Читання фактів про шкоду куріння небагатьом допомогло замислитися над тим, щоб кинути курити.
Найяскравіший приклад – лікарі. Серед них курців не менше (а то й більше), ніж серед інших професій. Напевно, ви й самі тисячі разів читали на цигарковій пачці “МОЗ попереджає…”, а віз і нині там.
І все ж таки… Найбільшу шкоду куріння завдає серцево-судинної системи, дихальної системи і, нарешті, є фактором, що провокує появи ракових пухлин.
Куріння, безсумнівно, робить свій згубний вплив на всі системи організму, але опис усіх впливів куріння на організм курця вилилося б в окремий медичний довідник. Тому далі описано лише найважливіше.
Коротко охарактеризувати згубний вплив куріння можна наступними цифрами (дані засновані на сорокарічних дослідженнях, що проводилися в США та Великій Британії):
З групи у 1000 осіб, які почали курити у підлітковому віці, 250 осіб загинуть від впливу тютюну до досягнення ними 70-річного віку. Ці 250 померлих від куріння людей втратять 10-15 років життя. Ще 250 людей помруть від пов’язаних із тютюном хвороб після сімдесяти років.
Нещодавні дослідження в США показали, що в групі американських хлопчиків 15-річного віку тютюн, згідно з прогнозами, уб’є, перш ніж вони досягнуть 70 років, утричі більше з них, ніж наркотики, вбивства, самогубства, СНІД, дорожньо-транспортні пригоди та алкоголь разом взяті.
У 2000 році у розвинених країнах куріння стало причиною 30% всіх смертей чоловіків, що сталися у віці від 35 до 70 років.
Куріння та серцево-судинна система
Доставка кисню до серцевого м’яза різко порушується через блокування гемоглобіну крові окисом вуглецю з тютюнового диму. Це призводить до серйозних поразок серця та судин.
Куріння підвищує кров’яний тиск: кровоносні судини стискаються, змушуючи серце працювати з більшим навантаженням. Як результат, серце розширюється та пошкоджується.
Куріння сприяє збільшенню рівня холестерину у крові. В артеріях, що живлять серце, відкладаються жири, виникає їхня закупорка. Як наслідок інфаркт міокарда.
У курців ризик інфаркту міокарда в 4-5 разів вищий, ніж у некурців. Якщо при цьому у курця підвищений рівень холестерину в крові та високий артеріальний тиск, ризик серцевого нападу зростає у 8 разів.
ІНФАРКТ МІОКАРДУ, серцево-судинне захворювання, що характеризується утворенням інфаркту в м’язах серця внаслідок порушення коронарного кровообігу (атеросклероз, тромбоз, спазм вінцевих артерій). Основні прояви: тривалий напад гострих стискаючих болів у центрі або лівій половині грудної клітки, відчуття страху, ядухи, колапс, підвищення температури, зміни в крові та на електрокардіограмі. Хворий потребує екстреної госпіталізації.
Куріння та дихальні шляхи
Куріння тютюну – основний фактор ризику захворювань органів дихання: хронічного обструктивного захворювання легень, пневмонії.
ХОЗЛ – це хронічні обструктивні захворювання легень, для яких характерне прогресуюче звуження та деструкція бронхіального дерева та легеневих альвеол. Основною причиною ХОЗЛ є куріння. До ХОЗЛ відносять два основні захворювання – хронічний бронхіт та емфізему. У більшості хворих з ХОЗЛ поєднуються обидва захворювання.
– Хронічний бронхіт у курців реєструється у 5-7 разів частіше, ніж у некурців. Надалі хронічний бронхіт ускладнюється емфіземою легень та пневмосклерозом, захворюваннями, що істотно порушують функцію легень.
Хронічний бронхіт проявляється кашлем із мокротинням, що може бути пов’язане з початковою стадією інфекції дихальних шляхів. В одних хворих кашель з мокротою – єдиний симптом, в інших буває скарги на утруднене дихання чи задишку. Повітря, яким ми дихаємо, має бути очищене, перш ніж воно потрапить у нижню частину легень. Цю функцію виконує слиз, клейка рідина, що міститься в носі та верхніх дихальних шляхах. Слиз захоплює бруд і бактерії, тоді як крихітні волоски-війки відводять слиз з легень у носову порожнину та горло. Смола ж осідаючи у легенях, дратує дихальні шляхи, у результаті вони звужуються, виділення слизу збільшується, і вії не справляються зі своїм завданням, отже слиз, бруд і бактерії залишаються у легких. Якщо ви кашляєте або виділяєте мокротиння, зверніться до лікаря,
Емфізема означає патологію альвеол, коли тканина навколо альвеол змінюється, вони стають розширеними і на рентгенівському знімку виглядають як отвори у легенях (що нагадує швейцарський сир). Головний симптом – задишка. Буває кашель, але менш виражений, ніж за хронічного бронхіту. Грудна клітка стає бочкоподібною.
ХОЗЛ розвивається повільно, протягом 10-15 років. Той, хто рано почав курити, ризикує важко захворіти у найпродуктивнішому віці – у 30-40 років. Першим проявом хвороби, яка довго протікає приховано, є хронічний кашель, який ще називають кашлем курця. Поступово наростає задишка, будь-яке зусилля – підйом сходами, легка пробіжка – викликає утруднення дихання. Ще пізніше людина починає задихатися навіть при одяганні, миття тощо. Для формування яскраво вираженої ХОЗЛ зазвичай необхідно від 20 до 40 років.
Хронічна природа цих захворювань означає, що ті, у кого вони розвинулися, можуть жити багато років, але з певним ступенем дискомфорту та втратою працездатності. У гіршому варіанті, які страждають на ці захворювання люди можуть опинитися в залежності від систем підтримки життя, наприклад, постійного лікування киснем. Хворіли на хронічне обструктивне захворювання легень і, зрештою, загинули від неї письменник Максим Горький, актор Олег Єфремов та генеральний секретар ЦК КПРС Костянтин Черненко. Єдине, що ріднило цих абсолютно різних людей, хвороблива пристрасть до куріння.
Приблизно 90% смертей від ХОЗЛ відносяться на рахунок куріння. Затяті курці мають у 30 разів більш високий ризик розвитку ХОЗЛ порівняно з такими, що не палять. Серед причин смерті, пов’язаних з курінням, хронічне обструктивне захворювання легень перебуває на другому місці після серцево-судинних захворювань, і за оцінками ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров’я) у 2003 році від цього захворювання загинуло 1.3 мільйони людей.
Куріння та злоякісні пухлини
Тютюн і тютюновий дим містять понад 3000 хімічних сполук, понад 60 з яких є канцерогенними, тобто здатними пошкодити генетичний матеріал клітини та спричинити зростання ракової пухлини.
10% курців хворіють та згодом гинуть від злоякісних пухлин. З-поміж тих, що викурюють дві пачки на день – 15-20%.
Рак легені. Приблизно у 85% випадків раку легені можна знайти зв’язок із курінням. Ризик раку легені тим вищий, чим більше сигарет викурюють за день, чим довше курять, чим більше кількість диму, що вдихається, а також чим вищий вміст смол і нікотину в сигаретах.
Раком легень називають групу злоякісних пухлин, що виникають у дихальних шляхах. На ранніх стадіях і іноді навіть пізніше рак легені може не проявлятися. Але коли виявляються його ознаки, хвороба часто виявляється сильно занедбаною. Тільки менше 10% пацієнтів залишаються живими через 5 років після встановлення ним діагнозу раку легень, більшість же гинуть протягом перших п’яти років. До ознак раку легень відносяться хронічний кашель, хрипи, кровохаркання, втрата ваги та апетиту, задишка, озноб без причини, що повторюються ГРЗ типу бронхіту або пневмонії та болі в грудній клітці.
Від раку легені вмирає у світі більше людей, ніж від будь-якого іншого виду раку, і в багатьох країнах понад 90% цих смертей обумовлено курінням. Серед причин смерті, пов’язаних з курінням, рак легенів знаходиться на третьому місці після серцево-судинних захворювань та хронічного обструктивного захворювання легень. За оцінками ВООЗ (Всесвітня Організація Охорони Здоров’я) у 2003 році від цього захворювання загинуло 900 тисяч осіб.
Близько 30% смертей від ракових захворювань безпосередньо пов’язані з курінням. Куріння є основною причиною багатьох видів ракових захворювань: 1. Рак легень, трахеї та бронхів (85%). 2. Рак гортані (84%). 3. Рак ротової порожнини, включаючи губи та язик (92%). 4. Рак стравоходу (78%). 5. Рак підшлункової залози (29%). 6. Рак сечового міхура (47%). 7. Рак нирок (48%).
А тепер про добрі новини.
Після того, як ви кинете курити :
Вже за місяць значно очиститься дихання та перестане турбувати хронічний кашель. Висипатись станете легше. Підвищиться працездатність. Загальний тонус значно зросте.
Через 3-6 місяців легені звільняться від шкідливих продуктів горіння тютюну (смоли, тютюновий пил тощо).
Через 1 рік на 50% зменшиться ризик розвитку коронарної хвороби.
Через 5 років значно знизиться ймовірність захворіти на рак легень.