Планета, океани, погода і навіть наше власне тіло – все у світі схильне до певних коливань.
Виглядає це дуже просто: приплив – відлив, день – ніч, вдих – видих. Це те, що ми спостерігаємо ззовні.
Ми й уявити собі не можемо що здається нам таким природним, насправді є ідеальною системою відліку, де все підпорядковане законам, які з’явилися на планеті з самого моменту народження. Все це – ритм, прості “раз-два-три” є тим, що вчені звикли зображати складними діаграмами на своїх супер крутих моніторах. І збереження цього ритму – є одним із найважливіших завдань сучасності.
Адже саме порушення природного ритму створює в нашому тілі проблеми, а в історії – катаклізми та війни. Зміна ритму тим страшно, що вилікувати його ліками та операціями неможливо.
Це розуміли в ті, дуже далекі часи, наші предки, які намагалися обходитися ритуальними танцями. Шамани вводили себе і хворих у транс, за допомогою того ж ритму – намагаючись тим самим відновити порушений баланс простих «раз-два-три».
У сучасній медицині, якій відомі останні, космічні технології, все більше відомих медиків переконуються у правильності цих забутих колись ліків. У західних клініках дедалі частіше включають класичну музику, а самим пацієнтам просять обирати до палати те, що саме їм до вподоби. Адже саме так і відновлюється ритм усередині нас самих – нам потрібно слухати більше музики та оточувати себе речами, що тішать око.
“І все? – дивуєтесь ви. – Слухати музику і більше нічого? Я цілими днями цим займаюся! При цьому я хворію ніяк не менше, ніж мої сусіди та родичі!»
У чому причина цього? О, це просто. Дуже просто. Як і самі ці «раз-два-три». Справа в тому, що до будь-якого ритму наше тіло, його внутрішні хвилі, має бути готовим! Ви слухаєте музику, затиснувшись у грудочку перед комп’ютером, або їсте тепер у транспорті – і цим ви знову порушуєте ритм вашого власного тіла! Ваша підсвідомість, його хвилі – все це реагує на ритм музики, що звучить у вас, а ваше тіло, не відповідає на нього. Як результат – розрив тим, що хоче тіло, і що обіцяє йому мозок. І в цьому ви знову і знову порушуєте ці раз-два-три.
Так сталося, що в нашому світі не віддається належної уваги ні музиці, ні її ритму. Люди просто забувають, що музика була спрямована на те, щоб з’єднуватися з биттям серця людини, тим самим, вводячи його в транс і створюючи правильний, виразний ритм здорового тіла.
Згадайте музику Куби, Африки, Азії. Та що там – послухайте будь-яку етнічну музику! У кожній мелодії, у кожному звуку барабанів, тамтамів звучить, репетує про себе ритм, що найбільше він нагадує биття серця людського тіла. Ось так: «раз, раз, раз…» – потім настає сильне, в’їдливе – «два, два, два…». І, якщо ви по-справжньому вслухаєтеся в цю музику, то зрозумієте, що мелодія не припиняється – та сама мелодія переходить в інші відтінки звучання, але знову і знову продовжується. Це схоже на те, як ми дихаємо – то швидше, то повільніше, потім знову швидше, після – вже зовсім повільно, майже засинаючи.
Саме так і є: ми і є ця етно-музика, яка ніколи і не думала зникати, хоча її силу та призначення люди забували не одну сотню століть.
Отже, що це нам дає? Як ми самі, без чиєїсь допомоги, можемо навчитися відчувати музику і при цьому навіть відновити своє здоров’я?!
Все дуже просто:
По-перше, навчитеся шанувати музику. Будь-яку, якою б вона не була і, незважаючи на те, подобається вона вам чи ні. Перестаньте слухати її в метро, іншому виді транспорту та на роботі. Дозволяйте собі музику тільки тоді, коли ви можете розслабитись – встати і рухатися. А в метро читайте краще за газети та книги. У них, правда, теж є ритм, але він розрахований швидше не на наш власний ритм тіла, а для того, щоб складніше і цікавіше було читати.
По-другезнайдіть свій ритм. Вирішіть, що вам особисто подобається музика, а що – ні. Купуйте дисків, скачайте в Інтернеті. Все це для вашого майбутнього блага. Якщо вам музика когось із виконавців не сподобалася – не переживайте за витрачені гроші, а краще подаруйте цей диск будь-кому. Адже всередині кожного з нас – свій, неповторний ритм, – тому й бажання у нас такі різні.
По-третє , НЕ БІТЬСЯ ТАНЦЮВАТИ. Танець – це не те, чого навчають у школах мистецтв та академічних палацах. Там відточують навичку – те, чого навчилися багато-багато поколінь до нас. Тобто танець у сьогоднішньому світі це те, що було вигадане іншими людьми і для іншої мети. Ви зовсім не гірше за будь-якого, навіть дуже відомого танцюриста і хореографа! І тільки ваша свідомість, яка звикла до шаблонів, вважає саме так.
Створюйте свій танець – думайте над музикою, помічайте моменти в ній, які вам особливо подобаються і розкривайтеся під неї. Нехай це спочатку здаватиметься вам дурним, дитячою забавою, але згодом ви дійсно почнете відчувати ритм!
Сходіть на виступи гуртів сальси або румби. Саме в цих танцях найбільше зображено те, що кожен танцюрист вирішує для себе – як саме йому танцювати. У цих танцях немає жорсткої системи правил, те саме стосується й нового тепер віяння – танцю живота та афро-кубинської румби. У жодному з цих танців немає самого поняття «танець» від початку до кінця. Люди, які створили ці танці, розуміли, що кожен, хто танцює – вирішує для себе, як йому рухатися і що робити, а вчителі шкіл просто направлятимуть вас у вашому виборі.
Хоча зовсім не обов’язково йти до школи танців. Ви можете навчитися танцювати і вдома, і, зовсім не гірше за будь-якого іншого танцюриста. Адже всередині кожного з нас – сотні тисяч предків, а вони точно вміли танцювати! Нехай це стане своєрідною молитвою для вас, ритуалом – танцюйте п’ять, десять хвилин, перш ніж одягнутися та поспішити на роботу. Увечері знайдіть у собі сили, щоб пригадати, що танцювали вранці. Так, з часом ви помітите, що можете танцювати так, як і не припускали раніше.
По-четверте , живіть із музикою. Тепер і тільки тепер, коли ви навчилися відчувати ритм, танцювати під нього, черпаючи рухи з власного несвідомого досвіду – ви можете слухати музику. Навіть у метро чи на роботі. Тільки вам самим це вже буде нудно, адже ваше тіло правильно реагує на ритм! Дозволяйте собі розслабитися в обідню перерву і танцюйте, коли вас ніхто не бачить. Іноді це, на жаль, неможливо, тому ви можете прокручувати в голові картинку вашого танцю під музику. Робіть це коли вам погано, коли начальник накричав на вас, коли вас так образили. І щоразу, коли рівновага внутрішнього ритму ось-ось зісковзне – просте «раз-два-три» – підказуватиме, що вам робити.
На заході останнім часом всі просто збожеволіли на тому, що тепер вважається новинкою і так цікаво дорослим та дітям. Ритміка стала невід’ємною частиною життя як молоді, так і старих. Розробляються нові методи роботи з ритмами, музикою, які застосовують навіть для роботи із душевно та смертельно хворими.
І зовсім не дивно, що все це діє, і здоров’я людей якщо не поновлюється повністю, то, слово честі, покращується. Ритм та музика застосовуються як ліки при місячних, болях, післяопераційних періодах. Хіба це не шлях до гармонії?
Ритмічна порада для майбутньої мами.
Якщо ви вагітні, а часу на курси «щасливого материнства» у вас немає, то вам допоможе ця невелика, але дуже дієва ритмічна порада.
Наприклад, малюк дуже боляче б’є вас ніжкою, крутиться, а вас із цього приводу вивертає на виворот і відбувається це все з помітною регулярністю, особливо вночі чи вранці. Найчастіше це відбувається через те, що у малюка “ритм батька”. Що це означає? Серце малюка працює не в унісон із вашим, а якраз навпаки. А в період, коли ваше серцебиття вирівнюється, і ви засинаєте – кисню теж стає менше, і малюк починає “шуміти”. Тому, якщо щасливий майбутній тато спить з вами поруч, попросіть його обійняти вас, і ляжте так, щоб ваше вухо слухало стукіт його серця. Гарантовано, що, почувши стукіт серця подібний до свого власного, малюк заспокоїться і щасливо засне, заколисаний татовим «тук-тук».