Добова потреба організму – 1–1,5 мг вітаміну А для дорослої людини.
На 40% вона покривається за рахунок ретинолу та на 60% – за рахунок бета-каротину.
Вам напевно зустрічалися дами бальзаківського віку, що виглядали щонайменше років на десять молодше. Один із секретів їхнього прекрасного зовнішнього вигляду – меню, до якого входять продукти, багаті на вітамін А (ретинолом).
Саме ретинол робить шкіру свіжою та пружною, його регулярне споживання дозволяє нормалізувати роботу щитовидки, печінки та надниркових залоз. Щоправда, у чистому вигляді вітамін А в їжі не міститься. Каротин – ось речовина, яку наша печінка перетворює на ретинол. Його особливо багато в оранжево-жовтих плодах. Рекордсмени серед них – морква, гарбуз та обліпиха.
Корисні властивості моркви високо цінував відомий прихильник здорового харчування Поль Брегґ. Він писав: “Мій перший за день прийом їжі – це зазвичай салат зі свіжих овочів на основі моркви, капусти та зелені”. Вітамін А можна отримати також з нирок та печінки, рибної ікри та молоки, з молока та молочних продуктів.
Астматикам ретинол допоможе впоратися з нападами хвороби, алергікам – позбутися нежиті. Офісним працівникам цей вітамін теж необхідний – він покращує зір і дозволяє краще адаптуватися до різного освітлення.
Ретинол повинні приймати спортсмени та секретні агенти: від нього залежить швидкість реакції. А та частина каротину, яка не перетворюється в організмі на ретинол, виконує особливі функції, наприклад, захищає від опромінення та тютюнового диму.
І, звичайно, вітамін А незамінний для організму дитини – він сприяє його зростанню та зміцненню кісткової тканини.
Вміст ретинолу та бета-каротину в 100 г продукту:
Вершкове масло – від 0,6 до 0,8 мг ретинолу
Абрикоси – 2 мг каротину
Сир – від 0,2 до 0,3 мг ретинолу
Морква – 9 мг каротину
Кріп – 4 мг каротину
Яйце куряче – 0,25 мг ретинолу
Перець солодкий – від 1 до 2 мг каротину