Вітаміни та мінерали в нашому раціоні

- Advertisement -

Сьогодні нікого не треба переконувати в тому, що однією зі складових частин нашого раціону мають бути вітаміни та мінерали, які мають життєво важливе значення у складній схемі біохімічного обміну у людини.

Але не варто стрімголов приймати без розбору різноманітні вітаміни, якими переповнені вітрини магазинів та аптек. Це може призвести до захворювання як гіповітаміноз – надмірне споживання вітамінів.

Вчені довели, що антиоксиданти (бета каротини, вітамін С і Е) мають велике значення у попередженні грізних захворювань серцево-судинної системи, зокрема коронарних судин. Не можна сказати, що тільки цими вітамінами варто збагачувати свій раціон, адже інші вітаміни та мінеральні речовини конче необхідні для хімічних реакцій в організмі, таких як вивільнення енергії з їжі, а також розщеплення молекул жирів. Інші вітаміни зміцнюють кісткову тканину, впливають на клітини шкіри, зміцнюють імунну систему і т.д. Ось тому бажано приймати не якийсь один вітамін або мінерал, а комплекс вітамінів і мінералів.

Найпростіший спосіб поповнити свій раціон вітамінами та мінералами – це придбати їх в аптеці. Але цей спосіб не завжди ефективний. Взимку і напровесні, коли в овочах і фруктах, які закладаються на зиму, кількість вітамінів мінімальна, можна вдатися до таблетованих препаратів проконсультувавшись з лікарем. А ось у сезон, коли на ринку та магазинах можна купити свіжі овочі та фрукти, які крім вітамінів та мінералів багаті на такі компоненти як ферменти клітковини, пектини, вдаватися до послуг аптеки не варто. Та й взагалі найоптимальнішим вважається раціон, який включає достатню кількість свіжих овочів і фруктів.

Необхідно знати, що і свіжі овочі та фрукти мають властивості втрачати вітаміни та мінерали. Саме тому ці продукти небажано довго зберігати у свіжому вигляді. Нарізку овочів та фруктів необхідно проводити безпосередньо перед вживанням або використанням, оскільки тривалий контакт нарізаної поверхні продуктів із повітрям значно зменшує вміст вітамінів. А ось заморожені продукти дуже добре зберігають усі вітаміни.

При сушінні зелені, овочів, плодів втрати бета каротину становлять до 90%, швидке сушіння гарячим повітрям (при температурі 100-120 С) дозволяє зберегти 60% каротину.

З водою, в якій готують продукти, йде частина мікроелементів, таких як кальцій та залізо. При очищенні продуктів втрачаємо до 80% цинку при помелі зернових і 50% при шліфуванні рису. Ось чому я рекомендую вживати хліб грубого помелу та коричневий рис, у якому в 15 разів більше селену в порівнянні зі звичайним.

Намагайтеся овочі та фрукти вживати сирими або готуйте їх без води. Намагайтеся їжу готувати на пару або з нетривалим часом у мікрохвильовій печі. Якщо ж страву просто необхідно готувати тривалий час у воді, тоді постарайтеся трохи підсолити воду, а каструлю тримати в закритому стані під час приготування. Відвар із приготовлених продуктів використовуйте для приготування супів, соусів, підлив. А ось у продуктах, приготовлених на фритюрі, вітамін Е практично відсутній.

Закладку фруктів для приготування компоту проводите в кінці варіння, це дасть можливість скоротити втрату вітамінів, та й компот буде ароматнішим.

Дотримуючись простих, перевірених часом правил хорошого збалансованого харчування, ми значно збільшуємо надходження вітамінів та мінеральних речовин із продуктами в організм.

Насамперед, потрібно постаратися вживати менше жирів, особливо тих, що присутні в м’ясі, вершках, сирі. Краще вживайте не жирні сорти м’яса, молоко 2,5-3,2% жирності, кефіри та кисле молоко, знежирений сир.

Обмежте вживання вуглеводів, особливо цукру в чистому вигляді, а також постарайтеся зменшити застосування солі та інших прянощів.

Якщо не можете повністю прибрати з раціону алкогольні напої, постарайтеся зменшити їх кількість до мінімуму. А ще краще прагнете кількох безалкогольних днів на тиждень.

Включайте у своє меню більше фруктів та овочів. Намагайтеся вдаватися до 1-2 розвантажувальних овочево-фруктових днів протягом тижня.

Постарайтеся включати до раціону хліба грубого помелу, а також коричневий рис.

Замініть солодкі газовані напої в раціоні на натуральні соки, очищену негазовану воду.

І все ж рано чи пізно настає час, коли потрібно вдаватися до вживання та таблетованих вітамінів. Хотів би Вам запропонувати низку рекомендацій при їх купівлі та вживанні.

Перед застосуванням отримайте консультацію у спеціаліста. Найкраще якщо це буде лікар, а не працівник аптеки у якого Ви купуєте препарат.

Віддавайте перевагу препаратам, які виробляють відомі фірми. що зарекомендували себе з позитивного боку ринку, оскільки вони дотримуються стандартів під час виготовлення препаратів. Буде добре, якщо на упаковці стоятиме знак відповідності або якості, це говорить про підвищений контроль якості за випуском препаратів. Але остерігайтеся підробок. Адже відомо чим розкручена марка фірми, тим більше підробок її продукції.

Приймайте тільки кількість препарату, яка вказана на упаковці і рекомендована лікарем.

Не давайте дітям препарати, призначені для вживання дорослими, адже доза в таких препаратах дуже висока для дітей. Особливо обережно потрібно вживати такі вітаміни вагітним жінкам і мамам, що годують. Адже не секрет, що передозування вітамінів, особливо вітаміну А, може ускладнити пологи.

Вибирайте вітаміни лише натурального походження, які повністю виділені з овочів та фруктів, морських водоростей, трав, оливкової олії, риб’ячого жиру тощо. Не забувайте зберігати препарати подалі від дітей. Вживання препарату проводите у суворій відповідності до анотації до препарату.

- Advertisement -
- Advertisement -