10 топ-правил правильного харчування

- Advertisement -

З здоровим харчуванням мріють багато хто, але що саме воно з себе представляє точно сказати, напевно, можуть одиниці.

Англійський дієтолог Майкл Поллан багато років намагався вивести приблизні правила здорового харчування, спілкуючись із колегами, гастроентерологами, психологами, антропологами та просто дієтиками зі стажем. Результатом його досліджень стала книга «Правила харчування», яка поки що вийшла тільки в Британії. Ось деякі з основних порад лікаря.

1. Чим біліший хліб, тим шкідливіший

З погляду обмінних процесів нашого організму, біле борошно мало чим відрізняється від чистого цукру. Тому не дивно, що численні дослідження підтвердили користь чорного хліба: ті, хто їсть переважно вироби з цільнозернових культур, живуть довше і з віком наживають менше болячок.

2. Не їж сухих сніданків, які фарбують молоко або воду

Мюслі та різні пластівці швидкого приготування традиційно вважаються найздоровішим варіантом сніданку. Але якщо при попаданні в рідину пластівці змінюють її колір, знайте: у них повно шкідливих добавок, цукру, і до того ж вони були перероблені так, що втратили всі свої корисні властивості.

3. Не їж те, що не визнала б їстівним твоя бабуся

Харчова промисловість не стоїть на місці — в результаті полиці наших магазинів забиті тим, що наші предки навіть не впізнали б продуктів харчування. Нам подобається, а ось нашому тілу – аж ніяк.

Справа в тому, що людина інстинктивно шукає в їжі більше цукру, жиру та солі, і виробники йдуть йому назустріч, щоб спустошити його гаманець. Але з погляду еволюції, така їжа для нас абсолютно неприродна, тому чим більше над продуктом попрацювали сучасні наукові уми, тим він зрештою шкідливіший.

4. Те, що виросло на городі, корисніше за те, що зробили на заводі

З цим навряд чи хтось буде сперечатися.

5. Їжа вгамовує голод, а не нудьгу

Як не дивно, для багатьох з нас їда часто покликана аж ніяк не заспокоїти почуття голоду. Ми їмо від нудьги, щоб провести час, щоб заспокоїти нерви і навіть щоб нагородити себе за щось. У результаті ставлення до їжі як до засобу заохочення призвело до зведення солодкого і жирного мало не в культ; а «заїдання» стресів і нудьги взагалі стало звичною справою для сучасної людини.

6. Їжа має бути кольоровою

Постарайтеся наповнити свою тарілку продуктами хоча б 4 різних (краще яскравих) кольорів, і зрозумієте, як це насправді корисно. По-перше, найяскравішими природними (!) відтінками володіють свіжі овочі та фрукти (тоді як м’ясо, гарніри та хліб цим похвалитися не можуть), а по-друге, психологи кажуть, що «різноцвіття» у тарілці допомагає втамовувати почуття голоду тільки при одному погляді на їжу. До того ж, споживання овочів різного кольору гарантує вам рівномірне надходження всіх корисних речовин і захистить від максимальної кількості болячок.

7. Втомився читати склад товару? Не їж

Чим більше інгредієнтів входить до складу продукту, тим більшої обробки, швидше за все, зазнала початкова сировина. А значить там повно консервантів, підсолоджувачів, загусників, ароматизаторів та інших штучних (непотрібних організму) речовин.

8. Чи побачив «страшні» слова? Не їж

Дигліцериди, целюлоза, ксантанова камедь… Ви що, кладете подібне до своїх домашніх страв? А якщо ні, не варто дозволяти хитромудрим виробникам підкидати всі ці незнайомі компоненти у вашу їжу. Харчовики прагнуть продовжити термін життя своєї продукції і зробити її зовнішні якості більш привабливими для споживача, а ваше завдання – вибрати те, що не буде лежати в шлунку мертвим вантажем і дасть вам максимум поживних речовин.

Звичайно, харчові добавки були схвалені усілякими контрольними органами і начебто не завдають шкоди здоров’ю, але, з іншого боку, наші предки тисячі років у вічі не бачили жодної ксантанової камеді і були цілком щасливі. Навіщо ж йти поперек багатовікових звичок людської натури та на поводі у рекламних трюків?

9. Купуй те, що «завалялося»

Більшість супермаркетів організують торговий зал таким чином, що оброблені (заморожені, «збагачені», швидкорозчинні тощо) продукти викладені на центральних прилавках, а свіже та натуральне заховано по стінках та кутах.

10. Їж те, що поїли бактерії

Включіть у свій раціон продукти, які вже були частково перероблені травною системою грибків та бактерій. Наприклад, кефір, йогурт, сир чи соєвий соус – тобто все те, що вимагає закваски чи бродіння.

- Advertisement -
- Advertisement -