Ароматерапія з давніх-давен використовує запахи на благо здоров’ю.
Але яким чином така ефемерна субстанція, як запах, впливає на організм людини? Наука лише починає розкривати цю таємницю.
Запах народжується в голові
Майже 90% інформації про навколишній світ ми отримуємо очима, ще 8% – вухами. Перед носа припадає лише 2%. На відміну від інших живих істот — від бактерій до рослин, від комах до тварин, — які левову частку інформації про світ і один про одного отримують саме у вигляді хімічних сигналів-запахів.
Відповідь на запитання “Як саме організм відрізняє один запах від іншого і де це відбувається?” наука знайшла лише 90-ті роки минулого століття. Виявилося, що у людини обробкою інформації про запах займається зовсім не ніс і навіть не спеціальний орган під назвою «нюхова цибулина», як у тварин, а весь мозок. Це відкриття американських учених Лінди Бак та Річарда Аксела було удостоєно Нобелівської премії 2004 року, настільки воно значуще для фізіології та медицини.
Бак і Аксел встановили, що кожен рецептор нюхової системи дізнається “свою” ділянку на молекулі запаху і посилає в мозок відповідний сигнал. І лише мозок поєднує частини послання в єдине повідомлення. У розпізнаванні одного запаху може брати участь тисячі нейронів. Вчені також визначили сімейство генів, які відповідають за роботу нюхових рецепторів.
SPA
Чим пахне хвороба
Старі лікарі вміли діагностувати багато хвороб за характерними для них запахами. Сучасна медицина це знання майже втратила. Натомість вона намагається з’ясувати роль запахів у розвитку деяких захворювань та їх можливості, навпаки, у лікуванні. Так, австралійські вчені з’ясували, що спотворення в нюху можуть віщувати розвиток шизофренії.
Російські вчені вважають, що існують причинно-наслідкові зв’язки між нюхом та розвитком хвороби Альцгеймера – бича сучасного цивілізованого світу. В експериментах на тваринах було доведено, що після видалення нюхової цибулини у них у головному мозку виникають зміни, властиві цьому захворюванню.
Більше того, через запах хвора тварина може «заразити» родичів. Було проведено експеримент із опроміненими щурами. Виявилося, що вони запахом передавали інформацію про свій стан гризунам у сусідній клітині, і в них виникали ті самі симптоми хвороби. У великій юрбі деякі люди видають «запах страху», виділяючи у складі поту ізовалеріанову кислоту. Чутливі до неї сусіди можуть раптово випробувати несвідомий напад страху та викликати паніку.
SPA
Смак та запах здоров’я
Однак запахи здатні і втихомирити натовп, і створити гарний, радісний настрій. У Великій Британії, приміром, ведуть дослідження ароматичних композицій, які могли б знижувати агресивність футбольних фанатів на стадіонах або натовпу в метро. Багато досліджень впливу запаху на психіку і поведінку людини засекречені військовими відомствами, хоча приваблива ідея виводити з ладу противника «ароматом пацифізму» навряд чи здійснена — ненароком і своїх солдатів можна позбавити волі до перемоги. Проте можливості застосування запахів на благо людини величезні.
В останні роки уважно вивчають ефірні олії. Багато хто з них, наприклад, уповільнює окислення жирів у м’ясних продуктах, тобто надовго зберігає їхню якість і смак. До речовин, що мають антиоксидантну активність, наука придивляється особливо уважно. Вже відомо, що вони уповільнюють процеси старіння, беруть участь у регенерації різних тканин, борються із шкідливими вільними радикалами.
Вчені встановили, що ефірні олії складаються з малих молекул, які легко долають мембрани клітин в організмі людини. Тому частина летких речовин потрапляє у кров і бере участь у обмінних процесах. Сосновий бір благотворно діє на хворі легені не лише тому, що його леткі компоненти вбивають бактерії, а й тому, що вони відновлюють ушкоджені хворобою клітини. Можливо, нові дослідження допоможуть створити композиції запахів від багатьох захворювань.
SPA
Запашні секрети
Деякі аромати активізують діяльність головного мозку, загострюють почуття. Наприклад, цитраль – комплекс пахучих речовин лимонної олії – посилює гостроту зору. Запах лаванди збільшує працездатність на 20%, жасмину – на 34%, лимона, лимонної м’яти, лимонної герані – на 54%. Запах свіжоспеченого хліба, ваніліну, кави збуджує апетит. Запахи евкаліпта, ялиці, сосни зміцнюють імунітет. Запах ромашки вбиває шкідливі мікроби у повітрі.
У великих магазинах розпорошують у повітрі запахи свіжої випічки, кави, парфумів, сигар, шкіри тощо, спонукаючи відвідувачів купити ці товари.