Продукти “лайт”: нуль відсотків користі

- Advertisement -

Повальне захоплення народу полегшеними продуктами нашій країні досягло апогею.

Реклама проголосила, що від жиру жиріють, а цукор – біла смерть, і ось нормальної сметани в більшості магазинів удень з вогнем не знайдеш. Тортики «легкі», варення на фруктозі, жувальна гумка з ксилітом, чай з підсолоджувачем, йогурт 0%…

У людини, яка любить смачно поїсти, мимоволі виникає питання – чи не перебір у нас із прагненням до здорового способу життя? І чи так цей образ здоровий, як його рекламують?

Ніхто не сперечається – жир і цукор традиційно вважаються ворогами стрункої фігури та здорового організму. Однак перш, ніж вирішувати, що краще – знежирений продукт із цукром або знецукровий продукт із жирами, варто розібратися, що ж приховують гучні піар-кампанії продуктів-лайтс.

Жира – нуль
Знежирені продукти бувають різними – від продуктів зі зниженим вмістом жирів (маложирних) до повністю знежирених – про нульових.

Найчастіше знежирюють молочні продукти. Порівняно зі звичайними продуктами, ці дійсно містять менше тваринних жирів. Здавалося б – якщо так, значить, вони повинні бути безпечнішими для фігури і кориснішими для здоров’я. На жаль, це зовсім так. З знежиреними продуктами споживача підстерігають різні пастки, лише уникнувши яких можна знайти бажані здоров’я та стрункість.

Пастка 1. Знежирений – не означає дієтичний

Людський організм улаштований так, що найсмачнішою йому здається саме жирна їжа. Тому знежирені продукти часто сприймаються як прісні та не дають насичення. Щоб зробити їх смачнішою, виробники без зазріння совісті збільшують вміст у таких продуктах вуглеводів і цукру (а значить і калорій), тим самим зводячи нанівець всю користь. Проведіть зайвих двадцять хвилин біля прилавка з молочними продуктами і переконайтеся самі – звичайні продукти калорійніші за знежирені лише в 1,5 рази! А, як відомо, від надлишку вуглеводів гладшають не менш ефективно, ніж від жирів. Наукові дослідження підтвердили, що позбавлений жирів організм запросто «перетворює» на жир надлишкові вуглеводи – про запас. Ось така дієта.

Пастка 2. Розмір має значення

Середньостатистичний споживач вважає, що оскільки знежирене менш калорійно, його можна з’їсти набагато більше, ніж звичайного жирного. Крім того, знежирені продукти погано втамовують голод і навіть посилюють апетит (жирна їжа, навпаки, дуже ефективно насичує). В результаті маємо: ілюзію вседозволеності плюс природний голод. До того ж після маложирного обіду нам хочеться побалувати себе чимось пожирніше на десерт. Ось і виходить, що, переходячи на продукти зі зниженою жирністю, ми з’їдаємо вдвічі більше, ніж з’їли б у звичайному жирному режимі.

Пастка 3. Без жиру немає життя

Незважаючи на всі факти та міфи про шкоду жирів, вони нам життєво необхідні. По-перше, жири потрібні для утворення гормонів та жовчних кислот. По-друге, при серйозному зменшенні жирів у раціоні виникає ризик імпотенції у чоловіків, порушень статевої системи у жінок, неминуче погіршується стан шкіри, може порушитись обмін речовин. По-третє, деякі вітаміни (А, Д, Е, К) є жиророзчинними, тобто без жирів організм їх просто не засвоїть.

Тож жири їсти треба, але з розбором. Корисні для здоров’я ненасичені жири містяться в рослинних оліях, горіхах, рибі та морепродуктах, навіть у хлібі. І споживати 15-30 г таких жирів щодня треба обов’язково.

Пастка 4. Фальшивий жир

У харчовій промисловості є замінники жиру. Це штучні композиції, схожі на жир, але містять менше калорій. Молекули таких сполук дуже довгі і тому не засвоюються організмом. Замінники жиру не продаються в магазинах, їх використовують на виробництві – для чіпсів, заморожених тортів та знежирених продуктів! Вживання деяких із таких замінників загрожує рідким випорожненням, інші перешкоджають засвоєнню вітамінів, треті самі по собі нешкідливі, проте, як і повністю знежирені продукти, призводять до переїдання.

Загалом, читайте етикетки, рахуйте калорії, стежте за розміром порцій і не забувайте про фізичне навантаження – тоді знежирені продукти принесуть вам здоров’я та стрункість.

Сахара – нуль
Замінники цукру, які за популярністю далеко обігнали всі знежирені продукти разом узяті, діляться на дві групи.

Перша – натуральні фруктоза, сорбіт, ксиліт, фруктові сиропи та ще 16 найменувань. Вони, як і цукор, дуже калорійні, а за рівнем солодощі відрізняються від сахарози від 1,5 до кількох тисяч разів.

Друга – синтетичні підсолоджувачі, або харчові добавки: сахарин, аспартам, ацесульфам, цикламат, сукралоза та деякі інші. Всі вони в сотні разів солодші за сахарозу, проте більшість з них практично не містять калорій. Підвищена насолода робить їх привабливими для виробників продуктів, а незначна енергетична цінність – для тих, хто худне.

Дієтологи та лікарі стверджують – здоровій людині 100 грамів цукру на день не зашкодять. Водночас навколо цукрозамінників не вщухають суперечки щодо їхньої потенційної небезпеки. Нещасному споживачеві, спантеличеному рекламою, не так просто зробити правильний вибір.

Отже, що ж таке замінники цукру, з чим і скільки їх їдять і що за це буде.

1. Фруктоза- абсолютно натуральний продукт, що міститься у фруктах. Фруктоза трохи солодша за цукор, тому дозволяє лише трохи знизити калорійність продуктів, в порівнянні з цукрозміщувальними. Фруктоза корисна і дітям, і дорослим, її переробки не потрібно інсулін, тому вона годиться і діабетиків. Крім того, порівняно з цукром вона на 30% знижує ймовірність карієсу. Шкода від фруктози тільки одна – при надмірному споживанні вона загрожує повнотою.

2. Ксиліт (Е967) та сорбіт (Е420) – рослинні цукрозамінники. Вони менш солодкі, ніж цукор, тому схуднути на них не вийде – занадто висока калорійність. Проте їх широко використовують для виробництва діабетичних продуктів.

3. Список штучних підсолоджувачів відкриває сахарин (Е954). Він у 500 разів солодший за цукор. Це один із перших цукрозамінників – його винайшли наприкінці XIX століття. Спочатку сахарин широко використовувався у харчовій промисловості, але потім впав у немилість: у СРСР його заборонили у 1970-х, у Європі він дозволений до застосування з позначкою «викликає рак у лабораторних тварин». Незважаючи на це, єдина вимога щодо безпеки застосування сахарину – не перевищувати максимальну добову дозу (5 мг на 1 кг).

Втім, про неминучі наслідки, які загрожують зловживанням сахарином для людини, досі ніхто нічого точно сказати не може, крім того, що якщо з сахарином переборщити, то підсолоджена їжа набуде неприємного гіркого присмаку.

4. Цикламат (Е952)- натрієва або калієва сіль цикламової кислоти. Вона на солодку цукру у 30 разів. У США цикламат заборонено як канцероген, у Росії використовується з обмеженням для вагітних жінок, дітей та людей із хворобами нирок. Добова частка цикламату становить 11 мг на 1 кг ваги. Цикламат часто використовують у суміші з сахарином для нейтралізації його гіркого присмаку.

5. Аспартам (Е951)- з’єднання аспарагінової амінокислоти та фенілаланіну – солодка основа всіх газировок-лайтс і найпопулярніший у харчовій промисловості замінник цукру. Саме навколо нього останнім часом точаться суперечки, оскільки продуктом розпаду аспартаму є метанол, що трансформується у формальдегід, який є канцерогеном класу А. Втім, більшість вчених вважає, що при дотриманні дозувань (30-40 мг на 1 кг ваги) аспартам не може викликати рак , Хоча його тривале вживання чревате безсонням і головними болями. Аспартам заборонено давати дітям віком до 4 років.

6. Ацесульфам К (Е950).Він дозволений до широкого застосування в США лише 1998 року і через свою «молодість» ще не встиг заробити споживчу репутацію. Відомо лише, що ацесульфам може спричинити алергію у людей, до цього схильних. Ацесульфам у 200 разів солодший за цукор, добова норма близько 8 грамів на 1 кг ваги. Він часто використовується в суміші з аспартамом – перший дає моментальну насолоду, другий – солодкий післясмак.

7. Сукралоза (Е955) – найбезпечніший і найдорожчий серед штучних замінників цукру – підходить навіть для вагітних та немовлят. Добова доза сукралози 5 мг на 1 кг ваги. Однак через дорожнечу сукралоза майже не використовується в харчовій промисловості та не продається в аптеках нашої країни.

Як не дивно, але сучасні дослідження переконливо доводять – некалорійні замінники цукру збільшують наші шанси потовстіти. Справа в тому, що організм, отримавши смаковий сигнал про надходження солодкого – глюкози, «включає» виробництво інсуліну для її переробки. А глюкози в цукрозамінниках немає. І калорій нема. Ошуканий організм, що вже налаштувався на отримання енергії, починає вимагати її з подвоєною силою – тобто людина відчуває серйозний напад голоду. В результаті з’їдає більше, ніж з’їв би в нормі, без роздратування апетиту солодкими обманками.

Загалом, щоб не нашкодити здоров’ю, не позбавляти себе солодкого та не страждати від зайвої ваги, контролюйте кількість їжі та віддавайте перевагу натуральним, а не штучним продуктам.

- Advertisement -
- Advertisement -