Енерготоніки: Правда і брехня

- Advertisement -

Енергетичні напої, що активно рекламуються останнім часом і заполонили прилавки магазинів, можуть бути небезпечними для здоров’я.

Такого висновку дійшли експерти Наукового комітету з їжі Європейського союзу.

Однак все більше любителів активного способу життя вважають за краще “заряджатися” такою рідиною.

Кілька років тому американські вчені мали намір врятувати світ від втоми та нудьги. У секретних лабораторіях вони вивели “чарівну” формулу smart drink – “розумних напоїв”. Так з’явився бадьорий мікс енерготоніків. Джин у пляшці. А може, кіт у мішку? Спробуймо розібратися, де правда, а де брехня.

У кожного з нас були випадки, коли власні сили давно закінчуються, а роботи кінця-краю не видно. Або інший випадок: Вечірка у самому розпалі і хлопець, з яким ти так довго шукала зустрічі, виявляє непідробний інтерес, а ось очі зрадливо злипаються.

А ось ще ситуація: після відмінного тренування у спортзалі, коли м’язи на межі, ноги тремтять і хочеться лише одного — скоріше дістатися до улюбленого дивана та прилягти, оголошується новий партнер, зустріч із яким “загрожує” тобі першим власним мільйоном.

І ось тут на допомогу приходять солодкі, газовані Чипи та Дейли, що освіжають, — енергетичні напої. Після двох-трьох ковтків ти здатний на нові подвиги — в голові світлішає, тонус піднімається, а тіло готове пробігти ще кілька кілометрів. “Вау, – а це дійсно працює”, – думаєш ти і радієш власному відкриттю – маючи під рукою такий напій-енерджайзер тобі не страшні ніякі дедлайни і пізні зустрічі.

Зупинися! Подумай, чиє здоров’я ти віддаєш на поживу підступним енерготонікам? Однозначно, своє констатує sunhome.ru.

Про шкоду і користь

Хоча медики стверджують, що інгредієнти “енергетиків” не такі ефективні, як запевняють їх виробники, і не впливають на організм людини, є факти, що говорять про протилежне.

У Франції, Данії та Норвегії “енергетики” заборонені до продажу у продовольчих магазинах, вони продаються лише в аптеках, оскільки вважаються лікарським засобом. А нещодавно Шведська національна комісія з контролю продуктів харчування розпочала розслідування смертей трьох людей, які нібито настали після вживання енергетичних напоїв.

Одна із загиблих, 30-річна Тереза, танцюючи на дискотеці, випила дві банки Red Bull із горілкою та раптово впала: Її серце зупинилося.

Ще один гучний випадок пов’язаний із 18-річним ірландським баскетболістом Россом Куні. Він помер прямо на майданчику через кілька годин після того, як випив одразу три банки Red Bull. Компанія Red Bull заперечує будь-який зв’язок між цими смертями та своїм напоєм, приписуючи поширення подібної інформації несумлінним конкурентам. Слідство також поки не прийшло до жодного висновку.

Тим часом, думки експертів теж розходяться.

Мінкаїл Гапаров: “Енергетичні напої — не більше, ніж вітамінізовані замінники кави. Від них людина померти не може, але небажані наслідки можуть настати при поєднанні енергетичного напою з алкоголем. Кофеїн підвищує тиск, а в поєднанні з алкоголем його ефект багаторазово посилюється. якщо у нього до того ж проблеми з тиском, запросто може настати гіпертонічна криза. Щодо небезпеки енергетичних напоїв з упевненістю поки що нічого стверджувати не можна: “У Росії досі ця проблема не досліджувалася”.

У будь-якому разі люди, які мають проблеми з тиском чи серцем, повинні уникати цих напоїв”.

Олександр Власов: “Загалом ефект від енергетичних напоїв можна порівняти з ефектом, що настає після вживання амфетаміну (ставиться до синтетичних наркотиків, входить до складу “екстазі”): Вони теж прискорюють обмін речовин, підвищують настрій, впливають на всю центральну нервову систему. Передозування цього напою в поєднанні з фізичним навантаженням може викликати м’язові болі, пошкодження нирок або загальне виснаження організму, однак порівняння “енергетиків” з амфетаміном дуже умовне (вони діють на різні рецептори), і їхній ефект ще тільки вивчатиме”.

Мінкаїл Магомет Гаппаров , професор, заступник директора Інституту харчування РАМН:

“Компоненти всіх енергетичних напоїв підібрані не випадково. Вуглеводи заряджають енергією, вітаміни активізують роботу м’язів, а кофеїн бадьорить. Між іншим, кофеїну в них міститься приблизно стільки ж, скільки у чашці кави”.

Але ж ви не носитиметеся з гарячою кавою протягом дня і, звичайно, не підете з ним на дискотеку. А енерготоніки продаються у банках. На мою думку, це дуже зручно, особливо для тих, хто веде активний спосіб життя”.

Інший експерт, – Михайло Івлєв,президент Асоціації спортивної аеробіки Росії, заступник директора компанії “Академія Wellness”, вважає, що не все так безхмарно: “Я не рекомендую вам захоплюватися енергетичними напоями, тим більше пити їх щодня. Поза всяким сумнівом, бувають у житті ситуації, коли людина працює на межі, з останніх сил.В цьому випадку можна випити енерготонік, домогтися разового ефекту і заспокоїтися.Однажды

на чемпіонаті світу ми пробували один такий енерготонік – Isostar, причому пили його і до, і після тренувань.Дуже приємний грейпфрутовий смак, а потім познайомили з даними шведських досліджень, виявилося, що цей напій не найкращим чином впливає на мозок.

Леля Савосіна, Фітнес-директор Marina club вважає, що у всьому має бути міра і здоровий глузд: “Пам’ятайте, що, вживаючи енергетичні напої, людина обманює власний організм. Вони дійсно бадьорять, проте, це штучна бадьорість. Але якщо ви їх приймаєте, то робіть це, принаймні, грамотно.Якщо мрієте зберегти хорошу форму, тоді пийте енергетичні коктейлі тільки до тренування, оскільки багато з них дійсно дуже калорійні.Якщо у ваші плани входить лише відновити сили і при цьому худнути ви не збираєтеся, можете вживати такі тоніки і до, і після занять, зазначає експерт, однак не забувайте, що, зловживаючи ними, ви наразите на небезпеку вашу центральну нервову систему, тому особисто я віддаю перевагу складним вуглеводам, які містяться, наприклад, у гречці, бананах і виноградному соку.

Дані продукти дають достатньо енергії для того, щоб забезпечити вам відмінне самопочуття протягом усього тренування.

- Advertisement -
- Advertisement -