Як вибрати дієту і дізнатися свою ідеальну вагу?

- Advertisement -

Дієт, які обіцяють ефективне схуднення, сьогодні дуже багато.

Як вибрати дієту, яка дійсно приведе до покращення фігури і не зашкодить здоров’ю? І про те, як дізнатися свою ідеальну вагу, ми розмовляємо з лікарем-дієтологом.

Насамперед, треба сказати, що самостійно підбирати собі дієту категорично протипоказано людям, які страждають на ожиріння, особливо якщо це захворювання ускладнене такими недугами, як цукровий діабет, гіпертонія, ішемічна хвороба серця. Тільки лікар-дієтолог на основі аналізів здатний скласти такий раціон харчування, при якому вага б знижувалась, не погіршуючи стан здоров’я хворого. Якщо надмірна маса тіла ще не перейшла в стадію хвороби, то практично здорова людина може вдатися до допомоги популярних дієт.

– На що насамперед орієнтуватися при виборі дієти?
Читайте також: Експрес-тест від досвідчених дієтологів: які методики схуднення вам підходять?

– Підбираючи дієту, пам’ятайте: раціон повинен здебільшого складатися з традиційних для вашого народу продуктів. Адже до них, можна сказати, генетично привчений ваш організм. Звичайно, зовсім відмовлятися від екзотичних продуктів не варто, але в дієті вони мають бути на других ролях. Включати їх треба з обережністю. Трапляється, що екзоти викликають або провокують харчову алергію. Але найголовніше, уважно вивчіть дієту і прикиньте, чи зможете ви її дотримуватися довго.

– А як довго?

– Все життя. Адже слово “дієта” у перекладі з грецької означає спосіб життя. Щоб правильно вибрати дієту, необхідно мати хоча б загальне уявлення про те. із чого складаються харчові продукти. які речовини в них вам потрібні, а які – шкідливі. Дуже зрозумілий виклад у книгах наших вітчизняних дієтологів: 3. М. Евенштейна “Популярна дієтологія”. Михайла Гурвіча “Все про дієту”, В. Г. Ліфляндського, В. В. Закревського, М. Н. Андронової “Лікувальні властивості харчових продуктів”. Прочитавши будь-яку з цих книг, ви дізнаєтеся, ти, багаті на білки, не можна повністю виключити зі свого раціону, адже в них є речовини, які людині життєво необхідні.

– Виходить, що моно-дієти – коли з раціону виключаються всі продукти, крім одного – дотримуватися не можна.

– Зазвичай наказується дотримуватися моно-дієти 1 – 2 тижні, не довше. Якщо витримати такий термін, звичайно, можна сильно схуднути – ще б пак, на такому обмеженому раціоні! Але коли людина припиняє дотримуватися дієти, – як цієї, так і будь-якої іншої, – і переходить до свого колишнього способу життя, то скинуті кілограми неодмінно повертаються. Тому короткочасні дієти неефективні, якщо людина хоче стабільно зменшити вагу.
Моно-дієту можна проводити лише як доповнення до основної дієти і лише протягом одного дня. Дієтологи називають такі зигзаги в харчуванні контрастними розвантажувальними днями. Влаштуйте собі “розвантаження”, якщо на тлі дотримання дієти ваша вага перестала знижуватися. Така дієта хороша після похибки в харчуванні – наприклад, після святкового застілля – чи просто для того. щоб трохи “почистити” організм. Існує близько 20 моно-дієт -серед них фруктова, овочева, кефірна, сирна, компотно-рисова, рибна і навіть м’ясна.

– Який же з дієт віддати перевагу?

– При виборі монодієти можна орієнтуватися на свої смакові уподобання. Спробуйте кілька найсмачніших дієт і відберіть з них три найефективніші. Ці дієти потрібно чергувати. Якщо за допомогою моно-дієти ви в першу чергу хочете посилити зниження ваги – дотримуйтесь її раз на тиждень. З оздоровчою метою проводити розвантажувальні дні можна один раз на місяць.

На мій погляд, дуже хороша яблучна дієта, Адже в яблуках міститься багато необхідних нашому організму речовин, яких більше в жодних інших продуктах немає. Крім того, яблучна дієта чудово знімає набряки і є одним із методів профілактики атеросклерозу.

Умови дієти такі: протягом дня поступово потрібно з’їсти півтора кілограми свіжих яблук і не приймати жодної рідини. Яблука можна запекти в духовці – всі півтора кілограми або частково. Кислі яблука викликають апетит, тому їх не варто використовувати для дієти.

– Як ставитися до дієт, дотримуючись яких потрібно приймати спеціальні препарати?

– Для багатьох жінок такі дієти психологічно легші за інших. Подібні комплекси передбачають приблизно таку систему: вип’єте склянку соку – прийміть жовту капсулу, з’їсте яблуко – випийте червону капсулу. Виходить, що і є колись – поки розберешся, коли які капсули приймати. Такий графік раціону дуже дисциплінує, а строга самодисципліна – запорука успіху будь-якої дієти. Звичайно, все життя дотримуватися такої дієти не можна. З неї можна почати, щоб швидше досягти зниження ваги, а потім перейти на іншу дієту.

Якщо ж вам пропонують препарати та обіцяють, що, приймаючи їх, ви схуднете, не змінюючи свій раціон, – не вірте. Таблетки будуть “працювати” тільки тоді, коли ви відмовитеся від певних продуктів. Про те, якої дієти слід дотримуватися, вказано в інструкції до будь-якого препарату для схуднення.

– У багатьох дієтах обумовлено шість – восьмиразове харчування. Тобто практично протягом усього дня треба щось їсти. Як же тут схуднеш?

– Для підтримки своєї ваги на певному рівні, а також з метою профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту дійсно потрібно харчуватися як мінімум 4 рази на день. Якщо перерви між їжею більш тривалі, то хоч-не-хоч нагулюється сильний апетит, і людина, не контролюючи себе, з’їдає більше, ніж це необхідно його організму.

Однак дрібне харчування в жодному разі не означає, що потрібно щоразу, сідаючи за стіл. з’їдати кілька страв – таке припустимо лише тричі на день: у сніданок, обід та вечерю. Інші прийоми їжі повинні бути набагато менш ґрунтовними: можна підкріпитися фруктами, нежирним сиром, овочевим салатом.

Дуже важливий момент – вечеря не повинна бути пізніше 7 години вечора. Якщо ви лягаєте спати пізно, незадовго до сну можна легко перекусити – підійдуть склянку кефіру, нежирний йогурт. Багато пацієнтів кажуть: я вранці не хочу їсти, десь до обіду розгулююсь, а на вечерю прокидається звірячий апетит. Правильно – якщо людина на вечерю дуже ситно поїла. то за ніч його шлунково-кишковий тракт не відпочив, і вранці він зовсім не хоче їсти. Це замкнене патологічне коло обов’язково треба розірвати. Тому що те, що ми їмо пізно ввечері, легше йде у жирові відкладення. А ось з’їдене у першій половині дня “згорає” – адже ми активно працюємо. Недарма кажуть: “Сніданок з’їж сам, обід розділи з другом. вечерю віддай ворогові”.

– Припустимо, людина вибрала собі дієту, почала її дотримуватися. Як він зможе зрозуміти, чи підходить їй новий раціон харчування чи ні?

– Ви все робите правильно і дієта вам підходить, якщо: перше – вас не переслідують постійно думки про їжу: у вас не виникають неконтрольовані напади голоду, коли ви накидаєтеся на їжу не в змозі стримати себе Почуття голоду з’являється час від часу. ви можете з ним справлятися: друге – знижується вага. У перші дні цей процес йде досить швидко, потім поступово дедалі більше сповільнюється, щоб згодом зовсім зупинитися. Бажано вести щоденник – він допоможе вам аналізувати і свій стан, та ефективність дієти. У щоденнику обов’язково зафіксуйте вагу, з якої ви почали худнути. Заносите до нього результати кожного зважування. Спочатку намагайтеся зважуватися щодня, а потім можна і раз на 2 тижні. Вставати на ваги потрібно відразу після ранкового туалету, натще і завжди в одному і тому ж одязі; третє – приблизно через два тижні після початку дієти виникло відчуття, ніби ви помолодшали душею і тілом. Поліпшився настрій, підвищилася працездатність. Немає дратівливості, слабкості: четверте – за допомогою дієти вам вдалося максимально наблизитися до своєї ідеальної ваги та з успіхом підтримувати її.

Якщо хоча б один з цих пунктів не дотримується, то дієта вам не підходить. Проте досвід, який ви набули, надзвичайно корисний – ви дізналися багато нового про свій організм. Це допоможе вам підібрати таку дієту точніше.

– А як дізнатися про свою ідеальну вагу?

– Існує багато методів. Я найчастіше користуюся такою формулою: вага (кг) поділити на зріст (м) у квадраті. Припустимо, жінка важить 56 кг, її зріст –1,67м. Отже, ми 56 ділимо на 1,67 х 1,67. Результат -19. Жінки-астеніки – витончено складені, з тонкою кісткою – можуть вважати свою вагу ідеальною, якщо після всіх обчислень у них виходять цифри 19, 20. У гіперстеників – жінок з широкою кісткою – індекс ваги має бути 23, 24. У власниць середньої комплекції – 21 чи 22.

Але ці цифри не треба брати за істину в останній інстанції. При обчисленні своєї ідеальної ваги варто взяти до уваги і ту вагу, яка у вас була (молодості, до народження дитини. Якщо ви в той час були цілком задоволені своєю фігурою, можна вважати, що тодішня вага для вас ідеальна. Крім того, якщо ви в недавньому минулому займалися якимось силовим видом спорту, то індекс ваги у вас може бути дещо більшим за норму – адже зайві кілограми набрані не за рахунок жирових відкладень, яких треба позбавлятися, а за рахунок збільшення м’язової маси.-

Якщо все життя дотримуватися однієї і тієї ж дієти, чи в організмі не будуть накопичуватися одні речовини, тоді як виникне нестача інших?

– Якщо людина дотримується раціонального харчування, то організм їй завжди підкаже, чого вона потребує. Інша річ, якщо у вас є шкідливі смакові звички. Якщо ласун каже: мені щодня потрібний шматочок цукру, – я цьому ніколи не повірю. Чистий цукор організму не потрібен – це просто звичка, якої треба позбавлятися.

Однак, навіть підібравши собі відповідну дієту і вживаючи тільки найсвіжіші та корисні продукти, ви не отримаєте достатньої кількості вітамінів і мінеральних речовин, тому необхідно приймати синтетичні полівітамінні препарати.

- Advertisement -
- Advertisement -