Як правильно використовувати банний потенціал

- Advertisement -

За довгу історію людство не придумало кращого способу розслабитись, ніж лазня.

Відвідування лазні зміцнює організм і зціляє багато хвороб, причому це той рідкісний випадок, коли лікування в задоволення. Мало того, що лазневі процедури – це загартування для організму, воно є і гімнастикою для кровоносних судин.

Історик Володимир Костомаров писав, що для російських лазня була основними ліками від усіх хвороб. “Як скоро російський почуватиметься нездорово, відразу поспішає в лазню і париться”. Секрет традиційної російської лазні – у дерев’яній парній, грубці-кам’янці та вінику. Парна має бути чистою, просушеною та провітрюваною – тільки в такому приміщенні жар стає м’яким і легким. Для жару в грубку “підкидають” воду, але в невеликій кількості – не більше 200-300 гр. У воду додають ефірні олії чи настої лікувальних трав: м’яту, евкаліпт, ялицю, хвою. Висока концентрація добавок може спричинити головний біль. Визначити міру досить легко – трав’яний запах не повинен “перебивати” аромат гарячого дерева. Можна хлюпати на кам’янку хлібним квасом або пивом. Пар не повинен сушити носоглотку людині, яка перебуває на верхній полиці, – це найвірніший спосіб “дегустації” парної. На стіни можна хлюпати хвойної настойки – це корисно для органів дихання і відмінно знімає стрес.

Цілющі віники

Унікальний атрибут російської лазні – віник. Березовий віник – класика банного жанру. Він знімає напругу з м’язів та суглобів, пом’якшує шкіру. Його ароматний дух рекомендований тим, хто часто хворіє на бронхіти. Дубовий віник – жорсткий та ядрений. Їм не варто користуватися тим, чия шкіра відрізняється особливою чутливістю. Зате розпарене листя дуба відмінно “оброблять” жирну шкіру. Дубовий віник знімає стрес і ефективно бореться із підвищеним артеріальним тиском. Масаж хвойним, ялицевим або ялівцевим віником “пробирає” глибоко, позбавляючи болю в хребті та суглобах. Ці екзотичні віники вибирають ті, хто хоче втратити зайві кілограми. Евкаліптовий віник – профілактичний засіб від частих застуд, нежиті та кашлів. Липовий віник стимулює роботу нирок і позбавляє частих мігрені. Віник з пижма підійде жінкам, які страждають на порушення менструального циклу і розлад сечового міхура. Влітку в будь-які віники додають низку та шавлію, полин і м’яту, кропиву та лопух.

Перед використанням віник необхідно “запарити”. Сухий віник на хвилину опускають у гарячу воду. Потім його прогрівають на печі, щоб листя розпрямилося.

Суха фінська пара

У фінській лазні відсутня вологість, а розпечена грубка нагріває повітря до високих температур. За температури 120 градусів вологість не перевищує 15 відсотків. “Гурмани сауни” згодні зі скандинавськими жителями, які стверджують, що суха пара найздоровіша, а паритися, згідно з приказкою, може кожен, хто здатний дійти до сауни. Вважається, що сауна менш втомлює і в ній легше дихається. Вона – добрий засіб для боротьби з мікробами, що потрапляють на шкіру із зовнішнього середовища. Однак сауна серйозне навантаження на серцево-судинну систему. З незвички сухий жар може обпекти. Деякі лікарі не рекомендують сауни тим, хто не привчений до них з дитинства, доводячи їхню несприятливу дію на носоглотку та дихальні шляхи.

“Фінська лазнева церемонія” так само, як і російська лазня, включає кілька заходів у парну, холодне обливання або холодний басейн. Віник у сауні замінюють скребки: щітки, пластмасові рифлені долоні або махрові тверді рукавиці. У саунах, відкритих сьогодні у багатьох країнах світу, нерідко поливають камінці. Тоді виходить російсько-фінський варіант. Вода на камінні повинна трохи потріскувати, а не шипіти. Самі скандинави оберігають суху пару і водою не користуються – лише капають на камені трохи ароматизованого масла або трав’яного відвару.

Ніжне турецьке тепло

Висока вологість у турецькій лазні змусить обливатись потім з першої хвилини, хоча виснажливої ​​спеки тут немає. Максимальна температура не вища за 45-48 градусів. Ніжний турецький банний жар чудово діє організм. У цьому сенсі турецька лазня найщадніша і не протипоказана навіть тим, хто має серйозні проблеми з тиском. Дихається тут терпко. Здається, що щільна “мінеральна” пара проникає всередину через рот і ніс, заповнюючи весь організм. Тому турецька лазня вважається м’яким профілактичним засобом проти застуд, бронхітів та кашлів.

Турецька лазня немислима без масажу. Тут масажують принаймні тричі: перший раз жорсткою рукавичкою; другий – вологим рушником, згорнутим джгутом; завершальний – інтенсивний, атакуючий масаж руками. Фінал процедури – обгортання гарячою, а потім холодною водою.

Темескаль – лазня індіанців

Цей різновид лазні ще не дістався Москви, але дуже поширена в Мексиці та США. Темескаль перекладається як “будинок гарячого каміння”. Це кам’яна споруда у вигляді конуса діаметром до 2,5 метра на підставі. Всередину веде довгий прохід, яким можна пройти або рачки, або низько зігнувшись. Темескаль буває двох типів: паровий та сухий. У центрі першого міститься велике вогнище, а навколо три невисокі кам’яні лави. На розпечене каміння вогнища виливають настояну на ароматних травах воду і паряться, як у російській лазні. Замість віників використовують пучок кукурудзяних пагонів або гілки місцевої рослини – охеадоресу. У сухому темескалі (аналог фінської сауни) піч розташовується біля стіни навпроти входу. Вона розігрівається так, що жар часом важко винести. Ці лазні сухі та гарячі, і купальники пітніють від гарячого повітря,

Екзотична японська

ОФУРО – дерев’яна бочка з гарячою водою. По суті ви не так паритеся, скільки приймаєте гарячу ванну.

КАМА-БУРО – та ж бочка, але тільки не з водою, а з кедровими тирсою, змішаними з травами і листям. Їх розігрівають до 60о і закопують вас по саму шию. Тирса вбирає піт і віддає шкірі ароматичну смолу та інші корисні речовини.

ПАРИМСЯ ПРАВИЛЬНО

Перший захід у парну – зігріваючий. Достатньо 3-5 хвилин. Потім слід відпочити, сполоснутися прохолодною водою, попити чайку, накинувши халат або простирадло, щоб не охолонути. Для другого заходу знадобиться віник – це масажний сеанс. Тривалість другого заходу – близько 5-6 хвилин. У третій заход варто, комфортно розташувавшись на полиці, м’яко розтерти себе вологим віником. Шкірний покрив вже ґрунтовно очищений, і можна натерти тіло сіллю або медом. Режим російської лазні передбачає обливання холодною водою, купання в басейні або снігу. Поступово температурний контраст слід збільшувати: що вище стає жар парної, тим холодніше водні обливання.

КОРИСНА ПОРАДА

Лазня протипоказана тим, хто страждає на недостатність кровообігу, важкі форми гіпертонії, хронічний пієлонефрит, онкологічні захворювання, гіперфункцію щитовидної залози та астму. Обережність слід дотримуватись при варикозному розширенні вен. Варто тимчасово утриматися від лазні під час грипу, ГРЗ із підйомом температури, а також у періоди загострення гепатиту, панкреатиту, виразки шлунка.

- Advertisement -
- Advertisement -