Згідно з дослідженнями, відчуття метеолабільності (чутливості до змін погоди) має близько 35% населення Землі.
Хоча даремно це назвати складно, оскільки, по-перше, чутливість до рухів усередині ртутного стовпчика має кожен третій житель планети, а по-друге, через свою сприйнятливу натуру люди страждають – у буквальному сенсі хворіють через погодні примхи.
Люди вигадали десятки прикмет, які приписують братам нашим меншим особливу чутливість до змін в атмосфері. Ми розчулюємося, коли коханий кіт ховає ніс у лапки, свято вірячи, що це означає вірне похолодання. Ми стривожено дивимося на обрій – шукаємо найменші ознаки хмар, якщо чайки безглуздо кружляють над водою. Та чи мало таких прикладів? Звірі – це живі барометри.
Адже й ми в якомусь сенсі тварини – і немає нічого надприродного у нашій здатності відчувати кліматичні зміни. Метеочутливість мають абсолютно всі живі створіння, тільки хтось безтурботно переносить будь-які катаклізми та жарти природи, а хтось страждає від дощів, граду та різкого похолодання за вікном.
Кого вибирає «дар»?
Метеочутливість безпосередньо залежить від стану нашого здоров’я – напади переслідують тих, чий імунітет ослаблений хворобою, хто страждає на надмірну вагу, виношує дитину або отримав у недалекому минулому травму голови. Крім того, від перепадів в атмосфері страждають похмурі, агресивно налаштовані люди. Тому частіше посміхайтеся!
Ще за однією з інших версій, метеолабільність передається у спадок від батьків, схильних до тієї ж напасті.
Як видається «слабина»?
Головний симптом підвищеної метеочутливості – головний біль та мігрень. Втім, існують і інші неприємності, що супроводжують цю недугу. По тому, як організм реагує, можна поставити людині діагноз. Так, якщо «хворий» погано почувається за будь-якого погодного катаклізму (при підвищенні та зниженні температури повітря, при перепадах атмосферного тиску, змінах вологості, при сильному вітрі або геомагнітних потоках), у нього велика ймовірність кардіологічних захворювань. Найгірше доводиться людям з ішемією – через магнітні бурі у них трапляються інсульти, гіпертонічний криз і навіть інфаркти. Причина цього – уповільнений рух крові, що викликаний коливаннями магнітного поля Землі, і, як наслідок, включення організмом захисних реакцій на зміни – підвищення рівня адреналіну та холестерину.
Від нападів страждають також люди із запальними захворюваннями та захворюваннями дихальної системи. Загострення можуть збігатися з підвищенням/зниженням температури та зі збільшенням вологості повітря. Найнебезпечнішими для них є спекотні та дуже вологі дні, коли неминуча гіпоксія – задушливість, спричинена нестачею кисню. Втім, спека разом з високою вологістю – кошмар для будь-якої людини, яка не обов’язково залежить від метеоумов.
А чи був хворий?
Мабуть, у вас є хоча б один родич або знайомий, котрий любить вічно скаржитися на мігрені чи спазми. Часом ці стогін здаються блаженством і симуляцією. Медики навіть запропонували спеціальний термін – “метеоневроз”. Це та “хвороба”, коли настрій людини залежить від погоди. Головна ознака подібного неврастеника – підвищений інтерес до всіх метеопрогнозів та всього, що пов’язано з кліматом. Він дивиться всі зведення по телевізору, встановлює вдома справжній барометр, стежить за розкладом магнітних бур та місячними циклами. Не дивно, що таке самонавіювання призводить до нездужання.
Однак не завжди метеолабільність – наслідок неврозу.
Оскільки метеозалежність
це все-таки не хвороба, то й вилікувати її неможливо. Втім, вона може зникнути сама по собі, якщо впритул взятися за свій загальний стан здоров’я. Заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, гартування, туризм – це сильні прийоми проти погодосприйнятливості. Спробуйте порозумітися з природою, і, можливо, вона перестане дошкуляти вам своїми примхами.
Ну а поки що варто ознайомитися з низкою порад про те, як вести себе в день Х.
Якщо прогноз погоди віщує «критичний» день, постарайтеся скоригувати свій день: по можливості добре виспіться, зробіть 15-хвилинну зарядку, прийміть контрастний душ.
Уникайте будь-яких «перевантажень», розумових та фізичних. Відхрестіться від прибирання, походу по магазинах, краще подрімайте півгодини після обіду.
Довірте керування машиною комусь іншому або відмовтеся від поїздки на авто зовсім.
Якщо атмосферний тиск великий, а рівень температури і вологості, навпаки, низький, частіше провітрюйте приміщення і уникайте протягів.
Не переїдайте цього дня. Влаштуйте розвантажувальний день, віддаючи перевагу молочним продуктам та овочам. Крім того, на столі бажані риба, морська капуста, бобові, буряки, картопля у мундирі.
Перед їжею випивайте по склянці свіжого соку, мінеральної води або простої кип’яченої води з додаванням лимонного соку.
Поліпшити самопочуття допоможуть гліцин, вітамін С чи аскорбінова кислота, прополіс (якщо на нього немає алергії).