Фітоестрогени були відкриті ще у 30-ті роки минулого століття.
Але вчені визнають, що ці дивовижні речовини досі зберігають багато загадок, а їх вплив на організм людини може бути несподіваним.
Виділені із рослин, за своєю хімічною структурою фітоестрогени нагадують людські гормони. Отже, вони мають потенційну здатність модифікувати механізми, що регулюють статевий цикл і репродуктивний процес у людини та тварин.
Природно, у вчених відразу виникла ідея використовувати фітоестрогени як «заступників» гормональних препаратів. Оскільки діють вони набагато «м’якше», ніж синтетичні естрогени, і не дають такої кількості побічних ефектів, логічно було припустити, що їх можна використовувати для профілактики та лікування захворювань, що вимагають гормональної корекції, наприклад, для полегшення симптомів менопаузи у жінок у anti- age медицині і навіть в онкології, оскільки фітоестрогени пригнічують ріст гормонозалежних пухлин.
Але перш ніж використовувати ці речовини, необхідно було перевірити їхню безпеку і переконатися, що вони дійсно ефективні.
Перспективи, які відкрилися перед вченими з появою фітоестрогенів, були настільки широкі, що до кінця 60-х років ХХ століття багато речовин було отримано вже в очищеному вигляді, а в наукових лабораторіях почалися численні експерименти, присвячені їх впливу на організм людини.
За однією з версій, на фітоестрогени звернули серйозну увагу після дослідження, яке показало, що в країнах Південно-Східної Азії смертність від серцево-судинних захворювань суттєво нижча, ніж у Європі та Америці, а східні жінки набагато рідше страждають на традиційні проблеми «елегантного віку» , ніж їхні світлокудрі європейські подруги Чоловіків цих країн взагалі можна назвати справжніми мачо – концентрація сперматозоїдів в еякуляті у них з роками не знижується на відміну від голлівудських красенів.
Гормони від природи для довгої молодості та міцного здоров’я
При детальному вивченні з’ясувалося, що традиційний раціон азіатів включає велику кількість соєвих продуктів, які є джерелом ізофлавоноїдів, а це не що інше, як фітоестрогени.
Надалі було виявлено, що, крім благотворного впливу на репродуктивну функцію, фітоестрогени мають ще й антираковий ефект. Насамперед стали вивчати причини виникнення раку молочної залози у жінок та передміхурової залози у чоловіків. Вчені корелювали дані епідеміологічних досліджень із раціоном харчування та рівнем споживання продуктів рослинного або тваринного походження. Стало ясно, що так звана «західна дієта» з високим вмістом тваринного білка асоціюється з більш частим появою пухлинних процесів. Наприклад, вивчення характеру харчування у хворих на рак молочної залози жінок Бостона та Фінляндії виявило, що на відміну від здорових жінок вони майже не їдять продуктів із цільного зерна.
У той же час результати дослідження в Х’юстонському онкоцентрі, в якому брали участь 3405 пацієнтів, показали, що достатнє споживання їжі, що містить фітоестрогени, знижує ризик розвитку раку на 50% навіть у людей, що палять.
Вивчення нових речовин з точки зору їх подальшого застосування ведеться в різних напрямках. В одному з експериментів, наприклад, було виявлено, що фітоестрогени підвищують якість життя. У поважних жінок, які приймали таблетки, що містять ці компоненти, значно покращилися пізнавальні здібності і настрій у порівнянні з контрольною групою ровесниць, що приймали плацебо.
Але природа не перестає давати сюрпризи еволюційно налаштованим дослідникам і відкривати нові особливості цих незвичайних речовин.
Нам не дано передбачити.
Фітоестрогени містяться в соєвих бобах та інших стручкових рослинах, сочевиці, льоні, гранатах, фініках, насінні соняшника, капусті, червоній конюшині, зернових, брокколі, червоному вині. Вони є у вишні та яблуках, петрушці, часнику та моркві. Здавалося б, чого простіше виділити з них естрогеноподібні речовини та використовувати для виробництва лікувально-профілактичних продуктів. Але простим це здається лише з погляду.
Принципова різниця у впливі естрогенів людини і фітоестрогенів полягає в тому, що останні можуть досягти того ж ефекту, що і людський естроген, тільки якщо їхня концентрація в організмі буде в 5000 разів більшою. Тому зараз розробляються спеціальні методи, що дозволяють вводити фітоестрогени у продукти у необхідній кількості.
Ще з часів Гіппократа та Авіценни було відомо про використання низки рослин та овочів, багатих на фітоестрогени, як контрацептивні засоби або, навпаки, стимулятори фертильності.
Гормони від природи для довгої молодості та міцного здоров’я
Експерименти, що проводяться в наш час, показали, що ефективність та спрямованість впливу фітоестрогенів залежить від низки факторів, наприклад, від стану репродуктивної системи в момент введення препарату, від рівня власних естрогенів в організмі, від дози лікарського засобу, що вводиться і т.д. Залежно від цього вони можуть у ролі як агоністів, і антагоністів своїх естрогенів організму, тобто. впливати на їхню дію на клітинному рівні. Таким чином, щоб достовірно представляти процеси, що відбуваються в організмі під впливом тих чи інших фітоестрогенів, потрібно ще чимало повномасштабних досліджень.
Тим не менш, багато з цих речовин вже досить вивчені, і зараз на фармацевтичний ринок випущено ряд лікарських препаратів з доведеною дією, збагачених фітоестрогенами харчових сумішей і добавок. Їх широко застосовують для первинної профілактики серцево-судинних захворювань у жінок, у лікуванні остеопорозу, зі зняттям клімактеричного синдрому. Онкологи повідомляють про успішне застосування сертифікованих рослинних харчових сумішей для лікування пухлин молочної залози та передміхурової залози. І популярність цих продуктів рік у рік зростає. Адже крім лікувальної дії фітоестрогени надають загальний сприятливий вплив, особливо на жіночий організм, а також уповільнюють процес старіння шкіри.