Зимова дієта

- Advertisement -

Час холодів, шуб, ожеледиці, зниження фізичної активності породжує гостру потребу позбутися вічної темряви та холоду.

І компенсуємо нестачу світла та тепла ми найчастіше не ендорфінами, отриманими в басейні або на танцях, а шоколадками та рясними трапезами.

Але, як не дивно, саме взимку, коли наш організм гостро потребує вітамінів, набагато важче взятися не за тортик, а за яблучко чи моркву. Ще б пак, сил на їхнє пережовування йде так багато, а цих самих сил у будь-якої з нас зараз – як у кошеня. І ось результат – навесні ми приходимо видихлими, блідими і приречено зітхаючими: «Що вдієш, авітаміноз, зміна біоритмів». Тим часом, цей авітаміноз – наших рук справа. І зимова постійна втома не стільки наслідок нестачі світла, а незбалансованого харчування. То може, візьмемо себе до рук і станемо «королевами балу» серед похмурих співвітчизників? Один раз на рік можна!

Взимку ми віддаємо перевагу м’ясним, макаронним та борошняним стравам – тобто перевищуємо норму споживання вуглеводів та тваринних жирів. Замість свіжих овочів та зелені у нашому раціоні переважають варено-тушковані та консервовані продукти з недостатньою кількістю вітамінів, ферментів, фітонцидів та інших сполук. Ми поїдаємо багато солінь, маринадів, недолік яких у тому, що зростає сольове навантаження на організм. А варення та повидло замість свіжих фруктів створюють надлишок цукру. Дефіцит вітамінів та мінералів, а також надлишок кислоти сприяють зниженню імунітету та появі зайвої ваги.

Як правильно харчуватися взимку
Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?
Вольовим зусиллям знижуємо частку вуглеводної їжі та її рахунок збільшуємо норму свіжих овочів – щодня як мінімум 400 грамів, крім картоплі.

Буряк, морква, редька, квашена капуста – просто джерело вітаміну С, калію та інших. До речі, не забувайте про свіжі овочеві соки. Якщо таких немає, при виборі віддавайте перевагу не консервованим, а свіжозамороженим. Вміст корисних речовин у таких овочах не менше, ніж у свіжих, і набагато більше, ніж у консервованих. Але не забувайте: при багаторазовому розморожуванні овочі втрачають свою біологічну цінність. У магазині візьміть пакет до рук і згадайте: овочі чи ягоди повинні розташовуватися окремо друг від друга. Якщо суміш є одним замерзлим пластом, це означає, що він був розморожений і знову заморожений, такий краще не купувати. До речі, коли розморожуватимете ягоди, після декількох хвилин розморожування пересипте їх цукром – так вони не втратить своєї консистенції та соку. Овочі краще готувати в пароварці, варити з мінімальною кількістю води, на маленькому вогні та невелику кількість часу. Більшість свіжозаморожених овочів можна починати готувати без розморожування.

Для забезпечення достатньої кількості білка, кальцію, вітамінів B2 та A, зверніть увагу на молочні, а краще – кисломолочні продукти. Крім білка, вони, як правило, містять волокна, біфідо-і лактобактерії, що сприятливо позначиться на стані вашого травного тракту і, як наслідок, підвищать імунітет.

Але не варто думати, що краще зовсім відмовитися від жирів – взимку вони потрібні як ніколи. Коли занадто жирна їжа може знизити імунітет, дієта з занадто низьким вмістом жиру не дає організму необхідну кількість жирних кислот. Поліненасичені олії дуже корисні. Бобові, горіхи, рослинні олії та морепродукти – смачні, цінні та корисні для організму. Якщо ви любителька яєчні вранці, не відмовляйтеся від улюбленої страви, але знайте, що норма – 4 яйця на тиждень, аж надто багато в них холестерину, а краще переходьте на перепелині. І, звичайно, не забувайте про вітамінно-мінеральний комплекс!

Що пити
Згадайте: ранок, офіс, початок дня. Що ви робите насамперед, як тільки зняли верхній одяг? Правильно, йдете до кавоварки чи чайника. Хто б сперечався – кава бадьорить, чорний чай зігріває душу та тіло. Тільки при вживанні кави після підйому сил настає занепад енергії, який тримається дуже довго. А ось зелений чай і бадьорить і зігріває, містить біофлавоноїди – антиоксиданти, які виводять з організму вільні радикали, благотворно впливають на судини та посилюють дію аскорбінової кислоти. Та й вітаміну С разом із вітамінами групи B, мікроелементами, харчовими волокнами, пігментами, органічними кислотами, ферментами та алколоїдами, що піднімають загальний тонус організму, у зеленому чаї чимало. Завдяки цьому зелений чай має антимікробну, противірусну та відновлюючу дію та зміцнює імунну систему.

Чи не хочете чай? Пийте відвари, настої, морси тощо. – краще саморобні, з мінімальним вмістом цукру (спробуйте зварити їх без цукру чи на фруктозі) та без консервантів. Наприклад, відмінним тонізуючим та імунностимулюючим засобом є відвар шипшини – взяли жменю сухих плодів, заварили в термосі та на ранок енерготонік готовий.

До речі, важливіше навіть не те, що пити, а скільки. Тільки організм, що отримав достатню кількість рідини, може бути здоровим. Норма – від півтора літрів на день, причому, кава та чай рідиною не вважаються.

Якщо ви займаєтеся спортом
При заняттях спортом взимку особливо важливо підтримувати свій імунітет – адже організм зазнає додаткових навантажень. Вітаміни у будь-якому вигляді – ваша перша потреба. Оскільки під час тренувань збільшене споживання кисню може збільшити кількість вільних радикалів, обов’язково потрібно вживати антиоксиданти. Одним з найвідоміших і найефективніших є вітамін С. Його найкращими натуральними джерелами є солодкий перець, цитрусові (і соки з них), полуниця, ківі та броколі. Не забувайте і про інші важливі компоненти для сильної імунної системи: цинк, залізо та вітаміни B6 і B12. Також пам’ятайте, що після серйозного тренування зазвичай кілька годин імунітет дещо знижений, тому протягом цього часу краще уникати натовпу та контактів із хворими людьми.

Турбота про красу
Недосипання, холод, нестача сонця, сухе повітря приміщень, шкідлива їжа та алкоголь роблять нашу шкіру пересушеною, роздратованою, переважно сірого відтінку. Щоб повернути особі свіжий колір, спробуйте антистресовий коктейль, він включає незамінні амінокислоти, аскорбінову кислоту і вітамін С. Наприклад, зробіть “Коктейль краси”. Візьміть склянку знежиреного молока (амінокислоти), додайте|добавляйте| до нього 1 ст.л. порошку пивних дріжджів (комплекс вітамінів В), 2 ст. меду (мікроелементи та цукру), 100г будь-яких свіжих фруктів або ягід (вітамін С) і збийте в міксері.

Харчування при застуді
Людина є те, що вона їсть. І якщо їжа може спричинити хвороби, цілком логічно, що й лікувати їх під силу їжі. Загальновідомий антимікробний та ефект часнику. Такий же ефект мають гірчиця і хрін, що додаються в страви, а також гострі спеції, чорний і червоний перець. Відмінний засіб для зміцнення імунітету – сало! У ньому міститься велика кількість арахідонової кислоти. Ця поліненасичена жирна кислота необхідна міцності імунітету. Тож тоненький шматочок сала тільки зміцнить ваше здоров’я!

За перших ознак нежиті знайдіть у собі сили приготувати гарячий міцний курячий бульйон з дрібно нарізаним часником

Якщо ви вже підхопили застуду, пийте напої, що містять вітамін С (допомагає організму впоратися із запальним процесом), цинк (необхідний для вироблення антитіл та для здорової імунної системи, його недолік збільшує вразливість організму, а раннє лікування грипу таблетками цинку скорочує тривалість захворювання на декілька) днів). Їжте часник і перець чилі, пийте глінтвейн та гарячі напої, вони збільшують температуру слизових оболонок, вбиваючи віруси грипу.
Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?

Спробуйте, наприклад, ягідний морс: треба взяти 150 гр. цукру, 1л. води. Ягоди перебрати, промити та розім’яти, через марлю віджати сік. Мезгу, що залишилася, залити гарячою водою і кип’ятити 10 – 20 хв. Відвар процідити, розчинити у ньому цукор. Можете скуштувати наступний цілющий напій: у склянку гарячої води покласти кілька шматочків лимона, додати ложку меду та кілька гілочок розмарину для аромату. Цей напій допомагає позбутися вірусу та пом’якшить горло.

Щоб підбадьоритися
Взимку, здається, навантажень так багато, а радощів так мало. Втомлюєшся неймовірно. Щоб наших сил вистачало не тільки на те, щоб носити шуби та чоботи, обов’язково висипайтеся та балуйте себе приємними враженнями. Не варто сидіти вдома, мотивуючи самітництво шаленою холодом. Вечір у приємній компанії, нова прем’єра, сальса у нічному клубі – вам точно стане спекотно та добре. Ну а якщо нічого не тішить, настав час підтримати себе якимось засобом. Тільки не харчовою добавкою, що наполегливо впихається нам тітонькою, сайтом або доброю провізоршою, що отримує відсоток від компанії – виробника добавок. Спробуйте народні, звідані засоби (тільки можливо перед цим варто проконсультуватися з лікарем, засоби народної медицини – не таблетка, але і не їжа).

Для тих, хто любить гаряче, підійде такий рецепт: кілограм вимитих кедрових горішків у шкаралупі засипати кілограмом цукрового піску та залити літром горілки. Настояти три дні у темному теплому місці, періодично струшуючи. Червоно-коричневу рідину, що утворилася, злити, горіхи ще раз залити такою ж кількістю горілки. Так повторити тричі. Змішати три ці бальзами. Приймати по 1 ст. тричі на день до їди протягом трьох тижнів.

Якщо ви категорично не приймаєте алкоголь навіть у ліках, спробуйте взяти по 200 г кураги, родзинок, в’яленого інжиру та чорносливу без кісточок. Подрібнити все січкою (через м’ясорубку не пропускати). Додати ядра 25 подрібнених, але не розчавлених горіхів і перемішати. Зберігати в добре закупореній скляній банці в холодильнику. Приймати по 1 ст. на день, запиваючи склянкою кефіру або кислого молока. При загальній слабкості організму рекомендується заварити траву мати-й-мачухи та пити як чай, також можна їсти кизил та ягоди жимолості – теж корисні при втомі.

Так що зима – це саме час піклуватися про себе, стати і бути здоровою та красивою. Час, умови та можливості для цього є!

- Advertisement -
- Advertisement -