РОЛЬ ВІТАМІНІВ У ЗМІЦНЕННІ ЗДОРОВ’Я
Сучасна медицина вважає, що на 85% стан нашого здоров’я залежить від харчування, але не просто від вживання будь-якої їжі, а від вітамінізованої їжі.
Вітаміни – важливий харчовий чинник, вони потрібні людині не через свою енергетичну цінність, а через здатність регулювати перебіг хімічних реакцій в організмі. Вітаміни від “Рослина карпат” можна придбати по доступній ціні за посиланням https://badzkarpat.com.ua/
Фізіологічна потреба здорових людей у вітамінах змінюється залежно від віку, статі, характеру трудової діяльності, традицій національної кухні, кліматичних умов тощо.
Вітаміни (лат. vita життя+аміни) – низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, які є необхідними для нормальної життєдіяльності та мають високу біологічну активність. Джерелами вітамінів для людини є різні харчові продукти рослинного і тваринного походження. Деякі вітаміни частково утворюються в організмі за участю мікроорганізмів, які мешкають у товстому кишечнику.
В даний час відомо близько 20 вітамінів. Найважливіші з них:
B1, B2, B6, B12, PP, C, A, D, E, K, (вітаміни позначені літерами латинського алфавіту), фолієва кислота, пантотенова кислота, біотин та ін.
Вітаміни можна розділити на три групи. Перший містить вітаміни групи В:
В1, В2, В6, В12, фолієва кислота, пантотенова кислота, РР, біотин. Ці вітаміни беруть участь як коферменти у вуглеводному та енергетичному обміні.
Другу групу складають вітаміни- біоантиоксиданти, які нейтралізують активні форми кисню. Це вітамін С, який працює у водній фазі організму:
у сироватці, сльозах і рідині, що вистилає легені. Вітамін Е, який міститься в клітинних мембранах і дуже чутливий до шкідливого впливу кисню. До цієї ж групи належать каротиноїди, особливо бета-каротин.
Третя група – це прогормони – вітаміни, з яких утворюються гормони. Серед них вітаміни А, D.
Класифікація вітамінів за хімічними властивостями
За хімічними властивостями всі вітаміни поділяються на водорозчинні та жиророзчинні.
Водорозчинні вітаміни – це вітамін С і вітаміни групи В. Вони не накопичуються в організмі і виводяться з організму через кілька днів, тому їх необхідно вживати щодня Багатими джерелами цих вітамінів є фрукти, ягоди, овочі, зелень, пивні дріжджі та паростки зерна.
Жиророзчинні вітаміни – A, D, E, K. Він довго зберігається в організмі, оскільки накопичується в печінці та жировій тканині. Джерелами жиророзчинних вітамінів є риб’ячий жир, олія, вершки, ікра осетрових риб, деякі овочі. Вітаміни можуть бути натуральними (містяться в їжі) і синтетичними.
Природні вітаміни є найкращими, оскільки продукти також містять ферменти, клітковину та інші елементи, які полегшують засвоєння.
Від зими до весни вміст вітамінів у раціоні неминуче знижується. Заморожування продуктів знижує концентрацію вітамінів у них. Зберігання на світлі згубно для вітамінів Е і А, а для вітаміну В6 неприпустимий контакт з киснем. Синтетичні вітаміни за хімічним складом відповідають натуральним і можуть заповнити нестачу в організмі одного вітаміну, але не містять інших необхідних поживних речовин.
У відновлювальний період, пов’язаний з підвищеними фізичними навантаженнями, натуральних вітамінів недостатньо і необхідно приймати синтетичні вітамінні препарати. Потреба у вітаміні А зростає влітку, коли ми засмагаємо на сонці, а потреба у вітамінах С, групи В, В, Е та фолієвій кислоті різко зростає взимку, особливо навесні, коли підвищується ризик простудних захворювань.