Вечеря, мабуть, найспірніший прийом їжі.
Прихильники модних дієт після шести вважають за краще взагалі не їсти. Народна мудрість з ними згодна: «вечерю віддай ворогові». Дієтологи менш категоричні: «вечеря має бути легкою». А ось австралійські вчені запевняють, що пізній набіг на холодильник – чудовий засіб боротьби з безсонням.
Національні традиції стосовно вечері також різняться. В англо-саксонських країнах вечеря – це справжній кошмар дієтолога: салати, м’ясо, картопля та десерт. Правда, зазвичай він припадає на шість-сім годин вечора, тому хоча б частково встигає перетравити до відходу до сну. Суворі скандинави також вечеряють щільно, проте їхня трапеза легша хоча б через те, що на столі найчастіше з’являється традиційна риба, та й час вечері зрушений ближче до п’ятої години. Латиноамериканці вечеряють дуже пізно навіть за нашими мірками – іноді близько десятої години вечора, при цьому в їхньому меню переважають овочі та м’ясо-гриль. Найкорисніша ж з вечері японська – маленькі порції та низькокалорійні страви одночасно втамовують голод і дають організму нічний перепочинок.
Їсти чи не їсти?
Поки дівчата на форумах скаржаться на холодильник (чим ближче опівночі, тим привабливішим є його вміст) і діляться фантастичними розповідями про те, що талія може зменшитися вдвічі лише через відмову від вечірнього прийому їжі, лікарі стверджують: вечеря штука корисна і відмовлятися від його навіть шкідливо.
Дієтологи та гастроентерологи одностайні – вечеряти потрібно обов’язково, але бажано робити це з розумом. Щоправда, є нюанс: погана вечеря все ж таки гірша за її відсутність.
Вечеря-ворог
Якщо на останній прийом їжі доводиться чи не половина їжі, що споживається за добу, якщо смажене м’ясо сусідить на тарілці з картоплею і майонезним салатом, а десерт у вигляді тортика поважно чекає своєї черги – краще відразу віддати цю вечерю ворогові в повній відповідності з народною мудрістю.
Найгірші продукти для вечері: смажене м’ясо, картопля, хліб, боби, випічка, солодощі та всілякі солодкі газовані напої. Останні, втім, не принесуть користі навіть за сніданком.
Вечеря-друг
Сісти за стіл години за чотири до сну та з’їсти не більше 20% денних калорій (добова потреба дорослої людини залежно від віку, статі, способу життя та інших факторів від 2500 до 4500 тисяч калорій). На тарілці – нежирне та малокалорійне, у склянці – несолодке та безкофеїнове.
Для вечірнього прийому їжі підходять ті продукти, які на момент засинання встигають емігрувати зі шлунка в кишечник.
Найменше – на 1-2 години – затримуються у шлунку кисломолочні продукти, натуральні йогурти, неміцні бульйони, яйця некруто, омлети та несолодкі фрукти (якщо останні з’їдені на голодний шлунок).
Трохи довше – від 2 до 4 годин – залишаються у шлунку риба, пісне несмажене м’ясо, рис, відварена картопля, солодкі фрукти, овочі (за винятком бобових) та салати.
І зовсім довго – понад 4 години – очікують транзиту жирне та смажене м’ясо, жирна риба (наприклад, оселедець або скумбрія), боби, а також всілякі поєднання білкових (м’ясо, риба, сир) та крохмалистих (хліб, макарони, каші, картопля) продуктів.
Також варто враховувати, що ввечері гірше засвоюються жири та тваринний білок, тому перевагу за вечерею краще віддавати рослинним білкам та «правильним» вуглеводам із низьким гіпоглікемічним індексом.
Таким чином, для корисної вечері згодяться: кисломолочні продукти, зелені овочі, відварена або запечена риба (м’ясо) або, натомість, фруктове достаток.
Щоправда, життя вносить свої корективи до побудови дієтологів. По-перше, не завжди вдається уникнути гастрономічних спокус у вечірній час. По-друге, для багатьох вечеря – це єдина можливість повноцінно поїсти за весь день. І, нарешті, від їжі потрібно отримувати задоволення, а дифірамби вечірньому кефіру або вареної броколі рідко виявляються щирими.
Господині на замітку
З легкою вечерею все просто. Навряд чи має сенс докладно зупинятися на рецептах каш та овочевих салатів. Хіба що можна зайвий раз нагадати, що майонез – ворог людства і за багатовікову історію кулінарії для салатів придумано безліч інших смачних заправок.
Набагато складніше приготувати корисну вечерю для тих, у кого на вечір доводиться основний прийом їжі. Примирити свої бажання, можливості організму та ритм життя цілком реально, адже корисна вечеря – це не обов’язково низькокалорійні трави. Наприклад, легкий у приготуванні і не обтяжливий для шлунка омлет з сиром – цінне джерело кальцію і білків, що легко засвоюються. Омлет з морепродуктами та помідорами доставляє в організм йод, фолієву кислоту та інші цінні мікроелементи, а омлет зі свіжою зеленню – просто криниця вітамінів.
Якщо ж шлунок або домочадці повстають проти омлету і вимагають м’яса на вечерю, їх можна умилостивити стравами з пісного м’яса (курки, кролика, індички).
Салат «Пташка»
Потрібно: відварена курка або індичка, свіжий огірок, яйця, листя салату та трохи тертого яблука. Птах нарізається смужками, решта, залежно від особистих переваг, дрібними кубиками або великими шматками. Заправка – бальзамічний оцет з оливковою олією.
Кролик у горщику
Порізаного на середні шматочки кролика нашпигувати часником. На дно горщика укласти 3-4 шматочки, посолити, поперчити, додати лавровий лист, кілька горошин чорного перцю. На м’ясо укласти нарізані кільцями цибулю та моркву, а також трохи селери, додати ложку сметани, томатного соусу або помідори нарізані. Залити на 2/3 об’єму водою і поставити на 40-50 хвилин|мінути| в сильно розігріту духовку.
Головне, не подавати до корисного дієтичного м’яса традиційну кашу або макарони – разом вони надовго осядуть у шлунку і всіляко перешкоджатимуть нормальному травленню.
Золоте правило м’ясної вечері говорить: якщо в меню є м’ясо, то гарніром повинні служити будь-які овочі, крім бобів і картоплі.
***
Ну і насамкінець, не можна не відзначити, що для вечері важливий не тільки вміст тарілки, але й настрій, з яким він поглинається. Навіть найсмачніша і найкорисніша їжа не піде на користь, якщо її з’їли з почуттям досади за зайві десять калорій. А ось невеликий шматочок бажаного, але шкідливого продукту не перекреслить користі від здорової вечері, якщо він дійсно один, маленький і з’їдений без жалю.