Як ви думаєте, що спільного між неприємною розмовою, довгою роботою за комп’ютером, сном у незручній позі, стресом та зайвим шматочком шоколаду?
Правильно, біль голови після. Із ситуації “голова розколюється” ми знаємо лише один вихід – випити пігулку. Адже в більшості випадків позбавитися болю можна зовсім без ліків.
Лікар-терапевт вищої кваліфікаційної категорії Світлана Наумова запевняє: “Головне – правильно визначити джерело своїх бід і вжити заходів щодо його усунення”.
Шия – всьому голова
Для початку треба зрозуміти, де локалізується ваш біль – у якій частині голови? Найпоширеніший варіант: біль у ділянці потилиці. Тупа, нав’язлива, що повільно розповзається по всій голові. Виникає, як правило, наприкінці трудового дня або одразу після пробудження.
Можливо, ви здивуєтеся, але причина болю зовсім не голова, а м’язи шиї. Справа в тому, що після тривалого перебування в незручній позі (наприклад, якщо ви вісім годин поспіль провели, дивлячись на монітор комп’ютера, або якщо спите на надто високій подушці) м’язи шиї перенапружуються, кровообіг у них порушується, судини здавлюються – і починає боліти голова . Прийом аналгінів-баралгінів у такій ситуації мало допомагає: біль притупляється, але все одно залишається.
Що робити?
У жодному разі не ковтайте таблетки жменями.
— Найкращим способом позбавлення такого головного болю стане масаж шиї, — запевняє терапевт Наумова. – Протягом п’яти-семи хвилин помасажуйте зону в області третього-четвертого шийного хребця. Змініть позу, розслабтеся та виконайте кілька вправ на розтяжку м’язів шиї.
Якщо біль голови з’являється відразу після сну, терміново змініть подушку. Оптимальний варіант: купіть ортопедичний матрац із спеціальною подушкою-валиком.
Лобова атака
Інший варіант: болить лоб та віскі. Біль не сильний, монотонний, але тривалий? У ваших муках знову винні м’язи. Лише цього разу не шиї, а обличчя. Це ті самі м’язи, за допомогою яких ми можемо посміхатися, зображати здивування, страх та інші емоції. По-науковому ці м’язи називають мімічними.
Навіть якщо протягом дня ви кілька разів примружували очі, обурено піднімали брови, демонстративно позіхали або три години поспіль говорили по телефону з подругою, м’язи могли перенапружитися і захворіти.
Що робити?
Насамперед дати собі перепочити. Півгодини полежати із заплющеними очима та повністю розслабленим обличчям. Можна прийняти легкі заспокійливі засоби: настоянку валеріани або собачої кропиви. Але найефективніший варіант зняття такого виду болю – теплий душ. Світлана Наумова рекомендує:
— Треба спрямувати пружні (але не викликають дискомфорту) струмені води на обличчя і так постояти протягом двох-трьох хвилин. Такий гідромасаж чудово знімає затискачі м’язів обличчя.
Чи немає можливості покинути робоче місце? Душ можна замінити спеціальним самомасажем. Робиться він так: сидячи на стільці, трохи відкиньте голову назад, кінчиками пальців почніть розтирати лоба від середньої лінії в сторони. Потім круговими рухами помасажуйте волосисту частину голови: рухи від скронь до потилиці. Кінчиками пальців розітріть ніс, рухаючись від брів до куточків рота.
Загалом масаж повинен тривати не менше ніж п’ять хвилин. Тільки тоді він нормалізує кровообіг, а отже, позбавить вас головного болю.
Вся на нервах
Найнеприємніший біль — схожий на удари струмом: коли важко сказати, в якій саме частині голови болить, але гострі болючі спалахи з’являються то тут, то там. Масаж шиї або теплий душ у такій ситуації марні. Цей вид болю – сигнал того, що ви швидше за все переохолодилися і стали жертвою так званого невралгічного головного болю. Причина — застудили трійчастий нерв.
Що робити?
Іти від протилежного: якщо переохолодили нервові закінчення — терміново зігрівайте їх, а точніше — прогрівайте.
УВЧ, солюкс, на худий кінець мішечки з прожареною сіллю до шийних хребців прикладайте. Можна зробити зігріваючий спиртовий компрес.
— Про таблетки-мікстури та іншу хімію навіть не думайте, — наполегливо рекомендує лікар Наумова. – Всередину краще прийняти настоянку полину. Вона з невралгічними болями справляється значно ефективніше.
Приготувати настій дуже просто: 1 столову ложку сухого полину заливаєте склянкою окропу, наполягаєте годину і приймаєте по 2 столові ложки двічі на день.
Чи то з’їли
Пам’ятаєте жарт про те, що найкращий засіб від головного болю – це гільйотина? Так ось у цьому анекдоті йшлося про найбільш виснажливий вид головного болю — про мігреню.
Для мігрені характерний біль не яскраво виражений, але наполегливий, що посилюється з кожною годиною. Найнеприємніші відчуття локалізуються десь в області потилиці та скронь. До всього перерахованого вас ще й нудить. Причину такого головного болю шукайте у шлунку, а точніше, в їжі, яку з’їли незадовго до болю.
— Мігрень викликають мікроорганізми, які живуть у травному тракті, — пояснює Світлана Наумова. — Варто з’їсти продукт, який суттєво підвищує активність цих мікроорганізмів, як відразу ж починається головний біль. А все тому, що мікроорганізми виділяють у кров особливі речовини, які дратують нервові рецептори і цим провокують напади головного болю.
Що робити?
Насамперед припинити прийом продуктів, що викликають больові напади. Це сосиски, ковбаси та інші м’ясні вироби, що містять консерванти. Також шоколад, сир, горіхи, яйця. Втім, треба зауважити, що кожна людина має свій індивідуальний продукт — провокатор мігрені. Треба просто уважно спостерігати за собою та обчислити, після якої страви вам від головного болю хочеться на стінку лізти.
Лікувати мігрень абсолютно марно. Поки “шкідливий” продукт не буде виведений з організму, голова продовжуватиме хворіти. Так що пийте більше рідини. Від соків-морсів-компотів та інших консервованих напоїв краще відмовитись. Пийте зелений чай чи настоянку ромашки. Вони допоможуть неприємні відчуття усунути і в голові, і у шлунку.
Швидше, ще швидше
Швидкий спосіб позбавлення головного болю – ванна з оцтом. Готується вона так: наберіть у ванну гарячої води та додайте туди 1 склянку яблучного оцту. Полежіть у ванні 15 хвилин, потім встаньте під прохолодний душ. Якщо голова, як і раніше, болить – змочіть рушник у суміші яблучного оцту та холодної води (1 частина оцту на 4 частини води) і прикладіть до голови. Змінюйте компреси, поки головний біль не пройде.