Як не треба лікувати грип та ГРВІ

- Advertisement -

Прокидається людина зранку і виявляє, що в очах пісок, ніс не дихає, тіло ниє, у голові шумить, і взагалі жити складно.

А жити треба: сніданок готувати, дітей у садок чи школу вести, на роботу їхати та ще й на роботі працювати.

Найлогічніший вихід у такій ситуації – упаковка з розчинним зіллям, на кшталт «Колдрексу» чи «Терафлю». Варто це випити і життя починає налагоджуватися. Але до певного часу: поки протягом дня людина не відчує себе «вимкненою» як лампочка. Чому? – адже зроблено все, що було наказано інструкцією та рекламою.

Одвічні вороги людини – ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція) та грип. Це інфекційні захворювання. Вірус проникає до нас в організм і починає капоснити. Організм – система складна та надійна. Він виставляє бійців: клітини імунітету починають воювати із вірусом. У процесі битви віруси та клітини гинуть та руйнуються. У нас підвищується температура, в кров потрапляють токсини, для виправлення самопочуття ми починаємо приймати ліки.

Але потрібно чітко розуміти, що наші порошки чи пігулки призначені кожен для своєї мети.

Існує основна мета: перемогти вірус. Для цього призначені препарати інтерферонового ряду , що допомагають імунітету. Нагадаємо, що дозування, тривалість курсу та способи прийому таких препаратів призначаються лікарем.

Але є й додаткове завдання: зняти інтоксикацію. Щоб голова не хворіла, носа дихало, піску в очах не було, і ноги ходили. Ось для цього і призначена основна більшість тих шипучих порошків-таблеток, що є комплексними препаратами парацетамолу. Якщо уважно подивитися на упаковку, там можна виявити наступне: «для зняття/полегшення основних симптомів застуди та грипу» з «широким діапазоном дії»: жарознижувальна, болезаспокійлива, протинабрякова.

Найпоширеніші комбіновані протизастудні препарати:
Антикатарал Едіген
Антифлу
Гриппостад
Далерон З
Далерон З Юніор
Колдрекс Потрібно з вітаміном С
Лугаколд-ЛХФЗ
Парафекс-ЛХФЗ
Терафлю
Фарматитрон
Фервекс UPSA
Флюколдрекс з вітаміном С

З чого тільки зроблені шипучки
Ось список речовин, які найчастіше входять до складу таких комплексних препаратів:

Парацетамол: має жарознижувальну та болезаспокійливу дію, є слабкою протизапальною;
Фенілефрин: звужує судини, за рахунок чого усувається набряк слизової дихальних шляхів, тому дихати стає легше, а з очей не течуть сльози;
Хлорфенамін: поряд з протиалергічною дією він також знижує набряклість слизових, пригнічує кашель, зменшує набряклість кон’юнктиви очей, зменшує нежить;
Декстрометорфан: має виражену протикашльову дію, усуває сухий кашель;
Аскорбінова кислота (вітамін С) та інші вітаміни та їх аналоги роблять масу корисних речей, у тому числі підвищують загальну опірність організму;
Кофеїн та інші стимулятори: сприяють розумовій активності, знижують втому.

Злі батареї
Судячи зі складу, комплексні протизастудні препарати є непоганою підзарядкою, що дозволяє протриматися на плаву під час застуди. Однак користуватися цією «батарейкою» треба досить обережно.

По перше,не гидуйте прочитати інструкцію та з’ясувати добове дозування. В іншому випадку, випиваючи по 10 коктейлів за робочий день, протягом тижня можна здорово «підсадити» організм (наприклад, як при застосуванні енергетичних напоїв). Якщо після закінчення дії препарату, вам стає набагато важче колишнього, отже, настав час викликати лікаря і починати лікуватися всерйоз.

По-друге, якщо ви збили всі симптоми застуди – температуру, закладеність носа – це не означає, що ви вже здорові. Більше того, збивати температуру не завжди правильно: температура показує, що ваш імунітет активно чинить опір вірусу, не потрібно зайвий раз його пригнічувати.

І, нарешті , приймати такі препарати у великих кількостях – не найдешевше і водночас не найефективніше лікування.

Вам потрібно бути у формі? До ваших послуг величезний арсенал засобів, відомих з дитинства: від лимона з імбиром та медом до морсу з журавлини. Варіантів, дійсно, маса, і буде дуже здорово, якщо ви перемежуватимете порошки з чимось природним. Організм буде вдячний подвійно.

Словом, суть цієї розповіді проста: усуваючи лише симптом, ви не усуваєте причину. Так, організм може самостійно впоратися з інфекцією, але скільки людей ви встигнете заразити за цей час? Звичайно, грип зараз не такий небезпечний, як 100 років тому, проте він так само не любить фамільярностей. Не варто покладатися виключно на рекламовані препарати та особистий досвід боротьби: якщо ви вважаєте, що захворіли, зверніться до лікаря.

При цьому очевидно, що якщо ці препарати приймаються відповідно до інструкції або призначення та в комплексі з іншими ліками, то користь від них очевидна.

Грип: методи захисту
Не секрет, що під час епідемії грипу, зараження вірусом відбувається переважно у міському транспорті. В годину пік і здорові, які поспішають на роботу, і хворі стоять майже впритул один до одного. Обов’язково хтось почне сякатися поряд з вами, а то й чхати, і кашляти на весь салон. Не дивно, якщо за кілька днів ви відчуєте, що грип дістався до вас.

Дехто вважає, що уберегтися від інфекції практично неможливо. Але це зовсім так. Ось кілька корисних порад, як зменшити ризик зараження у громадському транспорті та інших місцях, де накопичується багато людей.

Виходячи з дому, змащуйте ніс зсередини оксоліновою маззю або маззю з віфероном, спеціальними протизастудними бальзамами або борним вазеліном. Зараження найчастіше відбувається через слизову оболонку носа, на якій осідають віруси, що знаходяться в повітрі. Покрита «мастилом», слизова оболонка носа стає майже несприйнятлива до вірусів, вони гинуть, не встигнувши проникнути далі по дихальних шляхах.

Намагайтеся уникати місць, де багато пилу – в ній осідає найбільше вірусів.

Носіть із собою хустку, змочену ароматичною олією лаванди, полину або ялиці, і періодично прикладайте її до носа, особливо якщо хтось поруч чхає або кашляє. Речовини, що містяться у цих оліях, вбивають мікробів.

Під час поїздки в транспорті тримайте в роті шматочок кореня лепехи, гвоздику, просто скоринку апельсина або лимона – це також допоможе знищити вірусні частинки, що залетіли в носоглотку.

Намагайтеся не торкатися носа, губ, очей під час поїздки в транспорті. Прийшовши додому, відразу ретельно вимийте руки з милом, прополощіть рот настоянкою календули, прополісу або хлорофіліпту. Мікроби, що викликають застуду, часто потрапляють на слизову оболонку носа, очей або рота з рук, що до того торкалися поручнів, ручок, дверей, на які потрапили дрібні краплі слини або мокротиння хворої людини.

На роботі намагайтеся довго не розмовляти з застудженими людьми (серед наших співвітчизників є категорія «роботяг», які демонструючи свою працьовитість, приходять на роботу абсолютно хворими і заражають усіх інших). Не бійтеся образити людину і не ризикуйте своїм здоров’ям, краще дружелюбно або в жартівливій формі поясніть їй, що краще вона чи вона лікувалися вдома.

Увечері з’їдайте часточку часнику або салат зі свіжою цибулею. Це допоможе вам посилити імунітет і розправитися з мікробами, які все ж таки проникли у ваш організм.

Як бачите, всі ці поради досить прості. Звичайно, їх дотримання вимагатиме деякої уваги та передбачливості, але все ж таки захворіти на грип набагато неприємніше, ніж, виходячи з дому, подбати про те, щоб у сумочці чи портфелі були необхідні речі для дотримання «техніки безпеки». Щоб не забути змастити ніс, можна, наприклад, покласти тюбик з бальзамом або оксоліновою маззю на чільне місце у передпокої. До речі, корисно змащувати ніс і дітям, які вирушають до школи або до дитячого садка.

Якщо ж є всі підстави припускати, що ви все-таки підчепили інфекцію, то, прийшовши додому, вживіть запобіжних заходів – випийте таблетку аспірину і 2 таблетки рімантадину (уважно прочитайте протипоказання або порадьтеся з лікарем!). Також добрим засобом профілактики та лікування грипу є інтерферон у вигляді крапель у ніс. Перед сном приготуйте собі тепле молоко з медом або з’їжте ложку натурального меду, не запиваючи нічим. Найчастіше це допомагає ранком прокинутися здоровим і не згадувати про застуду та грип, а якщо вже сталося захворіти, перенести інфекцію якомога легше.

- Advertisement -
- Advertisement -