Поговоримо про лазню, тим більше, що це особливо доречно в зимовий час, коли хочеться з морозця погрітися та попаритись.
Сьогодні можна скористатися послугами лазні сільської, громадської міської, так званої сауни, фінської лазні, японської лазні, турецької і так далі. Що ж ми отримаємо за свої гроші в кожній з них?
Такі різні лазні…
Національні лазні – російська, фінська, турецька, японська, ірландська, римська тощо – відрізняються, по суті, лише вологістю у гарячому приміщенні та способом вентиляції. У знаменитих турецьких лазнях повітря в лазні настільки вологе, що крізь пару майже нічого не видно.
Традиційна японська “фуро” – діжка з гарячою водою або звичайна гаряча ванна. Її регулярно приймають безліч людей, причому не лише японці. Недолік “фуро” (і меншою мірою турецьких лазень) в тому, що через високу теплопровідність води максимальна температура в цих лазнях, а отже, і весь банний ефект менший, ніж у російській або фінській лазні.
У російській лазні безперервну вентиляцію замінює обряд підготовки парної: сильний і звичний до жару знавець банного ритуалу заходить у парну, черпачком накидає в кам’янку води і, розмахуючи простирадлом, змішує розпечені верхні шари повітря з холодними нижніми. Він змушує несвіже повітря в парній перемішатися, від нагрівання розширитися і через відчинені двері вилетіти геть. Після цього двері закриваються і процедура повторюється – з тією різницею, що пара створюється вже для людей, а тому у воду часто додають трав’яні настої (наприклад, аптечної ромашки, м’яти), квас або пиво. Двері в парну за правилами техніки безпеки відчиняються завжди назовні і не мають клямки, тому коли той, хто готує парну, розмахує простирадлом, хтось ще повинен тримати двері. Інакше вона під натиском розпеченого повітря відкриється та випустить пару.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Туди заходять обов’язково у шапочках, щоб не обпалило вуха, і з рушниками, на які можна буде сісти чи лягти (і не обпалити щось про гарячі дерев’яні рушники). Віники в перший захід не потрібні. Проходять люди по парилці обережно – кожен крок віддається розпеченою хвилею пари, – і розсаджуються або лягають по полатях. Банщик бере простирадло або величезний віник-орало і, розмахуючи ним, опускає на людей зверху розпечене повітря. Затамувавши подих, вони витримують кілька хвиль розпеченого повітря, і по одному, по два збігають – стрибають у холодний басейн.
Пара кісток не ломить
Останнім часом особливо уважно досліджувався позитивний вплив сауни на стан людини. Тепла пара відкриває пори шкіри та очищає тіло. При потіння виводяться шлаки, ефективніше відбувається терморегуляція, шкіра очищається від жиру та мертвих лусочок епідермісу.
У давнину вважалося, що лазня (а по-сучасному – сауна) краще за будь-які ліки виганяла хворобу з людини за короткий термін. Окрім закладу для відновлення сил, сауна перетворилася ще й на місце, де можна зняти втому, розслабитись та поспілкуватися. Тим не менш, основні характеристики сауни залишилися незмінними і з часом навіть покращилися. Приємне тепло, можливість, що сприяє повному розслабленню. Приголомшливе відчуття чистоти та відмінного самопочуття може дати лише сауна.
Рекомендується відвідувати сауну як оздоровчий та профілактичний засіб для відновлення працездатності після значних фізичних та психічних напружень, посилення захисних сил організму, а також для лікування початкових стадій багатьох захворювань нервової, серцево-судинної, сечостатевої, травної систем, шкіри, опорно-рухового апарату, порушень обміну речовин.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Під впливом сауни зникають біль у м’язах та почуття втоми, яке пов’язане зі швидким видаленням з м’язів молочної кислоти та подальшим інтенсивним перетворенням її на глікоген – одне з джерел енергії для м’язової діяльності.
Треба враховувати ще дві обставини, що впливають на ефект сауни, що відновлює. По-перше, чим більший стаж парника, чим звичніша для нього ця процедура, тим більше стимулюючого впливу виявляється на організм. По-друге, у всьому потрібна міра. Не варто змагатися в тому, хто витримає вищу, або навпаки, низьку температуру. Тільки в тому випадку, якщо відвідування сауни буде не епізодичним, а стане складовою звичайного способу життя, можна говорити про її стійкий оздоровчий ефект.
Банька при остеохондрозі
Найбільш прийнятною при лікуванні остеохондрозу хребта та захворювань суглобів є сухоповітряна фінська сауна. Для неї характерні висока температура повітря (до 90-100 ° С) і відносна низька вологість (10-15%). Сауну називають потельнее, т.к. сутність її дії визначається ступенем потіння, а єдиним способом запобігання перегріванню організму є випаровування поту. Таким чином, потіння в сауні не тільки рясна, але й високоефективна.
Організм, що перебуває у потільні, природно відповідає на тепловплив розширенням судинної та капілярної системи. При цьому до хворого хребта та суглобів надходить достатня кількість крові, яка сприяє зменшенню болю та регенеративним (відновним) процесам. При термічній дії сауни відбуваються болючі “випоти” із суглобів, що сприяє поліпшенню та відновленню його функцій. У народі кажуть: “Через піт виходить хвороба”. Збільшення припливу крові до хребта та суглобів може викликати різкі болі, але підвищення циркуляції сприяє посиленню відновлювальних процесів у суглобах.
Зима – час для лазні. З легким паром!
При перших відвідуваннях сауни треба бути досить обережним: не можна перебувати в сауні надто довго, спочатку краще лягати на нижню полицю і охолоджуватись тільки душем або в теплому басейні. Більшість хворих на остеохондроз спостерігаються патологічні зміни у м’язах, зв’язках, хрящах і кістках хребта. У цих випадках застосування термотепла покращує кровопостачання м’язів та зв’язок. При таких змін показано лікування положенням лежачи на полиці.
Що взяти до сауни?
1. Простирадло;
2. Рушники;
3. Банні шльопанці;
4. Шапочку вовняну, яка в сауні захистить волосся від пересушування;
5. Поживний крем, щоб змастити повіки та захистити їх;
6. Термос;
7. Поживні маски, кефір, мед, морську сіль, косметичну глину.
Банна церемонія
Перед сауною потрібно прийняти душ, але без мила, яке змиває жирову плівку, яка захищає нашу шкіру від пересихання. Але не в жодному разі не мочіть голову перед заходом у парну, щоб не викликати перегріву голови. Після чого треба насухо обтерти тіло. Обов’язково надягніть на голову рушник або спеціальну шапочку – це попередить можливий тепловий удар. Зайшовши до парної, не лягайте на верхню полицю, оскільки до температури треба звикати поступово. Краще полежати внизу у горизонтальному положенні, розслабивши м’язи. Причому лягти необхідно так, щоб ноги знаходилися трохи вище голови. Чи не розмовляйте, постарайтеся максимально розслабитися.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Перший захід повинен тривати не більше 10 хвилин, але якщо у вас за п’ять хвилин потемніло в очах, виходьте – у кожного організму свої особливості. Вставати з полиці треба спокійно, заздалегідь посидівши кілька секунд. Після першого заходу вирушайте під холодний душ або басейн (10-25 градусів), після чого непогано прийняти гарячий душ протягом півтори хвилини.
Потім відпочинок 20 хвилин. Можна випити чай із медом, квас, мінеральної води, відвар із трав. Краще вирушайте на 15 хвилин до масажиста, який зробить оздоровчий масаж.
Банні процедури для краси
У сауні від пари шкіра стає м’якою, гладкою та бархатистою. У такі хвилини ідеально накладати маски. Основний закон банних масок – застосування їх тільки чисте, розслаблене тіло. Використовуються маски у перервах між парними, які становлять щонайменше 15 – 20 хвилин. Пори відкриті і готові інтенсивно вбирати цілющі речовини. У лазні можна, звичайно, застосовувати готові креми та маски, пропоновані нам різними косметичними фірмами. Але я б радила залишити їх для домашніх процедур, а в лазні побалувати своє тіло масками з натуральних продуктів.
Ціль відлущувальної маски – глибоке очищення шкіри, усунення мертвих шкірних клітин. Відмінний відлущуючий засіб – кавова гуща, яка залишається в кавнику або кавоварній машині. Для м’якості в гущавину можна додати столову ложку розпареного окропом геркулеса. Для очищення жирної шкіри будь-яку маску слід додати сіль і соду в рівних пропорціях. Для очищення грубих ділянок тіла – підошв, ліктів, колін – пом’якшіть їх невеликою кількістю лимонного соку та натріть сумішшю солі та соди.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Після відлущування шкіра готова для поживних і зволожуючих масок. Відмінна геркулесова маска: геркулес заварюють молоком або водою, додають оливкову олію та жовток. Молочна маска складається із суміші сиру та сметани. Дуже приємна процедура – зволоження тіла свіжим кефіром. Для поживних масок придатні практично всі овочі та фрукти.
Поживні маски:
1. Натерти на дрібній тертці 1-2 яблука, додати 1 ст. ложку сметани та 1/2 ч. ложки меду. Маска добре живить та зволожує шкіру. Нанести її на обличчя та шию на 15 хвилин, потім змити теплою водою.
2. М’якуш банана розтирають з однією чайною ложкою вершків і ? чайної ложки картопляного крохмалю. Маску наносять на 20 хвилин, потім змивають прохолодною водою.
3. Дві чайні ложки рисової муки перемішати з медом, додати вершки. Маску нанести на обличчя на 20 хвилин. Така маска ефективна для шкіри, що старіє.
4. Розтерті вівсяні пластівці змішують зі свіжим молоком до консистенції сметани. Маску наносять на обличчя на 15 хвилин, змивають теплою водою.
5. Одну столову ложку зерен пшениці змішати з чайною ложкою рослинної олії, краще за виноградну. Маску нанести на обличчя, тіло. Змити за 15 хвилин.
6. Сирна маска для обличчя. 2 ст. л. свіжого сиру добре розтерти з сирим жовтком і кількома краплями перекису водню. Маса має бути без грудок і не надто густа. Накласти її на обличчя та шию. Через 15-20 хв змити холодною водою. Така маска для обличчя оживляє шкіру і робить її трохи світлішою. Сирну маску можна застосовувати досить часто.
Гарні маски з огірка, помідора, гарбуза, банана, ківі. Овочеві та фруктові маски особливо насичені вітамінами.
Чудово пом’якшує та тонізує шкіру мед, але з ним потрібно бути надзвичайно обережним тим, у кого близько розташовані судини.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Правила для банних масок
Існує помилкова думка, що маски краще вбираються в парній. При високій температурі маски не вбираються, парна спрямована на потовиділення, віддачу вологи, а не всмоктування. З першими краплями поту маска зійде, порушивши гармонію парних запахів. Між парними можна повторювати найбільш приємні для вашої шкіри маски, а можна сміливо експериментувати – накладати різноманітні поживні речовини.
Після циклу банних процедур не рекомендується втирати крем у тіло, як ми це робимо після щоденного душу.
Дуже важливо правильно підготувати тіло до масок. Після парної необхідно облитися холодною водою. Для терморегуляції шкіри потік води повинен бути рясним, і тому купання в басейні та обливання з тазика ефективніше за душу. Не пересилуйте себе – якщо вам здається жахливою навіть думка про крижаний басейн, промийте прохолодною водою. Потім, промокнувши тіло рушником, не витираючись насухо, масажними, м’якими, круговими рухами нанесіть маску і полежіть нерухомо, заплющивши очі.
Після другого заходу в сауну на 10-15 хвилин (можна з віниками) знову холодний душ, відпочинок та третій захід. Потім настає заслужений відпочинок, можна відвідати солярій. До речі, людям, які страждають надмірною вагою, краще робити більшу кількість заходів у сауну, але меншу тривалість.
Щодо їжі, то тут та сама порада – хочете, щоб скинуті кілограми пішли і не повернулися, не їжте в сауні взагалі. Цикл процедур у сауні займає 2-3 години, можна і потерпіти, зате ефект очевидний.
Щоб лазня або сауна була приємніша і ефективніша, використовуйте ефірні олії. Достатньо 4-5 крапель, розведених у склянці води. Виплескувати цю суміш на камені – і отримуєте задоволення.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Яку олію вибрати?
Апельсин. Підвищує настрій і вважається чудовим антидепресантом.
Лимон. Діє так само, як і апельсинове масло, але більш виражене та сильно. Тонізує та вселяє впевненість у собі.
Ялиця.Підсилює терпіння та витримку, а також концентрацію уваги. Крапля ялицевої олії в сауні – саме те, якщо після приємних процедур на вас ще чекають справи.
Чебрець, шавлія – відмінно допоможуть, якщо у вас бронхіт.
Лаванда. Допомагає зняти напругу після складного дня, розслабитися та отримати задоволення від водних процедур.
Евкаліпт. Відмінно позначається на шкірі, роблячи її м’якою та шовковистою.
Полин. Знімає напругу – як нервову, так і м’язову. Його не завадить додавати в сауну дратівливим і різким людям – одразу стануть спокійнішими та миролюбнішими.
Ялина. Бадьорить, енергійний аромат вселяє впевненість у власних силах, завтрашньому дні та людях, а також налаштовує на дружнє спілкування.
М’ята.Незамінна при нежиті та застуді. Освіжає та прочищає дихальні шляхи.
Якщо ж Ви хочете робити масаж з ефірними оліями, важливо врахувати, що чоловікам та жінкам підходять різні олії.
Отже, жіночі ефірні олії – дудника, бергамоту, герані, лаванди, майорану, мандарину, розмарину.
Чоловічі ефірні олії – анісу, базиліку, пачулі, кардамону, сандала, кедра, лавра.
Зима – час для лазні. З легким паром!
Зміцнення волосся у лазні
1.Побалуйте волосся маскою, яка може їм відновити сили, а після – ополосніть відваром трав, який надасть їм шовковий блиск. Зміцнююча та поживна коньячна маска стала вже класичною: 1-2 жовтки (без плівок) змішайте з 1-2 ст. ложками оливкової або кукурудзяної олії та 1-2 ст. ложками коньяку, що підсилює приплив крові до поверхні шкіри. Нанесіть суміш по проділах на шкіру голови і на волосся добре помасажуйте голову пальцями; одягніть пластикову шапочку і укутайте голову теплим рушником на 30 хвилин, змийте маску звичайним шампунем або яєчним жовтком, а потім промийте волосся відваром липи або м’яти.
2. 2 жовтки, 1 год. вітаміну А та Е. Цю маску через 20 хвилин змивають шампунем.
3. Трав’яна маска: рівні частини коренів та листя кропиви, берези та мати-й-мачухи, шишки хмелю, квіти календули. Все подрібнюється і заварюється (одна жменя суміші на 1 л окропу), настоюється, проціджується, потім втирається у шкіру та волосся ватним тампоном.
Не забудьте про віник
Зима – час для лазні. З легким паром!Віники бувають різними. Їх роблять самостійно або купують просто у лазні. Для першого разу варто зробити (або вибрати) універсальний березовий віник, в міру великий, пухнастий, з не дуже товстими та жорсткими лозинами. Щоб віник швидко не обсипався, його перед першим застосуванням замочують хвилин на двадцять у теплій воді, потім на десять – у гарячій. Банщик (або виконуючий його обов’язки) віником забирає зверху гаряче повітря і хвилею опускає на лежачого. Двома вологими віниками опахує його від хребта в сторони та вздовж кінцівок, погладжує вздовж тіла, притискає на кілька секунд до попереку.
Помилки, яких слід уникати при відвідуванні сауни:
Сидіти на нижній, найхолоднішій лаві, щоб пробути в сауні довше.
Сидіти на верхній полиці, звісивши ноги вниз, а голову тримаючи під стелею.
Не виходити в холодне приміщення або розгулювати
там в одязі. Це знижує ефект загартовування.
Приймати у сауні алкоголь. Кровоносні судини, і так розширені, можуть розширитися до загрози колапсу.
Після сауни поринати у басейн не змивши з себе піт. Це не гігієнічно.
Плавати між заходами в сауну та після неї. Тиск води може завдати шкоди розширеним судинам.
Розчісувати волосся у сауні. Це шкідливо для волосся.
Болтати в сауні. Це місце розслаблення, і розмови можуть стати на заваді людям, які шукають тут спокою.