Методи виховання шкідливих продуктів

- Advertisement -

Того самого дня, коли ми беремо курс на здорове харчування, у наше поле зору на зло потрапляє бутерброд з шинкою.

Або жирний шматочок торта неосяжних розмірів. Або соковита піджарена котлетка. Ми лаємо свій підлий організм, – ну чому його тягне тільки до поганого?

Тому що найсмачніша їжа – шкідлива їжа. Цей дивний закон апетиту підводить як затятих дієтчиків, так і людей, стурбованих не стільки не кількістю кілограмів у власному тілі, скільки кількістю здоров’я в оном.

Недоліки: По-перше, м’ясо погано засвоюється. Вважається, що це потужне джерело токсинів (це продукти обміну речовин, і якщо вони не виводяться вчасно, відбувається засмічення організму), а також насичених жирів (і як наслідок різке підвищення рівня “поганого” холестерину в крові). Переконані вегетаріанці люблять під відбивну розповісти свою улюблену “страшилку”, як при забої електрикою тварина виділяє гормони страху, і ця інформація залишається в м’ясі. Судячи з недавніх досліджень, м’ясоїди більше схильні до онкологічних і серцевих захворювань.

ГІДНОСТІ: Тяжко засвоюється не м’ясо саме по собі, а у поєднанні з картоплею, крупами, квасолею та всіма соусами, крім соєвого. Фахівці зі здорового харчування вже забили на сполох: народ почав споживати дуже мало м’яса – порівняно з нашими предками, які, між іншим, хворіли набагато менше. Насправді, м’ясо – дуже щедрий продукт. У ньому є незамінні амінокислоти (саме без них зазвичай страждають вегетаріанці), – вони необхідні для побудови клітинних мембран, нормального секрету жовчі та гормонів. До того ж червоне м’ясо – практично “ексклюзивне” джерело заліза. З рослинної їжі та харчових добавок цей необхідний хімічний елемент засвоюється значно гірше. До речі, якщо ви на дієті, знайте – відмова від м’яса уповільнює схуднення, оскільки за нестачі тваринного білка порушується водний обмін.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Природно, м’ясо аж ніяк не в будь-якому стані виявляє свої переваги. Котлети, сосиски, шинки, стегенця, люля-кебаби, мариноване м’ясо для шашлику і особливо невиразного походження м’ясні начинки в гамбургерах, – все це дійсно сумно позначається на вашому самопочутті. М’ясо у своїх найкращих проявах – це свіжа яловичина, свинина, телятина або баранина, трохи смажені на грилі, запечені або відварені. Правильно поїдати всю цю розкіш з великою кількістю зелених овочів (нагадаємо, що з квасолею та картоплею м’ясо “не дружить”). Переконані вегетаріанці ж освоїли соєві біфштекси, бастурму, шніцелі та паштети. Крім бажаного смаку м’яса, любителі сої отримують покладений організму білок, але недоотримують тих самих амінокислот і потрібної кількості заліза.

НЕДОЛІКИ: Багато жиру, це раз. По-друге, людям із порушеним водообміном не рекомендується особливо налягати на сири – сіль у поєднанні з жиром дає уповільнений лімфоток. Особливу обережність варто виявити щодо плавлених і рідких сирів типу камамбер – вони, як пластилін, “залипають” у кутах кишечника, через що на його стінках утворюється зайвий слиз.

ГІДНОСТІ: У сирі крім необхідного тваринного білка міститься вітамін В2 (або рибофлавін, його ще називають “шкірним” вітаміном). Якщо у вас погана шкіра, часто схоплюються ячмені та фурункули, вам явно не вистачає саме рибофлавіну. А також вітамін В12 – який, у свою чергу, допомагає роботі кишківника, але він міститься тільки в старих твердих сирах типу “пармезан”.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Сир краще віддавати перевагу не рідкому. Хороші молоді шаруваті сири – наприклад, свіжий сулугуні (але це якщо у вас немає проблем із нирками), а також вже згаданий добрим словом пармезан. Але в будь-якому випадку – сир хороший у малих дозах. Якщо ви так “підсіли” на його смак, освоюйте нежирні та некалорійні соєві сири – тофу, там теж є вітаміни групи В, правда, в меншій кількості, і білки (природно, рослинні).

Недоліки: Напевно, немає жодної людини, якій час від часу не хотілося б побалувати себе шоколадом. Згідно з міжнародною класифікацією, пристрасть до шоколаду стоїть в одному ряду з наркотичною та алкогольною залежностями. Кількість цукру та жирів – зашкалює. Від шоколаду буває мігрень та карієс. Людина, яка з’їдає по дві-три плитки шоколаду на день, ризикує заробити діабет.

ГІДНОСТІ: Не всякий шоколад такий вже й жахливий. У гіркому шоколаді досить мало холестерину та цукру. Какао зміцнює емаль зубів, що врівноважує згубну дію цукру на зуби. Покращує настрій не гірше за інші антидепресанти. Також чорний шоколад радять їсти при недокрів’ї та хронічній втомі: він багатий на магній, що дуже важливо для роботи серцево-судинної та нервової системи.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Думка про здорове харчування несумісна з молочним шоколадом та батончиками типу “снікерс”. Щоб шоколад зміг виявити свої позитивні риси, у ньому не повинно бути молока, зате має бути не менше 50% какао – вміст какао зазвичай вказують на обгортці.

НЕДОЛІКИ: Маса калорій, які організм не встигає переробляти і відкладає про запас. Рафінований білий цукор практично не засвоюється, сприяє ожирінню, підвищенню рівня цукру в крові. Але і це не найжахливіше – оскільки тістечка і тортики, як правило, складаються з маси інгредієнтів, які спочатку не поєднуються, солодощі можна оголосити джерелом токсинів. Смак тіста в поєднанні з солодким кремом миттєво наводить почуття міри в непридатність, так що часом важко зупинитися на першому шматку торта або пирога.

ГІДНОСТІ: Здається, це Бернар Шоу казав, що любов до їжі – найщиріше людське почуття. Мабуть, ці моменти кохання і відчуває кожна людина, дозволяючи собі “солодкий розпуста” (чи не тому у ласунів зазвичай хороший характер?). Швидкі калорії, які організм може отримати з солодощів, потрібні для роботи мозку.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Ласунам, які прагнуть перейти на здорове харчування, варто перейти з кремово-бісквітно-шоколадних тортів на солодкі сухофрукти – фініки, курагу, чорнослив. А також – фруктовий мармелад та варення-п’ятихвилинки на основі фруктози (на відміну від білого цукру, калорії з фруктози організмом засвоюються). Чай і кава варто налагодити не звичайним білим цукром, а коричневим пальмовим або очеретяним це цукор грубішої переробки, за рахунок якої в ньому зберігаються природні ферменти, що допомагають засвоювати “солодкі” калорії.

Недоліки: 200-300 калорій на кожні сто грам пасти, які майже моментально йдуть у незамінний запас жиру в нашому тілі (якщо ви, звичайно, не займаєтеся спортом щодня по три-чотири години). Клейковина, яка у шлунку виділяється зі спагетті, сприяє утворенню зайвого слизу та уповільнює роботу травної системи.

ГІДНОСТІ: Ще Софі Лорен, пристрасна шанувальниця італійської кухні, сказала, що погані не макарони самі по собі, а їх якість і також те, з чим ви їх вживаєте – соуси, особливо кетчуп із банок (там багато консервантів, а відповідно, і майбутніх токсинів), сир, майонез, м’ясо та гриби. А насправді спагетті – це один із китів італійської та середземноморської кухні, яка вважається однією з найздоровіших у світі. Вуглеводні калорії у них швидко засвоюються.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Макарони на житньому, бобовому, рисовому борошні за смаком не поступаються пшеничним, зате в них більше клітковини, необхідної для травної системи.

Недоліки: Звичайний чорний та білий хліб роблять з борошна дрібного помелу та на дріжджах. І перше, і друге важко для здорового травлення.

ГІДНОСТІ: У чорному хлібі багато клітковини та вітамінів групи В. У білому хлібі немає особливих переваг.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Чорний і сірий зерновий хліб замішаний, як і слідує з назви, з цільних зерен та борошна грубого помелу (за рахунок чого в ньому зберігаються вітаміни та клітковина), а також у ньому немає дріжджів та підсолоджувачів – все це має бути зазначено на етикетці. Особливо корисний макробіотичний хліб – із цільних зерен пшениці та жита, з додаванням сушених овочів, та найменшої ознаки дріжджів, яєць та консервантів.

Недоліки: Начебто б все нічого – недоторкані продукти – вівсяні, пшеничні або кукурудзяні пластівці, з усякими сухофруктами, залиті чистим молоком або йогуртом, – невже погано? Адже погано – солодкі сухофрукти не поєднуються ні з пластівцями, ні з молоком, ні з йогуртом. А тим більше, якщо вони обсмажені в меді – виходить надто калорійно.

ГІДНОСТІ: Все ж таки це клітковина, так необхідна з ранку шлунку для “робочого тонусу”.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Варто перейти на чисті пластівці без сухофруктів (можна з горіхами), які краще заливати кип’яченою водою і можна додавати свіжі овочі та свіжі кислі ягоди (бруснику, червону смородину, журавлину). Якщо вам особливо важлива наявність у сніданку молока або кефіру, тоді освоюйте висівки (тут можливий симбіоз із молочним). Висівки – джерело чистої клітковини, корисної для травної та нервової систем. Кому вони не дуже до смаку – спробуйте присмачити висівково-йогрутовий сніданок ложечкою меду.

Недоліки: Дуже жирно! Ну, дуже! Причому головні “майонезні” жири – насичені, що автоматично означає різке підвищення рівня “поганого” холестерину в крові. У цьому популярному соусі міститься оцет – для сучасних шлунків це дуже шкідливо, оскільки на підвищену кислотність страждає понад дві третини населення України. До того ж майонез стимулює нездоровий апетит, який у багатьох м’яко переростає у жорстокість.

ГІДНОСТІ: Класичний смак багатьох салатів недосяжний без майонезу – а якщо не отримувати задоволення від їжі, навіщо тоді взагалі є?

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Відмінний вихід – перейти на соєвий майонез, замішаний на олії, соєвих білках та кукурудзяному крохмалі. У його складі немає тваринних жирів, і отже – насичених жирних кислот, які провокують підвищення рівня поганого холестерину в крові. Люди, які розуміються на соусах, рекомендують присмачити соєвий майонез кмином або будь-якою приємною вам спецією, – щоб збалансувати улюблений смак майонезу, злегка видозмінений наявністю сої.

Недоліки: Суцільний жир – що може бути страшнішим для людей, які прагнуть перебувати у формі?

ГІДНОСТІ: Насичені та ненасичені жири в чистому вигляді періодично потрібні організму, оскільки без них не засвоюються клітковина та білки, уповільнюється вироблення статевих гормонів. Якщо жири повністю виключити, послаблюються функції пам’яті. Також вершкове масло містить вітамін D, який зміцнює шкіру і заповнює нестачу сонячних променів. Крім того, дієтологи повідомляють, що поява вугрів не пов’язана із жирною їжею.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Нерафінованою оливковою олією холодної вичавки можна поливати абсолютно всю їжу – вона допомагає їй засвоюватися. Греки, які всі їдять з оливковою олією, запевнять вас, що вона ніяк не впливає на утворення зайвої ваги. Експерти здорового харчування міцно стоять за оливкову олію – і рекомендують при цьому зовсім не солити їжу звичайною сіллю і домагатися потрібного смаку за допомогою кількох крапель соєвого соусу. Також на оливковій олії рекомендується смажити – але обсмажування допустиме лише дуже легке, якщо вам дороге своє здоров’я. Раз на тиждень добре б з’їдати чорний хліб із вершковим маслом – щоб отримувати свій вітамін D.

Улюблені напої (чай, кава, соки, напої типу “пепсі”):

Недоліки: Кава і чай у великих обсягах стимулюють організм, оскільки викликають звуження судин, – вони можуть стати поштовхом до різноманітних спазматичних реакцій та проблем із серцево-судинною системою. Взагалі організм втомлюється від чаю та кави, вони є причиною багатьох прихованих видів алергії. Щодо шипучих напоїв, то їх пити категорично не можна – взагалі все, що має яскравий колір та смак незрозумілого походження, містить штучні речовини, а вони, як правило, токсичні. При попаданні такої речовини всередину організм намагається його вивести і, якщо не зможе це зробити через товсту кишку, виводитиме через шкіру (можливі висипання, свербіж, лущення тощо). У меншій кількості консерванти містяться у будь-якому соку з пакета. Про те, що соки – комора вітамінів, усім уже все відомо, слава телевізору, але в соках з пакетів, на жаль,

ГІДНОСТІ: Невелика стимуляція кофеїном, що міститься в чаї та каві, визнана навіть корисною – це один із найкращих способів для підвищення працездатності. У зеленому чаї є цінні речовини поліфеноли, які зміцнюють серце і захищають організм від раку. Що стосується напоїв типу “пепсі”, то переваг у них не виявлено. Свіжі соки містять не тільки вітаміни і мінеральні речовини, але і рослинну клітковину.

МЕТОД ВИХОВАННЯ: Свіжовижатий сік гарний лише перші п’ятнадцять-двадцять хвилин після того, як його вичавили. Після вітаміни та ферменти починають стрімко окислюватися, і сік втрачає свої цінні якості. Що стосується чаю та кави, то вживати їх можна тільки у свіжозаваренному вигляді і не більше 3-4 чашок на день. Якщо ви відчайдушний поглинач чаю або кави, то переходьте на зелений чай без кофеїну та декафеїнізовану каву. Можна діяти за старим бабусиним методом – заварювати собі цикорій, який дуже до смаку нагадує каву, але стимулює набагато м’якше.

- Advertisement -
- Advertisement -