— Ех, короткі спідниці та гарні ніжки скоро стануть музейною рідкістю, — зітхають флебологи.
— Ми й самі не очікували, що варикоз набуде масштабів епідемії. І як же він спотворює молоді ніжки! До нас все частіше приходять зовсім юні панночки з ногами стародавніх баб.
Лікарі показують мені численні знімки уражених нижніх кінцівок. Жах! А від однієї думки про те, що власниками всіх цих варикозних ніг є люди до 35 років, мурашки по шкірі. М-да, варикоз помолодшав. Відня тепер дають збій у роботі при досягненні статевої зрілості, коли починаються зміни в ендокринній системі. Саме тому варикоз з’явився у школярів та студентів.
Тішить одне: недугу можна попередити, а якщо вона вже розвинулась, розправитися з нею без страху і жалості. Адже часом, щоб врятувати красу ніжок, достатньо лише трохи змінити спосіб життя.
Перша синьова
Отже, що не потрібно робити при варикозі. Насамперед зволікати з візитом до лікаря. Звертатися за допомогою слід якомога раніше – не коли вже болить, а коли ще некрасиво (тільки з’явилася червонувато-синювата павутинка з судин). І повірте, медики побачивши ваших хворих ніг не будуть хапатися за ніж. У крайньому випадку вам зроблять склеротерапію. Хвору вену як би закупорять – і струм крові по ній припиниться. Операція, звичайно, дає моментальний косметичний ефект, але після видалення поверхневих вен на глибокі лягає подвійне навантаження, і вони теж починають хворіти. Утворюється новий варикоз. І тоді вже пацієнтові допомогти стає складніше. Так що краще вдатися до старого правильного способу – гірудотерапії. Фахівець поставить вам пару п’явочок на ногу – і їй одразу полегшує.
Вороже сонце
— За гірудотерапії на початковій стадії хвороби вена втягується повністю, — пояснює гірудологіка Ірина Панкова. — Однак якщо недуга запущена, то вона піде лише на 30%. Небагато, звичайно, зате вена залишається живою. Та й тромби в її порожнині завдяки ферментам, що містяться в слині п’явки, розчиняються, і в результаті варикозне розширення можна вилікувати повністю. Ставити п’явки самому гірудологи не тільки не радять, але навіть категорично забороняють. Адже кровопивця можна прикласти не до того місця, і вона викличе абсолютно протилежний ефект. Наприклад, відірветься тромб. І тоді пиши пропало.
Схильним до недуги не можна довго смажитися на сонечку. Людям з початковими стадіями варикозної хвороби дозволяється засмагати до 11 і після 17 години, коли в сонячному світлі відсутні жорсткі ультрафіолетові промені. При важких формах варикозу взагалі краще перебувати в тіні. Взагалі пацієнтам із варикозною хворобою бажано не їздити до спекотних країн. Перегрів, сонячні промені, зневоднення організму можуть погіршити венозний відтік та спровокувати запалення варикозних вен з утворенням у них тромбів. Не можна людям з варикозом і є будь-що, та ще й у великих кількостях. Надмірна вага веде до перевантаження вен та швидкого прогресування варикозної хвороби. У забороненому списку все смажене, солоне, гостре.
Порятунок у воді
А ось те, що вам просто потрібно робити, якщо у вас є схильність до варикозу. По-перше, під час роботи організовуйте невеликі перерви та розминайте втомлені ноги. При тривалій поїздці на машині робіть зупинки кожні дві години, походіть, посидіть.
Носіть лікувальні компресійні колготки, гольфи або панчохи: вони регулюють розподіл тиску, зменшують хворобливі відчуття та стримують розвиток варикозу. Вдома обов’язково давайте ногам відпочити, закинувши їх вище. Регулярно ходіть у туалет – запори призводять до постійного збільшення тиску у венах. Відмовтеся від “шпильок” і візьміть за правило їздити на велосипеді та плавати. Останнє особливо корисне, оскільки дія земного тяжіння на хворі вени практично зникає – вони ніби перебувають у невагомості.
У щоденному раціоні має бути велика кількість сирих овочів і фруктів, що містять клітковину, з якої в організмі синтезуються фіброзні волокна, необхідні для зміцнення венозної стінки. І тоді варикоз просто не матиме шансу зіпсувати ваші ніжки.
Антиварикозна гімнастика
1. Лежачи на спині, підніміть ноги під кутом 90 градусів (можна впертись у стінку), розслабтеся і зробіть 10-15 повільних, глибоких вдихів та видихів. Не опускаючи ніг, зробіть 5-6 енергійних (напружуючи литкові м’язи) згинань і розгинань у гомілковостопному суглобі і 5-6 обертальних рухів стоп усередину та назовні.
2. Встаньте шкарпетками стоп на товсту книжку (п’ятки спираються на підлогу), після чого 10-15 разів постарайтеся повільно піднятися на шкарпетки, відриваючи п’яти від підлоги.
3. Сидячи біля телевізора або займаючись домашньою роботою, катайте м’ячик стопою для великого тенісу або гольфу.