Жінка – істота особлива.
Природа влаштувала нас інакше, ніж чоловіків: ми по-іншому мислимо, сміємося, плачемо, приймаємо рішення, хворіємо та одужуємо. А ще ми уважніше ставимося до свого здоров’я і тому більше віримо в різні міфи. Наприклад, такі…
1. Жінці легше схуднути?
На жаль, складніше. Так уже влаштований наш організм: по-перше, природа подарувала жінці вдвічі більше жирових клітин, ніж чоловікові — таки на нас лежить відповідальність за майбутніх дітей. По-друге, у жінок більше місць, куди можна відкласти жир (їх ще називають жировими депо) – це живіт, стегна та груди. Чоловічий організм влаштовує «поклади» лише області живота. Можна сказати, що ми, жінки, від природи витриваліші, але повненьким від цього не легше.
Ще один нюанс: чим старша жінка, тим складніше їй схуднути. Після сорока років гормональна система перебудовується: у цей час функція яєчників згасає і їхню «роботу» частково перебирає жирова тканина. Звичайно, організм намагатиметься зберегти її і по можливості накопичити – тому в період менопаузи багато жінок так швидко втрачають форму. Який вихід? Стежити за собою з молодості нам простіше не одужувати, ніж потім худнути.
2. Геморой – не жіноча хвороба?
Це неправда, ніби на геморой на хворіють лише чоловіки. Знайомий з ним і жіноча стать — всупереч поширеній думці жінки та чоловіки страждають на цю хворобу приблизно однаково.
У жінок геморой часто пов’язаний із вагітністю та пологами – у цей час навантаження на органи тазу зростає у багато разів. Ті, хто народжує, стикаються з цією неприємною болячкою в 5 разів частіше, ніж не народжували. До речі, тут важливий і вік: якщо жінка народжує після 30 років, вона має набагато більше шансів «познайомитися» з гемороєм, ніж у тих, хто заводить дитину у двадцятирічному віці. «Геморойний» час, коли потрібно бути особливо уважною — останній триместр вагітності.
Ще одна «жіноча» причина виникнення геморою – це, даруйте, хронічний запор. За статистикою ми стикаємося з цією проблемою в 3 рази частіше ніж чоловіки, а під час вагітності на запори скаржаться до 55 відсотків жінок.
Щоб звести ризик розвитку геморою до мінімуму, запам’ятайте кілька простих, але важливих правил. Намагайтеся не піднімати ваги. Використовуйте м’який туалетний папір і по можливості після кожного відвідування туалету вирушайте в душ. Якщо у вас сидяча робота, частіше переривайтеся, щоб пройтись. Не захоплюйтесь гарячими ваннами.
Щоб покращити роботу кишечника, їжте овочі та фрукти, багаті на клітковину — капусту, моркву, помідори, кабачки, гарбуз, яблука тощо. Не забувайте про горіхи, вівсяну кашу, хліб з висівками.
3. Пологи роблять нас молодшими?
Ах, якби це було правдою! Але вагітність та пологи – важке випробування для жіночого організму. Всі сили він кидає на розвиток майбутньої дитини: у матері в цей час погіршується стан зубів і волосся, шкіра стає жирнішою, розвиваються різні болячки і дають про себе знати хронічні недуги, що досі тихенько дрімали в організмі. Нічого, що «омолоджує» у всьому цьому немає і бути не може. Поширена думка, ніби з кожними новими пологами жінка розцвітає все більше, теж дуже суперечлива.
Однак якщо пологи і не роблять нас молодшими, то, як вважають французи (а деякі вчені з ними погоджуються), можуть загальмувати старіння. А ще вчені з Річмондського університету встановили, що після пологів у жінок покращується пам’ять та підвищується здатність до навчання. Справа тут у статевих гормонах, що у великій кількості виробляються під час вагітності — саме тому кажуть, що пізні пологи фарбують жінку. Що ж, у цьому є певна частка істини. Однак не варто забувати і про те, що пізня вагітність – серйозний ризик і для матері, і для майбутньої дитини.
4. Якщо у сім’ї немає дітей, винна дружина?
Це не так. Якщо пара не може завести дитину, лише у третині випадків справа у жіночому безплідді. Ще в 30 відсотках причина виявляється в чоловікові, а в 5-7 відсотках її взагалі не вдається встановити – лікарі називають це явище безпліддям неясної етіології. В інших випадках виявляється, що лікувати від безпліддя потрібно подружжя. Виходить, що чоловік винний у відсутності дітей анітрохи не менше ніж жінка. Хоча, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, причин чоловічої безплідності менше, ніж жіночої — 16 проти 22. Фахівці ВООЗ вважають, що чоловіків потрібно обстежити в кожному випадку безплідного шлюбу, не чекаючи, поки буде виключено всі «жіночі» причини.
5. Біль у критичні дні – це нормально?
Зовсім ні. «Завдяки» цьому міфу багато жінок чекають критичних днів зі страхом, а коли ті нарешті приходять, і зовсім випадають із активного життя. Насправді менструації болючі далеко не у всіх жінок і лише 4-5 відсотків стикаються з дуже сильним болем.
Тим, хто у критичні дні страждає від неприємних відчуттів (у тому числі й болю), треба пам’ятати: фізичні навантаження та емоційні переживання погіршують цей стан.
Біль буває різним, у тому числі і в критичні дні. Зазвичай болючі відчуття починаються за пару днів до менструації, тривають всього 1-2 дні на самому її початку і проходять, якщо прийняти болезаспокійливий засіб (краще на основі парацетамолу або гомеопатичний).
А ось сильний біль – тривожний дзвіночок. Якщо вона не відпускає після прийому ліків, характером нагадує сильні сутички, мучить протягом 4-5 днів, а менструація при цьому рясна, потрібно повідомити про свої проблеми лікаря і зробити УЗД. Біль під час менструацій – один із основних симптомів ендометріозу, відкладати лікування якого небезпечно. Причина болю може бути і в гормональних порушеннях, і в прихованому запаленні, і пухлини матки.
Факти
• у чоловіків кров густіша і не буває целюліту
• жіноча шкіра тонша і сухіша, ніж чоловіча
• чоловіки дихають глибше, але частота дихання у них рідше
• від наркозу жінки відходять легше, ніж чоловіки.