На вулиці дощ чи сніг, замерзли та промокли ноги, заперчило в горлі…
Що далі: висока температура, кашель, ГРЗ, ангіна, грип? Стоп, не поспішайте брати лікарняний! Якщо вчасно вжити заходів, можна зупинити застуду.
За перших ознак застуди багато хто з нас відразу вирушає в аптеку. А там — безліч розрекламованих препаратів: льодяники, порошки, антибіотики. Очі розбігаються: що вибрати?
Правило перше. Тільки лікар може призначити вам потрібний антибіотик і лише у разі нагальної потреби. Антибіотики допустимі в лікуванні грипу, ангіни, пневмонії та інших тяжких застудних захворювань. Починати лікування звичайного ГРЗ з них безглуздо і вкрай шкідливо.
Правило друге. Не покладайтеся на розчинні ліки, рекламу яких ви часто бачите по телевізору. Це препарати екстреної та короткочасної дії. Вони не лікують, а лише на якийсь час знімають симптоми, наводять людину у форму, щоб, зробивши потрібну справу — відпрацювавши зміну, виступивши з доповіддю, — він пішов хворіти далі. Приймати їх кілька днів поспіль, сподіваючись таким чином вилікувати застуду, не тільки безглуздо, а й небезпечно — насамперед для нирок.
Правило третє. Замість витрачати гроші на дорогі і не завжди ефективні препарати, зверніться до перевірених народних засобів.
При перших ознаках застуди поставте на груди та спину гірчичники, випийте 2 склянки гарячого чаю з малиною, липовим кольором та лимоном або гаряче молоко з медом та з невеликою кількістю соди.
Традиційні молоко і чай можна замінити на напій, менш поширений, але не менш корисний, — глінтвейн.
Залийте кілька склянок червоного напівсухого вина (принаймні напівсолодкого) у невелику каструлю. Поставте на повільний вогонь. Поки вино нагрівається, додайте кілька горошин запашного перцю, пару часточок лимона, трохи гвоздики, кориці та цукру. У глінтвейн можна покласти мандарини, апельсини, грейпфрути, яблука, а також додати мускатний горіх, коньяк і чорний перець (з останнім – вкрай обережно). У жодному разі не доводьте глінтвейн до кипіння. Пити слід гарячим. Потім лягайте в ліжко, ховайтеся теплою ковдрою, кладіть у ноги грілку. На ранок після міцного сну і сильного потовиділення застуда може відступити.
Якщо ви промочили ноги, прийшовши додому, відразу ж натріть їх горілкою і надягніть сухі вовняні шкарпетки.
Альтернатива цій процедурі – гірчична ванна для ніг. Для цього в таз із гарячою водою опустіть ноги та тримайте їх 15–20 хвилин, час від часу підливаючи гарячу воду. Ванна буде більш дієвою, якщо ви додасте до неї 2 столові ложки сухої гірчиці. Після процедури надягніть теплі шкарпетки і лягайте в ліжко.
Нежить
ОДИН із найефективніших способів боротьби із закладеним носом — парові інгаляції. Додайте в окріп кілька крапель ефірної олії ментолу або евкаліпта, накрийте голову рушником і подихайте над парою. Евкаліпт і ментол мають протизапальні властивості і помітно полегшують дихання. Непогано, якщо окрім цих олій ви додасте у воду трохи сухої кориці (вона допоможе зігрітися та пропотіти) або чверть чайної ложки червоного перцю, що покращує кровообіг і справляється з вірусами.
Поруч із інгаляціями можна приготувати спеціальний бальзам для змащування слизової носа.
Вам знадобиться рослинна олія (2 столові ложки), часник (4 зубчики) та цибуля (чверть цибулини). Масло витримати 30 хвилин на киплячій водяній бані, потім охолодити і додати перетерті часник та цибулю. Настояти 2 години і процідити – готовий бальзам. Запах не надто приємний, але потерпіти варто. На коні ваше одужання.
Кашель
ПРИ кашлі корисні компреси, що прогрівають, на груди зі звареної перлової крупи або густої пшеничної каші. Кашу викладіть на поліетилен або компресний вощений папір, загорніть цей великий коржик, щоб не було занадто гаряче, в рушник і покладіть на груди не менше ніж на 2-3 години, можна залишити компрес і на всю ніч. У міру остигання каші верхній рушник необхідно зняти. Такий же «грій» коржик можна зробити з картопляного пюре.
У боротьбі з кашлем вам допоможе “картопляний інгалятор”.
Ретельно вимиту картоплю відваріть у мундирі і розімніть у тій же воді, в якій він варився. Додайте в пюре 10-20 крапель анісової, кропової, камфорної або евкаліптової олії. Але пам’ятайте, що захоплюватися великими дозами ефірних олій не слід, оскільки вони сушать слизові оболонки, викликаючи почуття першіння в горлі. На відміну від носових інгаляцій дихати у разі слід не носом, а ротом.
Біль в горлі
МОЖЛИВІ льодяники і пастилки гарні не для того, хто лікує хворе горло, а для людини, яка зірвала голос. У нашому випадку набагато ефективніше не з’їсти «лікувальну цукерку», а прополоскати горло розчином фурациліну, соди, розведеними в теплій воді настоями календули, евкаліпта, відваром звіробою. Можна приготувати відвар із липи та ромашки. Візьміть 2 столові ложки суміші, що складається з 2 частин квіток липи та 2 частин ромашки аптечної, заваріть склянкою окропу. Наполягайте 20-30 хвилин, після чого відвар потрібно процідити. Полоскайте горло кілька разів на день.
Цибуля не лише зніме біль, а й уб’є хвороботворні мікроби. Натріть на дрібній тертці рівну кількість цибулі та яблук, змішайте з такою ж кількістю меду. Приймайте по 2-3 чайні ложки 2-3 рази на день і біль у горлі обов’язково пройде.
Ні
для кого не секрет, що під час хвороби необхідно пити якомога більше рідини. При застуді окрім звичного гарячого чаю та молока дуже корисно кисле питво (журавлинний морс, чайний гриб, капустяний розсіл), а також біле виноградне вино (по півсклянки на день) з додаванням на кінчику ножа червоного або чорного перцю, кислого молока з медом, сік редьки з молоком та медом.
Цікаво
Намагайтеся не вживати одночасно різні, але однотипні ліки, інакше ви ризикуєте отримати передозування однієї діючої речовини. Наприклад, лікувальна доза парацетамолу дуже мала. Якщо приймати більше 5 грамів на добу, ви ризикуєте дуже сильно нашкодити печінці. Парацетамол іноді ховається під різними іменами: ацитамінофену (в американських ліках), калполу, панадолу, ефералгану в кількості не менше 1 г на таблетку, ще він входить до складу колдрексу, солпадеїну, саридону та багатьох інших комплексних препаратів. Тому уважно читайте інструкції до ліків, якими зібралися лікуватись одночасно. А краще зупиніться на якомусь одному.