхувальним складом, завдяки чому мартенси восени можна носити замість гумових чобіт.

Яскраво-жовта прострочка за ранту черевик виконана міцною ниткою, що виключає відставання від верху підошви, як це, на жаль, нерідко трапляється у деяких черевик після декількох років носіння. До речі, на взуття з колекції For Life бренд надає довічну гарантію. Але, за словами численних фанатів, мартенси швидше набриднуть, ніж зносяться.

  • Ортопедична підошва.

Доктор Клаус Мертенс винайшов свої черевики в 1945 році, після того, як пошкодив ногу, катаючись на лижах. Армійське взуття було для нього дуже незручним і він розробив власну модель з підошвою, в якій були запаяні відсіки з повітрям, які значно знижують навантаження при ходьбі. Цим прототипом зацікавився його університетський товариш Герберт Функ, разом з яким в 1947 році в Зеесхаупте (Баварія) компаньйони запустили виробництво ортопедичного взуття.

В умовах повоєнної кризи шкіряні деталі для черевиків вирізали з залишків на складах штанів німецьких офіцерів, а підошву плавили з гумових коліс списаних літаків. Незабаром британський підприємець Білл Гріггс зацікавився винаходом німців і придбав у них ліцензію на виробництво м’яких підошов. Саме він придумав знамениту назву підошви Air Wair, надав їй більш темний колір і додав протектори, а також створив логотип з написом With Bouncing Soles («з пружної підошвою»).

  • Популярність у зірок.

Перші мартенси стали справжнім порятунком для втомлених від незручного жорсткого взуття ніг робочого класу і держслужбовців. Але незабаром ці прості робочі черевики придбали культовий статус, ставши предметом мрій кількох поколінь підлітків і відмінною рисою різних субкультур. Не останню роль в цьому зіграли артисти і музичні групи 70-80-х.

Піт Таунсенд з The Who був першою рок-зіркою, який носив черевики Dr. Martens під час живих концертів. Коли його запитали, чому він вибрав саме їх, він відповів: «Мені набридло виходити на сцену, вирядженим як різдвяна ялинка у одязі, що заважає грати на гітарі. Тому я вирішив вибрати щось більш практичне». За словами засновника The Who, під час гастролей він лягав у ліжко тільки з пляшкою коньяку і в мартенсах.

В 1969 році і Елтон Джон надів мартенси на товстій підошві у кліпі The Who Pinball Wizard (через 19 років вони були продані на аукціоні в Лондоні за £12100). Слідом за своїми кумирами черевики Dr. Martens стали носити і їх фанати. Так темно-червоні і чорні доки стали невід’ємною частиною гранж-сцени (завдяки Курта Кобейна) і панків (їх носили учасники Sex Pistols, The Clash і Buzzcocks). Подейкують, що своя пара мартенсов була навіть у Далай-лами і папи Івана Павла II… А англійський комік Олексій Сейл присвятив їм пісню – Dr. Martens Boots.

  • Колаборації.

Модель 1460 була першими власними черевиками Dr. Martens і досі залишається найпопулярнішим силуетом бренду. Не дивно, що ця пара незмінно присутня у всіх коллабораціях Dr. Martens. У 2000-х, коли культ панку і року став згасати, продажу доків стрімко поповзли вниз. Саме в цей час бренд став активно співпрацювати з дизайнерами зі всього світу. Взуття з постійних колекцій Dr. Martens завжди відрізнялася класичним дизайном і стриманою колірною гамою популярних однотонних відтінків. Чого не можна сказати про їх нові моделі – ось вже де можна розгулятися фантазії!

Раф Сімонс створив ці черевики в кольорах розплавлених металів, а Bape з об’ємним тисненням камуфляжного малюнка, що імітує його власний логотип. Немов на чистих полотнах, на доках малювали картини Вільяма Тернера і Вільяма Блейка у співпраці з галереєю Tate Britain, а також картини Вільяма Хогарта у колаборації з музеєм сера Джона Соуна. На моделі 1460 в різний час красувалися популярні персонажі – від Бівіса і Баттхеда до сюрреалістичних героїв Гарі Бейсмана і графічних – Марка Вігана. І це тільки мала частина численних спільних колекцій, над якими Dr. Martens продовжує активно працювати.

  • Ручна праця.

Єдиний британський завод Dr. Martens, на якому і сьогодні черевики повністю виготовляються вручну, як і 50 років тому, розташований в Волластоні (Нортгемптоншир). Саме тут, в Cobbs Lane, робиться вся серія Made in England, а також окремі вінтажні моделі. Таке взуття в Україні доступне на сторінці інтернет – магазину https://monoad.ua/ru/brands/dr-martens/, де в каталозі є вибір і класичних моделей взуття Dr. Martens, і модних новинок. Онлайн-магазин Мonoad заснували люди, які самі є справжніми фанатами бренду Dr. Martens.

Процес виробництва взуття відбувається в чотирьох кімнатах. У першій оцінюють і розкроюють листи шкіри, а також ставлять тиснений логотип. У другій зшивають шкіряні деталі на різних швейних машинах, пробивають отвори для шнурків і формують носок черевика. У третій майбутнього черевику надають форму, споюють підошву з шкіряним верхом і прошивають знаменитої жовтою ниткою. В останній кімнаті готові пари черевиків начищають кремом, шнурують, ставлять маркування, ретельно перевіряють і, нарешті, упаковують в коробки.

На цьому заводі працює лише 50 осіб, які роблять близько 100 тисяч пар черевиків на рік – це не більш 1% від усієї продукції бренду. Dr. Martens свідомо не збільшує кількість виробленого тут взуття, щоб забезпечити ідеальну якість своїм кращим моделям. Логічно, що вони стоять помітно дорожче інших серій, які відшиваються на заводах в Таїланді та Китаї. І як би Dr. Martens не запевняв, що всі азіатські моделі проходять той же контроль якості, що й британські, шанувальники бренду зазначають між ними видиму різницю в довговічності як шкіри, так і поліуретанової підошви.

 

- Advertisement -
- Advertisement -