Чи знаєш ти, чого може привести повна відмова від хліба?
По-перше, до депресії, запальності, стомлюваності та невдоволення собою, адже злаковий продукт – одне з головних джерел вітаміну В, який регулює функцію нашої нервової системи та забезпечує захист від стресів.
По-друге, до порушення випорожнень і як наслідок інтоксикації організму – як відомо, хліб містить клітковину, що покращує моторику кишечника. І, по-третє, ігнорування булочних відділів може призвести до м’язової млявості, целюліту та в’ялості шкіри, оскільки цеглинки та батончики є чудовим джерелом білка та деяких незамінних амінокислот (найбільше їх у пшеничному продукті). Загалом, хліб їсти треба, але в міру – за даними американських дієтологів, 100 г на день. Від такої кількості ти точно не погладшаєш, адже складні вуглеводи хліба дають тривале насичення і не відкладаються на стегнах.
Батон чи «Бородинський»?
Втім, не весь хліб однаково добрий. Вирушаючи в булочну, обходь стороною нарізні батони, хрусткі французькі багети, білі цеглинки, калачі, здоби і навіть чорний «Дарницький» – всі вони зроблені з очищеного пшеничного борошна вищого гатунку (темні – у поєднанні з житнім), в якому корисних речовин практично не залишається. Вуглеводи в цих сортах “прості” і швидко розщеплюються в глюкозу, яка не встигає витрачатись і починає накопичуватися в жирових депо – на талії, колінах або попі. Щоб не погладшати, шукай цільнозерновий хліб або з висівками – вони дбають з борошна грубого помелу, зробленого з корисних неочищених зерен (разом з оболонкою і зародком), а іноді і з додаванням останніх – наприклад, «8 злаків». Тільки такий хліб несе в собі мінерали, вітаміни та клітковину.
Лікувальний бутерброд
Якщо ти маєш якісь проблеми зі здоров’ям, тобі особливо уважно треба поставитися до вибору сорту хліба. Наприклад, для людей, які страждають на цукровий діабет, випускаються вироби зі зниженим вмістом вуглеводів і приготовані на сорбіті або ксиліті (білково-пшеничний, білково-відрубний). При захворюваннях нирок краще купувати хліб без солі (ахлоридний, безсольовий обдирний). При порушенні щитовидної залози та нестачі в раціоні йоду доцільно вживати вироби, збагачені йодистим калієм або морською капустою. Роблять хліб і зі зниженою кислотністю для людей, які страждають на захворювання шлунка, і безбілковий – для тих, у кого порушено білковий обмін. Навіть тим, хто вважає себе абсолютно здоровим, для профілактики не завадить їсти хліб, збагачений вітамінами, мікро- та макроелементами. І не бійся купувати цеглини із сухофруктами,
Без дріжджів
Останнім часом багато дівчат, які стежать за своїм здоров’ям і фігурою, чи не панацеєю від усіх бід стали вважати бездрожжевий хліб. Це справді корисний продукт, але ідеалізувати його таки не варто. Колись американський дієтолог Говард Хей просував ідею про те, що людям взагалі небезпечно їсти страви з дріжджами – випічку, квас, пиво, кисломолочні продукти. Він говорив, що слизова шлунка сучасної людини порушена антибіотиками, ліками і стресами, це призвело до поширення важких грибкових хвороб, а дріжджова їжа тільки посилює ситуацію. Ідеї Хея не знайшли масової підтримки серед дієтологів, але в них є частка правди, тому в період серйозного медикаментозного лікування (запалення легенів, цистит, бронхіт) краще не зловживати звичайним хлібом.
Цвіль не зрізай!
Який би корисний вид хліба ти не купила, якщо він виявиться непропеченим, простроченим, пересушеним чи брудним, від такого продукту можна отримати лише шкоду. Поганим короваєм реально отруїтися, спровокувати метеоризм, здуття, заробити гастрит. Тому не хапай першу цеглу, що попалася, а розглянь її – вона повинна бути не кривою, м’ятою і з тріщинами, а апетитною, рум’яною, цільною. На його поверхні не може бути чорного нагару – він містить канцерогени, а також червоної пухнаристої або білястої кірки – це говорить про порушення технології виробництва.
Якщо хліб продається як нарізки чи половинками, можеш розглянути його м’якуш. Він має бути повністю пропеченим і нагадувати губку з рівномірними дрібними порами. Якщо хліб надмірно рихлий, м’який і з великими повітряними порожнинами, отже, він зроблений прискореним способом з додаванням спеціальних покращувачів – нічого хорошого такий продукт тобі не принесе. Ще менше корисного знаходиться в хлібі з тривалим терміном зберігання – він не псується аж до півроку завдяки використанню консервантів та кислотовмісних харчових добавок.Якщо не хочеш накопичувати в своєму організмі хімію, краще купуй продукт із терміном зберігання максимум 48 годин. Потім тримай його в хлібниці в пергаменті (а не в поліетиленовому пакеті) і як тільки виявиш на поверхні пліснява, більше не їж. Не відрізай зіпсовану частину і не роби з сухарики, що залишилася, адже небезпечні для здоров’я мікроорганізми зазвичай заселяють всю структуру хліба.
Купи собі тостер
Найсмачніший хлібець той, який щойно з грубки, – свіженький, тепленький, із чудовим апетитним ароматом. Але ж він і найшкідливіший, адже м’який м’якуш провокує підвищену секрецію соляної кислоти в шлунку і може стати причиною загострення гастриту. Набагато корисніше їсти трохи підсушені тости. Якщо ж ти зробиш сухарики чи грінки, знай, що у такому вигляді хліб не стимулюватиме кишечник, а навпаки його закріплюватиме. А ось різноманітні хлібці, незважаючи на свою тверду структуру, покращують роботу кишечника, тому що зроблені з цілісних злаків і багаті на харчові волокна.