Молочні річки – овочевий берег. Дієта від Кіма Протасова.

- Advertisement -

Сьогодні у всіх на вустах дієта ізраїльського дієтолога Кіма Протасова.

Вона приємна, проста і дуже доступна: продукти ті, до яких ми зазвичай звикли з дитинства. При цьому їжі поглинаєш не менше, ніж зазвичай, а зайві кілограми буквально тануть на очах.

Дієта розрахована на п’ять тижнів. Перший і другий тижні слід їсти сирі овочі (благо, вони зараз удосталь) і кисломолочні продукти жирністю не більше 5% – у будь-якій кількості та у будь-який час доби. І пити, пити – «протасовцю» покладено щонайменше 2 л води щодня! За бажанням – одне варене яйце і три зелені яблука на день. Втім, автор дієти запевняє, що яєць та яблук навіть не захочеться. Третій, четвертий і п’ятий тижні трохи відрізняються: кисломолочного менше, зате додаємо 300 г м’яса, птиці чи риби на день. І все! На перший погляд все виглядає просто і якось навіть несерйозно. Але за простими словами таки ховаються деякі проблеми.

Розбирання з відсотками

По-перше, чітко запам’ятайте: більшу частину вашого раціону повинні складати саме овочі. Вони, в силу своєї низькокалорійності і здатності втамовувати голод (завдяки розмаїттю в них клітковини), – найкраща їжа для схуднення. А кисломолочні продукти слід розглядати лише як доповнення: все ж таки білків нашому організму потрібно менше, ніж вуглеводів.

По-друге, давайте розберемося з 5% жиру. Звідки ця цифра? Справа в тому, що автор дієти орієнтувався на продукти із рідних ізраїльських супермаркетів. У них напис «5% жиру» означає, що у продукті 5 г жиру на 100 г загальної ваги. А в Росії на сирах пишуть “45% жиру на 100 г сухого залишку”. Це означає, що якщо з сиру забрати всю воду, залишиться 45% жиру на 100 г ваги. Але ж ми купуємо сири не в такому кам’яному вигляді, а в нормальному, вологому! Зазвичай у твердому сирі приблизно 50% води. Отже, якщо написано «45% жиру», то насправді – близько 23%.

По-третє, непогано було б зрозуміти, що взагалі вважати кисломолочними продуктами. Молоко, ясна річ, відпадає. Протасов говорить про «сироватку» і про якийсь незрозумілий white cheese (білий сир). З ізраїльською сироваткою в Росії туго, зате є кефір і кисле молоко. Деякі сноби-перекладачі стверджують, що Протасов забороняє кефір. Але ті, що відсиділи на цій дієті, дійшли висновку: російські кефір і кисле молоко справляються із зайвою вагою не гірше ізраїльської сироватки. А ось із white cheese все просто: у нашій країні його називають «сир домашній» або «сир зернистий» і випускають 4-4,5% жирності. Те що треба!

Не всі йогурти корисні

Не вважайте благородними кисломолочними продуктами всякі йогуртери, йогуртні продукти, сири та сирки. Вони начебто потрібної жирності – від 0,3 до 7%. Однак подивіться на етикетку: у них повно крохмалю та цукру! Вам підійде лише натуральний несолодкий йогурт (білий та кислий), нефруктовий кефір та сир без добавок. Акуратніше і з бринзою, солоним та копченим сиром тощо. Нежирні сири часто роблять солоними, щоби замаскувати непрезентабельний смак. А сіль затримує воду, тож є ризик заробити набряки.

Обережніше на поворотах

Зараз ми вас лякатимемо. Втім, зовсім трохи. Не надумайте сісти на цю дієту, якщо у вас алергія на кисломолочні білки або цукор. Гіпертонікам, людям із серцево-судинною недостатністю чи захворюваннями нирок треба бути акуратнішими з питтям – 2 л води на день можуть підняти тиск. Якщо у вас є порушення обміну речовин, порадьтеся з лікарем. «Протасничати» не варто і тим, хто страждає на захворювання шлунково-кишкового тракту (хронічні гастрити, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, дуоденіти, езофагіти). Справа в тому, що багато сирих овочів за відсутності крохмалистої їжі (наприклад, картоплі або бананів) дряпатимуть, обдиратимуть і всіляко коригуватимуть багатостраждальну слизову оболонку ваших шлунка та кишечника. Пошукайте інший спосіб схуднути.

Зрештою, краще залишитися повним, ніж страждати від різі в шлунку! Деякі лікарі переживають також, що, якщо їсти по яйця на день, виходить яєчного холестерину втричі більше, ніж дозволено кардіологами. Але, по-перше, яйце – це не обов’язково, а за бажанням, для особливо голодних. По-друге, яєчного холестерину ви отримуєте багато, проте чергового холестерину з ковбас, сосисок, пельменів і т.п. не надходить взагалі. Тож яйце на день – не катастрофа. Втім, можете викидати жовтки (залишати два на тиждень) і є лише білки – і найсуворіший кардіолог буде спокійним.

5 дієтичних компліментів

1. Дієта Протасова не обмежує кількість їжі, і ви не відчуваєте себе ущемленою. У той же час переїсти важко: тут багато білка, який довго засвоюється, багато клітковини, яка заповнює шлунок та кишечник, немає простих вуглеводів, які провокують апетит.

2. За п’ять тижнів ви відвикаєте від солодкого. Підшлункова залоза починає функціонувати нормально, зникає шалене бажання з’їсти бісквітний торт. Клітковина та молочне допомагають пережити відмову від солодкого без стресу.

3. Молочні продукти – криниця якісного білка. Щоб вага знижувалась, необхідно отримувати 25-30% усіх калорій із білка. А якщо додати ще й фітнес, то гарантовано сухе м’язове тіло. Крім того, молочний кальцій покращує окиснення жирів у клітинах.

4. Дієта обмежує жири, але не виганяє їх зовсім – і це великий її плюс. А жир молока та молочних продуктів взагалі незамінний для схуднення. У кисломолочних продуктах природної 3-5% жирності є так звана кон’югована лінолева кислота, яка допомагає отримувати енергію з жирів.

5. Багато сирих некрохмалистих овочів – вдосталь вітамінів, мінералів та клітковини. Корисно, ситно та налагоджує роботу здорового кишечника.

Коментарі

Харчуючи за Протасовим, ви не вийдете за рамки 1300-1500 ккал на день. Саме стільки дієтологи рекомендують для здорового схуднення.

Щоб не нудьгувати, плюньте на стереотипи та поєднуйте незвичні продукти. Додайте, наприклад, у сир помідори та петрушку, а в кефір – терте яблуко чи моркву.

Дієта Протасова може стати гарним рятуванням від звички до солодощів та переїдання. Не сподівайтеся тільки на обмеження в їжі – більше рухайтеся. Голодувати не доводиться, тож можна і потрібно зайнятися фітнесом. І не забудьте, що після дієти потрібно забути про звички, які довели до неї!

Дієтологи радять: не відмовляйтеся від яблук! Вони допомагають згладити дефіцит вуглеводів та корисних речовин пектинів. Боїтеся, що цей фрукт завадить схуднення? Їжте його не окремо, а з основною стравою, і не перед сном.

Стратегія харчової поведінки – п’ять кроків після дієти Будь-яка, навіть сама чудова дієта – лише тимчасовий захід. Якщо після неї все кинути і вдатися до гастрономічного буйства, результати зникнуть швидше, ніж ви їх досягли. «Протасовщина» не є винятком: після неї потрібно поступово переходити на раціональне харчування.

Отже…

Крок 1. Включаємо у сніданок 100 – 200 г будь-якої каші з грубих злаків (вівсянки, пшонки, рису, гречки). Можна на молоці, іноді на воді, але тоді доповнюємо сиром.

Крок 2. Додаємо в салати 3-4 чайні ложки олії. Щоб прибрати зайвий жир в їжі, частину йогуртів замінюємо знежиреними або знижуємо кількість споживаних сирів.

Крок 3. Частину овочів міняємо на фрукти – звичайно, некрохмалисті та несолодкі: яблука, вишню, смородину, аґрус, лісові ягоди, апельсини, ківі.

Крок 4. Починаємо їсти горіхи. У них теж пристойна кількість жиру, наприклад, у трьох великих штук мигдалю – цілих 1,5 г. А нам належить не більше 40 г жиру на добу. Тож «знежирюємо» ще частину молочних продуктів.

Крок 5. Нарешті, замінюємо частину сирів та йогуртів пісним м’ясом та куркою. І все: перед нами готова схема довічного харчування!

- Advertisement -
- Advertisement -