13 «золотих» правил здорового харчування

- Advertisement -

Здорове харчування – основоположна ознака здоров’я та краси.

І правильно харчуватись, і відповідно бути здоровою, зовсім не складно. Дотримуйтесь простих 13 правил здорового харчування.

1. Не все жирне шкідливо

Пересмажені пиріжки та чіпси – це одне, а от жирна риба (макрель, сьомга, анчоуси) – зовсім інше. Риб’ячий жир багатий на необхідні кислоти, які корисні для серця, нервової системи та кровоносних судин.

2. Не їж того, що не гниє

Довгий термін зберігання зазвичай свідчить про більш високий рівень обробки, тобто по-справжньому поживна цінність продукту знижена до мінімуму. До того ж у ньому, швидше за все, повно консервантів та інших хімікатів; виняток залишають продукти бродіння (вина, наприклад) та мед, який може зберігатися і не псуватися десятиліттями.

3. Не довіряй позначці «знежирений»

Відсутність жиру в продукті не говорить про його корисність. Швидкі вуглеводи так само сприяють зайвій вазі, але, на відміну від жирів, ще й не втамовують голод. Тим часом дуже багато низькожирових або знежирених продуктів досить цукристи — ті ж сухі сніданки, сирки, морозиво тощо. Такою штучно знежиреною їжею важко наїстися, і в результаті загальна калорійність вашої «дієтичної» страви може бути навіть вищою за її жирний аналог.

4. Не поспішай

Мозку потрібно близько 20 хвилин, щоб зрозуміти, що ви наїлися, і надіслати відповідний сигнал шлунку. Так що — хоч як парадоксально — чим повільніше ви їсте, тим швидше наїдаєтеся.

5. Правило бульйону

М’ясний бульйон – одна з найбільш небажаних страв на вашому столі. Як кажуть лікарі, у воду виварюються всі шкідливі речовини, що містяться в м’ясі, і одна з них – важкий тваринний жир. Саме він сприяє підвищенню рівня холестерину в крові, закупорці судин та подальшим інфарктам.

Натомість овочевий бульйон — зовсім інша річ. У ньому залишаються якраз багато поживних компонентів, які йдуть з овочів під час варіння, тому цей супчик краще не зливати.

6. Купи посуд менше

Як показало британське дослідження за участю кількох сотень добровольців, просто змінивши всі домашні тарілки на менші в діаметрі, люди починають їсти в середньому на 22% менше.

7. Читай традиції

Японська, французька, грецька, італійська… Сперечатись про те, яка з національних кухонь здоровіша, можна довго — безперечним залишається одне: будь-яка традиційна кулінарія набагато корисніша, ніж сучасна «загально-західна», з сендвічами, гамбургерами, смаженими курячими крильцями та газировками . А найправильніше, стверджують лікарі, є ті страви та продукти, які вважаються національними у вашій країні, у вашому регіоні. Організм росіянина, наприклад, історично звик до буряків і капусти, а ось якийсь жирний сир здається йому неприродним.

8. Ніколи не їж досхочу

Знову ж таки: наш мозок не відразу розуміє, що шлунок насправді сповнений. Покладіть вилку до того моменту, як відчуєте, що у вас не лізе, і відчуття ситості прийде вже через 15-20 хвилин.

9. Не перекушуй на ходу

Майже всі продукти, що продаються у вуличних наметах, сповнені концентратів, шкідливих жирів та бідні на поживні речовини. Вони підходять для того, щоб просто «пожувати» і зайняти рота, але не зможуть вгамувати голод.

10. Шукай компанію

Декілька досліджень показали, що на самоті людина з’їдає більше, ніж у компанії. Коли ви обідаєте з сім’єю або, наприклад, з колегами, поглинання їжі перестає бути бездумним процесом набивання шлунка і перетворюється на якийсь ритуал зі своїми правилами та обмеженнями.

11. Те, що називається однаково всіма мовами і прислівниками, — не їжа

. Йдеться про бігмаки та чіпси. Піца і паста, наприклад, зовсім інша справа, адже для них у нас є свої, цілком російськомовні аналоги (макарони, вермішель, відкриті пироги).

12. Нехай ласощі залишаються ласощами

Немає нічого поганого в тому, щоб потішити себе насолодою або підсмаженим м’ясом. Зрештою, життя було б тьмяним і безрадісним, якби складалося з одних обмежень. Але пустощі мають залишатися пустощами, і шоколадні тістечка краще їсти саме з особливих випадків — на свято, у вихідний або на вечірці. Інакше солодощі стануть звичною «жуйкою», вже не будуть приносити такого задоволення, зате додадуть вам кілограмів.

До речі, деяким людям рідкісні послаблення щодо їжі навіть допомагають вести здоровий спосіб життя. Шоколадка або пиріжок раз на два дні мотивують на заняття фітнесом (щоб скинути набрані калорії) і водночас забезпечують почуття задоволеності їжею.

13. Іноді правила треба порушувати

Перегинати ціпок не варто з жодними правилами. Одержимість здоровим харчуванням негативно позначиться на вашому психологічному стані, додасть стресів, а разом із ними і проблем зі здоров’ям. Загалом у всьому потрібна міра, але, як казав Оскар Уайльд, і в дотриманні заходу теж.

- Advertisement -
- Advertisement -