Кому і як худнути

- Advertisement -

Маніакальне бажання схуднути та пострункішати і боротьба із зайвою вагою — справжня чума ХХ століття, яка охопила найкращу половину людства у всіх цивілізованих країнах.

Але перш ніж почати худнути, треба розібратися: а чи варто вам скидати зайву вагу? Та й чи маєте ви зайву вагу? Ожиріння та зайва вага – це справді проблема: товсті люди частіше хворіють, швидше втомлюються, раніше вмирають. За інших рівних умов їм складніше, ніж худим, робити кар’єру. Але чи відносяться до вас ці погані слова – “ожиріння” і “зайва вага”? Встановлювати це слід не стільки за індексом маси тіла (вага в кг, поділена на зріст у метрах у квадраті), не за таблицями “Ідеальна вага”, не за тестами вага-зростання в Інтернеті, а насамперед за своїм самопочуттям та своїми відчуттями.

ВАГА ЗАЛИШНЯ І НЕЗАЛИШНЯ

В оцінці своєї ваги та обсягу люди, причому саме жінки, часто роблять помилку. Навіть дуже розумні жінки, які приголомшують оточуючих своєю мудрістю та діловими якостями, потрапляють під цей молох тотального схуднення та прагнення наблизитися до заповітного ідеалу – 90-60-90.

Насамперед відкинемо цей ідеал. Він не всім личить. Тим, кому природа дарувала ці бажані параметри, пощастило, що вони живуть на рубежі третього тисячоліття. З такою конституцією років 50 тому такі пані вважалися б непривабливими, а років 200 тому — просто потворами без жодних перспектив на щастя в особистому житті.

А решта – не 90-60-90 – нехай живуть з тим, що їм дано, і радіють, а не катують себе, домагаючись нездійсненного.

Адже якщо ваша конституція не дозволяє досягти 90-60-90, ви їх ніколи не досягнете. Часто жінки у своєму невгамовному прагненні набути бажаних пропорцій втрачають не тільки вагу, а й гарне самопочуття, нормальну психіку, імунітет, менталітет, репродуктивні функції…

Багато медиків радять регулярно проводити “розшлаківку” організму, причому всім — і худим, і товстим

Є ще одна негативна сторона штучно здобутих у нерівному бою із природою 90-60-90 – естетична. Часто замість топ-моделі виходить скелет – посібник для шкільного кабінету біології. Жінка з змарнілим обличчям землістого кольору, повністю зниклим підшкірним жировим шаром, пігментованою шкірою, що лущиться, виглядає втомленою і змученою. Починають негарно випирати кістки, сильно страждають шкіра, нігті та волосся. Чи варто ідеал 90-60-90 того, щоб волосся обсипалося з голови, як осіннє листя? Щоб нігті слоїлися, як тістечко “наполеон”? Щоб шкірою нагадувати героя Джека Лондона Кулау-прокаженого?

Тому ставтеся до свого тіла дбайливо – іншого у вас не буде. І не треба його переробляти. Що Бог дав, з тим і будемо жити. Але є жінки, яким треба схуднути.
Кому і як худнути
Отже, якими є критерії зайвої ваги?

Найприйнятіший у цей час — це індекс маси тіла — ІМТ (вага в кг, поділена на зростання в метрах у квадраті). Для жінок зайву вагу констатують при показнику ІМТ більше 25, а помітну зайву вагу, яку рекомендується скинути, при ІМТ більше 30. Іншими словами, жінка зростом 170 см з вагою до 72 кг може бути спокійна, з вагою 72 – 87 кг має замислитися. чи не скинути?”, а з вагою більше 87 кг уже вживати рішучих заходів. Якщо за такого зростання вага перевалює за 100 кг, це вже треба бити на сполох і рятувати своє тіло від передчасної загибелі.

Але ці цифри для нормостенічної статури. А для гіперстенічного, яке простою мовою називають “широка кістка”, нормальним може бути ІМТ і до 33. У жінок гіпостенічної статури (“вузька кістка”) часто ІМТ знижений до 19, і це для них теж норма.

Для “підкачаних” жінок допустимий ІМТ збільшується – адже м’язова тканина важча за жирову. Не дивно, що спортсменка зростом 170 см при вазі 80 кг може мати гарну талію та плоский живіт.

Необхідно брати до уваги і вік, і фізіологічний стан. Після 35 років вага неухильно зростає, а в період менопаузи може різко додатись, але це ще не підстава оголосити його “зайвим” і поспішно його позбуватися.

Критеріями зайвої ваги, яку обов’язково треба скидати, можна назвати погану рухливість, задишку, біль у спині, “тяжкість” у ногах, поколювання в серці, порушення травлення, підвищення рівня холестерину та тригліцеридів у крові.

ОДА ПОВНЕНЬКИМ

Часто повненькі жінки виглядають так: гарні обличчя, шия, груди, плечі, руки, відмінна гладка шкіра, пишне волосся, міцні нігті… Милі, усміхнені, добрі, спокійні… Надійні працівники. Добре вписуються в будь-який колектив. Тлумачні доброзичливі начальниці та виконавчі підлеглі. Хороші господині та чудові кулінарки. Надійні подруги.

Від повненьких завжди віє чимось рідним, затишним і домашнім, у них якась особлива умиротворююча аура, що важливо в нашу епоху суцільних потрясінь та катаклізмів. Повненькі завжди менше мерзнуть, не покриваються гусячою шкірою, як худенькі, і не кутаються, як капуста. Товсті часто бувають спритнішими, гнучкішими, рухливішими за худі. Бувають такі гнучкі пампушки, для яких не проблема робити нахили чолом до підлоги. Багато товстушечки чудово танцюють. Часто на вечірках з повненькими танцюють охочіше, ніж зі худими. Якщо повненька жінка жива, чарівна, цікава, дотепна, від неї виходять радість і веселість, бажання жити, то до неї тягнуться з усіх боків. А якщо вона ще й знайшла свій стиль і підібрала одяг і макіяж, що йде їй… Самі посудіть, кого в першу чергу помітять: повний чи худий? Завжди спочатку помічають більший об’єкт. Втім, у людині, незалежно від розміру, важливі розум, душа, вміння спілкуватися, слухати, розуміти та прощати. Усі люблять дотепних, життєрадісних, привітних, і повнота тут ні до чого!

Молоді товстушки іноді виглядають дорослішими за своїх однолітків за рахунок розвиненості форм (і вже одним цим привертають увагу протилежної статі), а жінки у віці від повноти завжди виграють: повнота милостиво приховує їх зморшки. У повненьких значно менше схильність до остеопорозу в зрілому і похилому віці, майже завжди кращий характер, вони менш дратівливі, легше переносять тяжкості клімактеричного періоду.

І — ну, це вже всі знають! – Чоловіки більше люблять жінок “у тілі”. Згадаймо класику:

Лев Толстой описує Ганну Кареніну як повну жінку, Тургенєв своїм фатальним героїням обов’язково надає деяку об’ємність: щічки, ямочки, пухкі локіття, а Чехов видає себе з головою проханням одного зі своїх героїв: “Пришліть мені мамзелів, та пухлявіше!” А митці? Кого вони воліли писати? Згадаймо картини Рубенса, Ренуара, Брюллова, Кустодієва… З яким захопленням Карл Брюллов писав свій ідеал — вгодовану графиню Самойлову — і як він мучився із рекомендованим портретом Наталії Гончарової-Пушкіної з її неприродною осиною талією!

Так що живіть, повненькі жінки, спокійно: якщо вам ваша вага не заважає дихати, рухатися, працювати, бути щасливою — то який він зайвий? Це ваша вага.
Кому і як худнути

ОЖИРЕННЯ І БОРОТЬБА З НИМ

Ну, а тепер поговоримо про справжню повноту — коли не тільки індекс маси тіла більше 35, а й важко ходити, нагинатися, мучать задишка, набряклість, біль у ногах, пітниця та роздратування на шкірі… З цим не можна миритися, не можна опускати руки і опускатися самій, ось тут і доречна боротьба із зайвою вагою, але боротьба розумна, з добре продуманими стратегією та тактикою.

У 90% випадків зайва вага спровокована переїданням і малорухливим способом життя. Велику роль грає виховання: дуже багатьом у дитинстві прищеплюють шкідливі харчові звички, яких відучитися важче, ніж куріння. Як жінці відвикнути від тортів та здоби, якщо всі сімейні свята у її дитинстві супроводжувалися багатогодинними гуляннями з висококалорійними пирогами? А ось звички до рухів їй не прищепили, і тому слово “гімнастика” для неї є синонімом слова “мука”. А тим часом рухи – це одна з радостей життя, не менша, ніж їжа. Дуже поширене переїдання на ґрунті стресів. Чому від переживань людина починає багато їсти? Все пояснюється так: під час їжі підвищується вміст глюкози в крові, що стимулює мозковий центр, який відповідає за настрій – настрій підвищується. Крім того,

Як худнути, щоб схуднути?

Всі, хто хоч раз намагався сидіти на дієті, знають, як це тяжко. Дієти багато хто легко починає, потім так само легко кидає. Вранці старанно вичавлюють і п’ють свіжі соки, ризикуючи запізнитися на роботу. Потім це заняття набридає. Намагаються не їсти після п’ятої вечора. Потім зриваються і наїдаються опівночі. Увечері, щоб угамувати голод, гризуть моркву або яблуко. Потім не можуть заснути з голоду. Замість цукерок їдять сухофрукти і з тугою дивляться на цукерки… Потім уже не дивляться, а їдять. Експериментують з дієтами до повної знемоги і занепаду сил, сподіваючись, що хоч якась вже точно допоможе.

Дієт розроблено безліч, і світлі уми продовжують видавати все нові і нові. Обмежувальні дієти, виняткові, низькокалорійні, очкові, кліткове, розвантажувальні, система роздільного харчування по Шелтону, по Шаталової, гіповуглеводна дієта Монтіньяка, білкова дієта Аткінса, лікувальні дієти Гурвіча, голодування про Бреггу, дієта з яблучним . Але лихо в них одне: важко витримати. На низькокалорійних і обмежувальних весь час хочеться їсти, на білковій тягне на солодке, при строгорежимних дієтах важко дотримуватися години харчування, на лікувальних дієтах ночами сниться копчена кермо… А часто “голодна” дієта – тільки спосіб набрати вагу. Сидиш на ній, страждаєш, все-таки худнеш, але варто хоч на тиждень відпустити апетит на волю. як насилу скинуті кілограми тут же стрімко повертаються. Часто від перепадів “голод-переїдання” страждають шкіра, нігті, волосся… А іноді такі перепади завдають серйозної шкоди здоров’ю — значно серйознішої, ніж сама зайва вага.

Гімнастиками себе іноді виводять до повної знемоги. Роблять їх з останніх сил, з огидою, ненавидячи і себе, і гімнастику. Старанно відвідують по 3-4 рази на тиждень гімнастичний зал, вправляючись до розлюченості і без задоволення. З метою схуднення та корекції фігури займаються плаванням, бігом, фізкультурою, хореографією… Займаються з останніх сил, навіть тоді, коли часу обмаль. Розроблено безліч гімнастик — шейпінг, стретчинг, аеробіка, степ-аеробіка, аква-аеробіка… Сотні видів тренажерів… Процвітають фітнес-клуби та спорт-данс-клуби. Але багато хто кидає фізкультуру, навіть якщо у них куплено річний абонемент, а ще більше тих, хто не в змозі її розпочати, — немає ні сил, ні бажання.

Вірити в те, що зараз харчові добавки все зроблять за вас без ваших зусиль, так само наївно, як вірити у вічне кохання або загальну рівність

. боді-белти та слім-шорти, креми та мило для схуднення… Але вони дають лише невеликий та короткочасний ефект — 20 кг та 30 см на них не скинеш, а скинуті сантиметри повертаються назад. До того ж більшість фізикальних методів є дорогою.

І найсумніше те, що навіть ті, хто з честю витримав і курс дієти, і не пропустив жодного заняття у фітнес-клубі, і успішно пройшов курс спецмасажу, часто не скидають бажаної кількості кг і див. А багато хто після відміни дієт та занять все набирають назад, та ще й із прирістком.

То як же “всидіти” на дієті та отримувати від фізичних вправ задоволення? Де знайти силу волі? Як встояти перед гастрономічними спокусами? Звідки взяти сили на гімнастику, плавання, біг, прогулянку? Як зберегти результат дорогих фізичних маніпуляцій?

Насамперед треба підібрати собі здійсненну програму.

Дієту треба вибирати відповідно до своїх смакових пристрастей і режиму дня. Якщо ви невиправний м’ясоїд, не намагайтеся сісти на вегетаріанську дієту, все одно не висидіть, вам більше підійде харчування по Роберту Аткінсу. Якщо ви завжди їли щільно, не намагайтеся відразу перейти на обмежувальну дієту, ваш організм сприйме це як голод: і почуття погіршиться, і скидання ваги піде повільно, та ще й від вовчого голоду характер зіпсується і працездатність впаде. Вам краще скорочувати калораж поступово, а з дієт підійдуть дієти Монтіньяку. Якщо у вас крім ожиріння ще й проблеми зі шлунково-кишковим трактом або серцево-судинною системою, то краще дієти обговорити з вашим лікарем. У випадках ендокринного ожиріння, діабетичного, клімактеричного призначається комплексне лікування: ліки плюс дієта. Наприклад,

Вдома варто мати як довідники книги наших російських дієтологів: “Довідник з дієтології” за редакцією А. Покровського, “Дієта для здоров’я” і “Все про дієту” М. Гурвіча, “Зцілення їжею” Р. Воробйова. Дієта повинна обов’язково “вписуватися” у ваш робочий режим: якщо у вас робочий день закінчується о 9-й вечора, а спати ви лягаєте о 12 ночі, навряд чи вам підійде установка “не їсти після п’яти”.

Обов’язкова умова схуднення – фізичні вправи. І тут треба вибрати те, що вам робити приємно. Якщо вас не тягне в басейн і ви взагалі не любите занурюватися в холодну воду – значить плавання, водна гімнастика і аква-аеробіка не для вас. Якщо до фітнес-центру вам їхати година і там немає зручного для вас часу – залиште цю витівку. Тільки мучитеся. Нехай вам у фітнес центрі один раз покажуть вправи, а далі можна займатися і вдома з касетою. Якщо зовсім зайняті – запросіть тренера додому, нехай він/вона почне займатися з вами, а далі – самі. Цілком можна вибрати комплекс вправ без тренажерів або з домашніми “тренажерами”: гантелями, еспандером, скакалкою та фітболом (великий м’яч для гімнастики). Робити з гімнастичного схуднення ціль життя безглуздо: на світі чимало інших, куди більш цікавих речей,

Препарати для схуднення

Іноді немає волі на дієти, немає сил на гімнастики, немає бажання піти прогулятися. А зайвих сантиметрів та кілограмів стає дедалі більше…

Отут і приходять на допомогу натуральні харчові добавки. Як вони діють? Вони очищають організм (в результаті чого нормалізується жировий обмін і покращується самопочуття, з’являються сили для гімнастик), роблять дієти легко переносимими і не болісними, дозволяють сидіти на низькокалорійних і обмежувальних дієтах, “відучують” від солодкого, поміряють апетит, рятують від вечірнього. обжерливості (у більшості людей апетит розгоряється саме до вечора), прискорюють згоряння жирів і уповільнюють їх освіту, покращують енергетику організму, але при цьому ніяк не відбиваються на смакових емоціях і не позбавляють радощів життя — ці радості люди починають отримувати від меншої кількості їжі.

Чому перед усіма серйозними курсами дієтотерапії та фітнесу рекомендують пройти курс очищення від шлаків та токсинів? Тому що зашлакований організм – це слабкість, млявість, апатія, швидка стомлюваність, дратівливість від безсилля, сонливість вдень і безсоння вночі, сіре обличчя, кола та мішки під очима, шкірні висипання, нудота, головний біль, бурчання в животі, проблеми в сексуальній , поганий запах тіла навіть після душа… Часто саме зашлакованість є причиною того, що у вас все валиться з рук, а про те, щоб відкоригувати фігуру, ви тільки мрієте, провалившись у крісло,— просто немає сил на гімнастику, прогулянки, секс і немає бажання взагалі щось робити. Багато медиків радять регулярно проводити “розшлаковування” організму, причому всім – і худим, і товстим.

Зараз у продажу багато добавок для очищення та “розшлаковування” організму у вигляді таблеток, капсул, чаїв. До їх складу включені проносні та сечогінні трави, стимулятори травлення та обміну речовин, а також сорбенти токсинів — клітковини, пектини, смоли, камеді, хітин ракоподібних. Назва таких препаратів часто входить слово “очищення”. Проходження такого курсу (зазвичай вони короткі – 1-3 тижні) виводить шлаки та токсини з організму, стимулює роботу шлунково-кишкового тракту, знижує артеріальний тиск, нормалізує водно-сольовий баланс, покращує обмін речовин, сприяє зростанню корисної флори кишечника, дозволяє зняти набряки і позбутися надмірної рідини. Після такого курсу очищення організм готовий до схуднення.

Препарати для схуднення найчастіше включають рослинні та тваринні клітковини, екстракти лікарських рослин та сполуки хрому. Препарати для схуднення бувають монокомпонентні та комплексні.

Хітин (перероблений хітин ракоподібних) пов’язує харчові жири і виводить їх з організму з калом, знижує рівень холестерину, нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту, нормалізує артеріальний тиск, зміцнює імунітет, збагачує організм біодоступним кальцієм (ук для лікування ожиріння, і зміцнення організму.Для багатьох людей непереборною перешкодою до здорового способу життя є світське життя – прийоми, ресторани, вечері після роботи.Хороший банкет може поставити хрест на будь-якій дієті. .

Ще одна речовина діє безпосередньо на жири – орлістат – інгібітор ферменту ліпази, яка розщеплює жири. Внаслідок дії цього фармацевтичного засобу жири не розщеплюються і не засвоюються, а просто залишають організм із калом.

Ласунам дуже допомагають препарати, що містять сполуки хрому: піколінат хрому та полінікотинат хрому. Вони відучують від солодкого, причому назавжди. Ви вже просто фізично не зможете з’їсти 100-грамову плитку шоколаду, вам вистачить і двох часточок. А торти і тістечка сприйматимете як гіпсові муляжі і отримуватимете від них тільки естетичне задоволення.

Група препаратів, що включають екстракт камбоджійської гарсинії, допомагає знизити апетит і не втратити контроль над собою. І чоловіки, і жінки часто переїдають, не помічаючи цього, їдять машинально і пропускають той момент, коли вже набрано достатньо калорій і потрібно зупинитися. А ось екстракт гарсинії сам вас зупинить. Також він уповільнює утворення жиру, знижує холестерин, покращує енергетичний баланс.

Зараз популярні препарати для схуднення, що включають рослинні клітковини та пектини. Найчастіше використовують клітковини цитрусових та пектини з яблук та буряків. Широке поширення набула монокристалічна целюлоза, одержувана з бавовни.

Жироспалювачі і супержироспалювачі – це зазвичай комплексні препарати, куди входять гарсинія і сполуки хрому в різних кількостях і комбінаціях плюс важливі для жирового обміну інгредієнти (інозит, холін, бетаїн, карнітин), а також проносні, сечогінні, жовчогінні трави, бурі морські , ламінарія, келп), зелений чай та стимулятори загальної дії (гуарана, женьшень, елеутерокок, аралія). Часто використовують фермент бромелайн, що видобувається зі ствола ананаса.

Хоча препарати і прискорюють обмін речовин та жироспаление, навряд чи ви помітно схуднете, ведучи малорухливий спосіб життя. Вірити в те, що зараз харчові добавки все зроблять за вас без ваших зусиль, так само наївно, як вірити у вічне кохання або загальну рівність. Хоча б 30 хвилин на день віддавайте фізичному навантаженню. Зовсім необов’язково тренуватися до “сьомого поту”. Що на цьому фронті вам забезпечать препарати? У вас виникне потреба у русі та знизиться стомлюваність. Рухи доставлятимуть вам радість, а не супроводжуватимуться втомою.

Самі собою препарати ніколи не скинуть сантиметри з “потрібних” місць – вони найчастіше знімають сантиметри рівномірно. Але при поєднанні з вправами на певні групи м’язів, з масажами, електроміостимуляцією та іншими фізикальними методами препарати для схуднення дають чудові результати, особливо у молодих. Зрозуміло, препарати навіть разом з фітнесом і масажами ніколи не зроблять фігуру за бажанням – вони її “підконтурують” тільки в рамках статури та за віком. Наївні мрії молодих дівчат з нормо- або гіперстенічним статурою стати, як Стелла Тенант або Кейт Мосс, і безглузді вимоги зрілих матрон зробити їм плоский живіт і повернути колишню талію.

Препарати безсилі при відвислому животі – тут, на жаль, допоможе тільки косметична хірургія (абдомінопластика). Комплекс “препарати – гімнастика – масаж” не завжди може допомогти при локальних важкознімних жирових відкладеннях (в області талії, живота, на спині, на стегнах, “валики”, “загривок”) – у таких випадках більше показані ліпосакція, ліполіз, лімфодренаж.

ВІТАМІННІ КОМПЛЕКСИ

Будь-яка обмежувальна дієта – це нестача вітамінів у їжі, а потреби організму у вітамінах та мінералах при дієтах залишаються такими ж. Тому за будь-якого курсу схуднення необхідно приймати вітамінні комплекси. Інакше гіповітамінози позначаться на самопочутті та зовнішності: шкірі, волоссі та нігтях. Дефіцит заліза, який часто виникає у разі відмови від м’ясних продуктів, призводить до анемії. Дефіцит кальцію (відсутність молочних продуктів у дієті) призводить до розвитку остеопорозу та погіршення стану зубів. Нестача магнію та калію (часто внаслідок прийому сечогінних) відбивається на роботі м’язів та стані серцево-судинної системи.

На жаль, існує помилкова думка, що влітку всі вітамінні препарати можна сміливо скасовувати — літня їжа та сонце забезпечать організм усім необхідним. На жаль, не так! З деякими вітамінами влітку ситуація дійсно краща, ніж узимку: під дією сонячних променів в організмі синтезується вітамін Д, у літніх фруктах і овочах значно більше, ніж у зимових, вітаміну С, з городною зеленню в організм надходять фолієва кислота і вітамін К, з темно-забарвленими ягодами – вітаміни групи Р, з червоними та жовтими плодами – бета-каротин. Але решта вітамінів у літньому раціоні в такому ж дефіциті, як і в іншу пору року, тому вітамінні препарати потрібно приймати цілий рік, причому всім, а жінкам, що сидять на обмежувальних і особливо на низькокалорійних дієтах,

- Advertisement -
- Advertisement -