Пропонуємо до вашої уваги десятку дарів тваринного світу, що застосовуються в косметології.
Кожен із них являв собою свого часу цілу подію у світі краси.
Мускус – пахучий секрет мускусної залози самця кабарги. Кабарга – парнокопитна тварина з довгими, гострими, загнутими назад іклами. Це дуже невелика тварина – розміром із вівчарку. Мускусна сумка розташована поруч із пупком тварини, має округлу форму та містить 30-50 г мускусу. Ця речовина червоно-бурого кольору з характерним стійким запахом, що зникає при висушуванні та з’являється при зволоженні.
Мускус – популярний засіб у гомеопатії та східній медицині, де застосовується у висушеному та розтертому вигляді. Видобути мускус дуже складно, тому що кабарга мешкає в глухих зонах тайгових Східного Сибіру, Алтаю, Примор’я. Саме тому, на жаль, кабарга є завидною метою для браконьєрів – мускус дуже дорогий. У парфумерії використовується закріплення запаху під час виготовлення високоякісних парфумів.
Кошеніль – маса висушених комах хибнощитовок. Мешкають у Мексиці, Гватемалі, Гондурасі, Сальвадорі, за деякими даними у Вірменії та Азербайджані. У Мексиці одержують до 5 поколінь на рік! Маса легко розтирається в порошок без запаху з гіркуватим смаком. З деякими барвниками порошок дає яскраво-червоне забарвлення – на цьому ґрунтується отримання з кошенілі барвника карміну.
Кармін має переваги перед штучними барвниками: нешкідливість для людини та стійкість кольору в часі. Під індексом Е120 кармін входить до реєстру “Харчових добавок, що не надають шкідливого впливу на здоров’я людини при використанні для виготовлення харчових продуктів” і використовується як барвник у харчовій промисловості. Кармін застосовують у парфумерній та косметичній промисловості для підфарбування в рожевий колір різноманітної продукції: зубних паст, шампунів, рідкого мила, гелів для душу, бальзамів для волосся. Різноманітні відтінки барвника широко застосовуються під час виробництва губної помади.
Бодяга – прісноводна губка, яка застосовується у висушеному та розтертому вигляді. Скелет бодяги складається з дрібних кремнієвих голочок, склеєних між собою. Зовнішній вигляд бодяг різноманітний, але найчастіше вони утворюють колонії у вигляді кущів або грудок, забарвлення яких може бути різноманітним: від зеленого до бурого. Зустрічається бодяга на невеликій глибині в річках, озерах та ставках (зокрема у Росії). Як місце проживання вибирає корчі, каміння, стовбури дерев. У висушеному вигляді бодяга є крихкими, пористими і легкими шматками зі своєрідним запахом.
Препарати з бодяги використовуються для зведення синців, у косметології успішно застосовуються маски з бодягою, що надають стимулюючу та дратівливу дію. У медицині застосовується як місцевий дратівливий засіб при ревматизмі та забитих місцях, в гомеопатії – як настойка при невралгії.
Туалетна губка – морська губка, скелет якої складається із густої мережі рогових волокон. Ці утворення еластичні, пористі, добре поглинають воду. У природних умовах досягають великих розмірів – до 20 см. Можуть бути різноманітні кольори: сірі, коричневі, жовті, чорні. Зростають у вигляді ніздрюватих грудок. Промисел губок широко розвинений у Червоному, Середземному морях, Мексиканській затоці, Карибському морі, Індійському океані, біля берегів Австралії. У Японії створено штучні плантації щодо вирощування туалетних губок.
Здавна губки використовувалися для миття тіла. Пізніше стали застосовуватися як кровоспинне. Вони мають прекрасні поглинаючі властивості, тому цінуються як допоміжний засіб для зняття макіяжу і легкого косметичного масажу.
П’явка медична – п’явка, що має на спинці оранжево-жовті смужки. Тіло складається зі 100 кілець. На передньому кінці знаходиться 10 пар очей та кровососний апарат. Ротовий отвір з’єднаний із стравоходом і великим шлунком. П’явка здатна висмоктувати крові в 2-3 рази більше за власну масу тіла через наявність у тілі “кишень”. У живій природі існує дуже багато видів п’явок. Визначення виду та вилов становлять великі складності, тому вирощують п’явок на спеціальних біофабриках.
Застосовують п’явок у медицині через особливий хімічний склад слини. Гірудин зменшує згортання крові, інші компоненти впливають на біологічні механізми людини. П’явки використовують і для косметичних цілей при безпосередньому накладанні п’явки на біологічно активні рефлекторні зони. У косметичних засобах містяться екстракти п’явок (креми для ніг, бальзами-БАД, креми та лосьйони для старіючої шкіри).
Ікра – насамперед, цінний харчовий продукт. Отримують її з далекосхідних лососів: горбуші, кежі, нерки, кижуча. Ця ікра може бути від яскраво-жовтогарячого до цегляного кольору (залежно від виду лососів). За поживною цінністю ікра перевершує багато харчових продуктів. Містить до 33% білків, до 12% жиру, багато амінокислот, жирних кислот, мінеральні речовини (мідь, цинк, кобальт, залізо, нікель, калій, натрій), вітаміни (жиророзчинні – А, D і водорозчинні – В, С).
Батьківщина кремів на основі червоної та чорної ікри – Франція та Англія. Останнім часом подібна косметика набула широкого поширення, оскільки ефект від неї виправдовує досить високу ціну на продукцію. Застосування настільки екзотичного для косметики продукту пов’язане з дуже багатим на збалансований хімічний склад ікри, який комплексно впливає на шкіру, омолоджуючи її. Ікорна косметика хороша ще й тим, що є універсальною для будь-якого віку.
Спермацет – тваринний віск, що видобувається виморожуванням кашалотового жиру, в якому міститься кашалотове масло. Кашалот – величезний кит з непомірно великою головою, в його черепній коробці знаходяться так звані спермацетові порожнини, що містять кашалотовий жир. Спермацет вводиться до складу косметичних та лікарських препаратів разом із жировими речовинами для пом’якшення та харчування шкіри. Сприяє регенерації шкіри, має захисні властивості.
Амбра – воскоподібна речовина, що дісталася нам від кашалотів. Воно утворюється у травному тракті цих китів. Свіжа амбра має чорний колір та різкий неприємний запах. Під дією сонячних променів, кисню та морської води вона твердіє, набуваючи сірого кольору та тонкого приємного запаху, завдяки якому високо цінується в парфумерії – недарма амбру називають «легендою східної парфумерії».
Як пахощі та ліки амбра відома з давніх часів. Натуральна амбра – нині дуже дорогий продукт, оскільки китобійний промисел практично припинено. У парфумерії застосовується переважно амбра, отримана синтетичним шляхом. Амбра зміцнює парфумерні композиції, надає аромату теплоти та стійкості, підкреслюючи м’які квіткові ноти. Ця цінна речовина використовується ще й у гомеопатії для приготування настоянок та гранул.
Ланолін – основний компонент промивних вод вовни. Безводний ланолін містить холестерин, ефіри холестерину та воску. Ланолін добре проникає вглиб шкіри разом із лікарськими речовинами, носіями яких є. Добре поєднується з водою з утворенням емульсії.
У лікарських і косметичних засобах використовується в основному в поєднанні з вазеліном та іншими компонентами, так як чистий ланолін може закупорювати волосяні фолікули і має велику в’язкість. Ланолін не прогоркає, не дратує шкіру, залишається хімічно та біологічно нейтральним навіть при тривалому зберіганні. Останнім часом кількість ланоліну в косметичних кремах намагаються зменшити, замінюючи його на сучасніші основи. При збалансованому та грамотно складеному співвідношенні інгредієнтів ланолін у складі крему допомагає активним речовинам надати свою дію. Непереносимість ланоліну трапляється дуже рідко.
Норковий жир здатний відновлювати гідроліпідний захисний бар’єр шкіри, тому що містить жирні кислоти (до 70%), необхідні для цього процесу. Має прекрасну проникаючу здатність, пом’якшує і живить шкіру, при нанесенні не залишає жирної плівки на обличчі, повністю вбирається.
Норковий жир вводять у косметичні креми у кількості до 10%, при перевищенні цієї концентрації порушується стабільність при зберіганні і може з’явитися неприємний запах. Норковий жир не виявляє дратівливої та алергічної дії, і його вміст не обмежений дерматологічними вимогами.
Наука не стоїть на місці, з кожним роком синтезується все більше нових речовин, але деякі натуральні сполуки поки що не вдається відтворити хімічним шляхом. Ряд продуктів тваринного походження стоїть на косметичному ринку надзвичайно мало, інші обгрунтовано дорого. Від деяких компонентів сучасні косметичні виробництва відмовляються як від застарілих, але заперечувати їхню значну роль у розвитку косметичної промисловості неможливо.