Десять міфів про їжу

- Advertisement -

З поняттям “здорове харчування” пов’язано багато міфів. Як на них дивляться медики? Спробуємо розібратися…

Міф 1: Роздільна їжа корисна і сприяє схуднення

Природа спочатку запрограмувала травну систему людини на змішане харчування. Набір ферментів, які виробляють шлунок та підшлункова залоза, дозволяє одночасно перетравлювати білки, жири та вуглеводи.

Що стосується схуднення при роздільному харчуванні, це не так. Двом групам піддослідних було запропоновано раціон зі зниженою калорійністю. Одних годували за принципом роздільного харчування, інших – змішаною їжею. Зміни ваги обох групах були однакові.

Феномен схуднення деяких жінок за дотримання принципу роздільного харчування цілком зрозумілий. При строгому підборі продуктів люди мимоволі скорочують загальну калорійність раціону, тому худнуть.

Міф 2: Не можна читати та дивитися телевізор, коли їж. Інакше їжа не засвоїться і з’явиться гастрит

Французькі лікарі-дієтологи стверджують, що їжа тих, хто під час їжі дивиться телевізор, засвоюється відмінно. Люди, які жують перед блакитним екраном, зазвичай нікуди не поспішають.

В результаті їжа надходить у шлунок у подрібненому вигляді і добре просочується травними соками. А ось у тих, хто перекушує на бігу, шанси отримати гастрит набагато вищі.

Міф 3: Чим менше їж жирного, тим краще фігура. Тому від жирів потрібно відмовитись зовсім

Справді, обмежуючи жирні продукти, ми найшвидше худнемо. Однак жири потрібні та корисні. Без них неможливий правильний обмін речовин. За відсутності жирів в організмі не засвоюються вітаміни А і Е, практично перестають вироблятися статеві гормони. При нестачі жирів швидко старіє шкіра і страждає на печінку. Тому масло, особливо рослинне, потрібно обмежувати, але не відмовлятися від нього зовсім. Найкраще є менше продуктів, що містять приховані і не завжди корисні жири: ковбаси, майонезу, печива, тортів.

Міф 4: Від вершкового масла товстіють, а від рослинної – ні

Рослинна олія не містить холестерину, тому корисна для серця та судин. Однак його калорійність перевищує калорійність вершкового масла. Якщо у вершковому маслі є трохи води та білків, то рослинне є “чистим” жиром. Тому погладшати можна від будь-якого різновиду масла.

Міф 5: Чорний хліб набагато корисніший за білий, тому що в ньому більше вітамінів і клітковини, і від нього не видужаєш

Темний колір хліба зовсім не означає, що в ньому багато клітковини. Коричневий відтінок можуть надати тесту та карамельні барвники. Калорійність чорного та білого хліба практично ідентична, тому прибавку у вазі можна отримати у будь-якому випадку. Найбільш корисні і багаті на вітаміни хліб з висівками і бездрожжеві хлібці з цільного зерна. Хороші також мюслі зі злаками.

Міф 6: Необхідно пити щонайменше два літри води на день: чим більше ви п’єте, тим більше шлаків виводиться з організму

Слово “шлаки” у лікарів викликає подив. Досі так і не вдалося ідентифікувати “шлаки” з конкретними речовинами. Хоча фізіологія та біохімія людини вивчені досить добре. Іноді під “шлаками” мають на увазі всі токсичні речовини, що виводяться з організму. Можна з упевненістю сказати, що їх виведення зовсім залежить від кількості випитої рідини. Вона залишається постійною, змінюється лише щільність сечі. Тому “очиститись”, навантажуючи організм водою, неможливо.

Однак деякий резон пити багато все ж таки є. Помічено, що у тих, хто випиває протягом дня близько 1,5-2 л рідини, рідше з’являються камені в нирках.

Міф 7: Нагромадивши за літо вітамінів, ми повністю готові до зустрічі з холодами

Наш організм накопичує тільки жиророзчинні вітаміни: А, Е, D та К. У з’їдених нами влітку овочах та фруктах містяться переважно водорозчинні вітаміни: С, фолієва кислота. Вони в організмі довго не затримуються та швидко виводяться. Так що овочі та фрукти потрібно включати до свого раціону цілий рік. Взимку та навесні необхідні й аптечні полівітаміни.

Міф 8: Щоб перебити апетит, можна з’їсти яблуко чи апельсин

З’ясувалося, що яблука та інші фрукти апетит не пригнічують, а навпаки – розпалюють. Тому є цілком обґрунтоване наукове пояснення.

Солодкі, але малокалорійні фрукти підвищують рівень цукру на крові. Відповідно, організм виділяє інсулін, який швидко утилізує цукор із фруктів. Однак ще якийсь час рівень інсуліну залишається підвищеним і викликає “вовчий” апетит.

Почуття голоду можна зменшити, випивши чашку гарячого зеленого несолодкого чаю. А як перекус краще використовувати кукурудзяні пластівці або несолодкий хлібець. Ці продукти містять звані складні вуглеводи, з яких організму треба потрудитися. Рівень цукру та інсуліну після них “скаче” набагато менше.

Міф 9: Потрібно їсти якнайбільше сирих фруктів та овочів, тільки так можна забезпечити організм вітамінами

Деякі “цілителі” рекомендують з’їдати до трьох кілограмів сирих фруктів щодня. Але сира клітковина багатьма людьми засвоюється погано. З’являються здуття живота, печія, рідке випорожнення. Через велику кількість їжа досить швидко минає верхні відділи кишечника і не проходить належну обробку. Відповідно, не засвоюються й вітаміни. У всьому потрібно знати міру. Оптимальне співвідношення сирих та варених овочів та фруктів для здорових людей має становити 2:3. Людям із захворюваннями шлунка та кишечника частку сирих фруктів та овочів потрібно зменшувати. А щоб отримати необхідні вітаміни, потрібно періодично приймати полівітамінні комплекси.

Крім того, врахуйте, що травні ферменти людини спрямовані переважно на перетравлення фруктів та овочів своєї місцевості. Тому організму іноді складно впоратися з великою кількістю екзотичних заморських делікатесів, що призводить до розладу кишківника та алергії.

Міф 10: Фрукти та солодке їдять лише на десерт

Насправді фруктовий десерт може надовго застрягти у повному шлунку. При цьому він втрачає багато корисних властивостей і ускладнює процес травлення. Фрукти, з’їдені на повний шлунок, частіше провокують біль у животі та надмірне утворення газів. Тому фруктові ласощі принесуть організму більше користі, якщо з’їсти його між їдою.

Солодке теж зовсім не обов’язково їсти наприкінці трапези. З’їдена до обіду часточка шоколаду може зіграти роль своєрідного антиаперитиву, що заспокоює “вовчий” апетит.

Все залежить від того, наскільки ви голодні та як давно їли. Якщо пропустили черговий прийом їжі, почніть їжу з кількох цукерок, кількох ложок варення або морозива. Це прискорить насичення крові глюкозою, зменшить почуття голоду та убереже вас від переїдання.

- Advertisement -
- Advertisement -